Vaikka ryhmäpaine on varmasti hurja ja välitunneilla ilkutaan uskokseksi tai hihhuliksi, ei kenenkään ole pakko siirtyä ET-opetukseen. On hyvä muistuttaa ateisteja siitä, että maassa vallitsee edelleen uskonnon vapaus ja jokainen saa osallistua uskonnonopetukseen jos haluaa eikä ihmisiä saa kiusata ja henkisesti painostaa muuhun.
ET opetukseen ei ole pakko osallistua
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näin on, kirkkoon kuulumattomia lapsia koskee valinnan vapaus, mutta kirkkoon kuuluville uskonnonopetus on pakollista. Tilanne rikkoo yhdenvertaisuutta sekä lapsen oikeuksien sopimuksen 2. artiklaa.
Totta. Valinnan pitäisi olla yksinomaan lapsella itsellään, koska hänen asenteensa uskontoa kohtaan ei välttämättä vastaa vanhempien asennetta. On täysin mahdollista, että vakaumuksellisten kristittyjen (tai muuta uskontoa tunnustavien) vanhempien lapsi ei itse ole uskovainen, eikä halua mennä uskonnon tunneille. Eikä alaikäinen käsittääkseni voi ilman vanhempien suostumusta erota kirkosta. Tietenkin sama pätee myös päin vastoin. Loppujen lopuksi lapsella itsellään pitäisi olla vapaa valinta sen suhteen haluaako uskonnon tunneille vai ET-tunneille.
Vapaa-ajattelijain liitto kannattaa katsomusaineen valinnan vapautta kaikille.
Hyvä tietää, että tiedotuksella on tarvetta ja tehtävää.