Koskelan tapaus, väistämätöntäkö?

Anonyymi

Tuula Haatainen SDP tuli v. 2005 sosiaali- ja terveysministeriksi. Susanna Päivärinta esitti hänelle kysymyksen johonkin lasten kaltoinkohteluun liittyen: "Jos toimessasi tulee tilanne, jossa on vastakkain on lasten ja naisten etu, kumpaako ajatte?" Vastaus tuli epäröimättä..."Naisten." Vaimon kanssa todettiin jo silloin, ettei tästä hyvä seuraa.

Nyt meillä on opetusministeristä eskarin henkilökuntaan pääosin kaikki naisia, Samoin sosiaali- ja lastensuojelun puolella.
Ei siinä mitään, päteviä naiset ovat, mutta pelkään, etteivät osaa riittävästi ohjata poikien rajuutta oikein, vaan mieluummin haluaisivat alistaa tyttöjen kaltaiseksi, jolloin oma työ helpottuisi.

Tässä Koskelan tapauksessa uhri oli täysin flegmaattinen ja näin ollen ihanteellinen koulumaailmaan ja lastensuojelulle, ei mitään ongelmaa.
Ongelma tuli silloin, kun kohtasivat "mankelin" läpikäyneet kolme kaveria, jotka tunsivat koko ajan olevan vääränlaisia syrjittyjä. Koulu ei maistu, koska tytöt vievät työt kiintiöllä. Armeija käytävä loppuun, tytöt käyvät, jos on kivaa.

Jotenkin ymmärrän näitä kavereita, en hyväksy, mutta ymmärrän. Vuosien viha ja raivo padottuna sisään ja sitten tulee alistetun kasvatuksen "mannekiini", johon voi raivonsa purkaa. Eläinmaailmassakin heikot yksilöt tapetaan ja sille linjalle on menossa tytötkin, toivottavasti olen väärässä.
Olisiko feminismi ja me too luokiteltava laittomaksi rikollisjengiksi?

7

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kysymys..paljonko huostaanotto tapauksia on seinäjoki,ilmajoki,kurikka aluella? mennään nimittäin ihan suomen kärkeen...koska vastaavaa näkyy täällä

    • Anonyymi

      Uhri oli kans huostaaotettu. Oliko yksinhuoltajan poika?
      Ei kenenkään lapsen elämässä saisi olla vain pelkästään toista sukupuolta, vaikka tänäpäivänähän sukupuolia pitäisi olla niin monta, kuin mielikuvitus vain keksii.

    • Anonyymi

      Hohhoijaa, saiko nämä kaverinsa tappaneet pojat nyt sitten lohtua omaan elämäänsä tästä teostaan?
      Senkö vuoksi voi tappaa toisen kun oma elämä ei ole ollut kivaa.

    • Anonyymi

      Ei varmaankaan saanut mitään lohtua, mutta ihan varmasti huomiota. Oikealla tuella ja kasvatuksella, olisi voinut hyvässä lykyssä saada yhtä suuren huomion hyvässä?

      • Anonyymi

        normaalilla kasvatuksella saa jopa nettiaikana paljonkin aikaiseksi..kun vain on läsnä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        normaalilla kasvatuksella saa jopa nettiaikana paljonkin aikaiseksi..kun vain on läsnä.

        lakeuksilla on aina tapettu puukolla aineissa ja aamulla kaduttu...yleensä kyllä aikuinen ja viinapäis...nooh melkein sama yhtä edesvastuutonta kun ne yrittää opettaa lapsista ny aikuisia


    • Anonyymi

      Ei tämäkään tapaus tule aiheuttamaan asiallista keskustelua, sillä henkilöt joilla olisi jotain tietoa eivät uskalla tulla julkisuuteen "me too".

      Suomessa on lasten kasvatuksen alalla kaksi gurua, Jari Sinkkonen ja Hilkka Keltikangas-Järvinen. Samaan aikaan, kun "me too" porukka olivat vainoamassa elokuvaohjaaja Aki Louhimiestä ja laulaja Tomi Metsäketoa osa hyökkäsi Jari Sinkkosen ammattipätevyyden kimppuun. Ei tässä tavallinen pulliainen voi, kuin sivusta katsella ja osallistua siunailuun, kun maailma menee perseelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      272
      17604
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12512
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6232
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      35
      5183
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5058
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      58
      4196
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      69
      4022
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      57
      3792
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3712
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3179
    Aihe