feministinen YLE

Anonyymi

Tänään ja eilen on uutisoitu mm:
- liikennemäärät vähenevät coronan vuoksi, onnettomuudet silti samalla tasolla kuin ennen koronaa. Syynä on nuoret miehet, jotka eivät osaa ajaa
- coronarikkureita on havaittu, suurin osa keski-ikäisiä miehiä. (jos tosin määrätlään muutamia kymmeniä eli mitätön määär, mutta silti...)
- (terveellistä ja maailmaan parantavaa) kasvisruokaa pitäisi lisätä julkisissa ravintoloissa, sanovat kaikki muut paitsi miehet. Kasvisuoan suosiota pitäisi lisätä aloittamalla asennekasvatus nimenomaan nuorista miehistä

Pieniä uutisia siellä täällä, yksi kerrallaan luettuna voi kuulostaa mitättömältä. Mutta kokonaisuutena ajatellan tällainen uutisointi herättää vähän epäilyksiä : olikos siis sukupuoleen perustuva stereotypiointi hyvä vai huono? Onko varma että sukupuoli on näissä uutisissa se joka aiehuttaa syy-yhteyttä, vai voisiko juurisyynä olla jokin muu? Koulutus, ikä, asuinpaikka, siviilisääty..??

Jos feminismi tähtää näiden sukupuolistereotypioiden poistamiseen, on sille tarvetta. Siis : _JOS_

3

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Feminismin suhtautuminen sukupuoleen perustuviin stereotypioihin on opportunistinen. Suhtautuminen vaihtelee sen mukaan, edistävätkö käsiteltävänä olevat stereotypiat naisten asemaa suhteessa miehiin vai eivät. Jos stereotypia halventaa miehiä ja/tai mielistelee naisia, sitä käytetään mielellään, mutta jos stereotypia on naisille epäedullinen, sukupuoliin perustuvista stereotypioista vaaditaan päästä eroon.

      • Anonyymi

        Lässyn-lässyn.


      • Anonyymi

        Sama pätee suhtautumisessa sukupuoleen perustuviin kiintiöihin. Kun on kyseessä miesvaltainen ala, vaaditaan kiintiöitä, mutta kun naisilla on enemmistö, kiintiöitä vastustetaan hakijoiden yhdenvertaiseen kohteluun vedoten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      206
      6405
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      83
      4832
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      112
      4653
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      12
      3059
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      98
      2812
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2245
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1737
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1654
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      60
      1651
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      54
      1471
    Aihe