Kyllä on aluetoimittaja alas vajonnut, kun ei mitään muuta löydy kuin negatiivista. Onneksi valtakunnan lehdet ja televisiot uutisoivat näistä positiivista tapahtumista. Mahtaa Seinäjokisia ahdistaa? Maanantaina lähtee soitto ja lehden tilaus loppuu!
Ilkka lehden jutut
Anonyymi
791113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Asiallisia juttuja vaietuista aiheista.
Juurikin näin! Hyvää, että asioita otetaan esille.
Onhan tämäkin keino saada Ilkan sivuille lisää klikkauksia.
Näemmä on kun leikkinyt amerikkalaistyylistä tähtitoimittajaa. On noita kohutyyppisiä juttuja aiemmin jo laittanut tulemaan. Pian loikkaa paikallisen lehden päätoimittajaksi. Kuolee kaksi kärpästä yhdellä iskulla eli tilaukset lähtee katkaisuun, sontasiioni IP ja Järviseutu.
Ei kunnanjohtajan sovi tehä siellä somessa mitä lystää. Pitäs ymmärtää mitä seuraa kun asia tulee väistämättä julki joku päivä. Sais hävetä ja jättää eroanomuksen.
Eikö joistakin henkilöistä saa kirjoittaa muuta kuin positiivista!?
Hyvä kirjoitus!
"Eikö joistakin henkilöistä saa kirjoittaa muuta kuin positiivista!?"
Kuka niin on väittänyt? MUTTA VALHEITA EI SAA KIRJOITTAA!!!!!
Ja sinäkö tiedät että on nimenomaan valhe?
Kunnanjohtajan vihjailu "omaan pesään tarpeiden tekemisestä" on tulkittavissa toimittajan työn arvosteluksi, ehkä jopa mustamaalaamiseksi ja painostukseksi. Kyseessä on Ilmajoen tapauksen lisäksi harvinainen, vapaan maan vapaaseen lehdidtöön vallankäyttäjän kohdistama epämieluisa reaktio.
On aihetta huoleen jos kunnallista virkaa käytetään lehdistö painostamiseen.
Juuri näin!
Jospa se nyt todellinen karva tulee esille tässä jupakassa.
Höpö höpö. Vimpeliin päin Johanna nyt sonti se on saletti. Vaan ei tainnut toimittaja laskea ihan tarkkaan. Tälläisen kohun laittaa aikaan ja het maanantaina uutista että on saanut päällikköviran pienemmästä lehdestä. Uskottavuus laskee entisestään.
Eieiei ei laske, hyvä juttu että otti esille tämän!!
Toimittajan tehtävä on kirjoittaa ja tehdä juttuja aiheista, jotka kiinnostaa suurta yleisöä!
Uhkailtiinko toimittajaa?
Johanna on hyvä toimittaja .
Ilkan tilaus peruttu, ei tule ikävä.
Väärin, toimittajan tehtävä on saada mahdollisimman paljon menekkiä lehdelle.
Ja sitähän tulee kun kun tekee juttuja mielenkiintoisista aiheista!
Ilkka ei ole hyviä toimittajia nähnytkään. Kyllähän fakta on että pienissä maalaislehdissä on töissä ne korkeintaan keskitalon kynäilijät jotka ei ole oikeisiin medioihin päässeet, kun ei taidot ja osaaminen riitä. Jos olis hyvä toimittaja niin ei olis missään Ilkassa vaan ihan muualla. Samahan se on monissa tärkeimmissä julkisissa viroissa kun pikkukunnissa ja maalaiskaupungeissa on ne alansa kyvyttömimmät jotka ei muualle pääse. Esimerkiksi Seinäjoelta on moni lahjakas toimittaja lähtöisin mutta ei ne ole Ilkkaan jääneet. Ei ole tarvinnut kun on riittävän hyvä. Pätee muihinkin aloihin.
Ja Vimpelissä Sam Leijonanmieli, kun ei muualle pääse😂
Tuolla kirjoituksella tulee päätoimittajan paikka kirjoittajalle
Peruin ilkka pohjalainen lehden.
Tilasin 4 lehteä lisää. Turha se on itkeä jos toimittaja tekee juttuja vai pitäisikö aina kirjoittaa vain iloisia ylistäviä juttuja? Tervetuloa julkisuuden ja median maailmaan.
Itsekin mietin, josko taas tauon jälkeen pitäisi lehti tilata. Ei voi olla niin, että erään viranhaltijan tekemisiä ei saa ottaa esille eikä kritisoida! Nyt vaaditaan oikeutetusti pätevää selitystä ko asiaan, oli otsikko lehdessä! Ja se on oikein.
Joo kyllä tämä asia pitää nyt perin pohjin tutkia. Jotain tolkkua sentään pitää olla näissä nykyajan somehommissakin.
Kuulostaa kunnianloukkaukselta. Toimittajien haukkumisesta ja maalittamisesta on viime vuosina jaettu kovia tuomioita mm. Jessikka Aron tapaus.
Olen vinkannut tekstisi poliisille ja katsotaan miten käy.
Hyvä hyvä!!
Päätoimittajakin on tämän päivän lehdessä ja vaatii vastauksia.
Kyllä on aluetoimittaja alas vajonnut, kun ei mitään muuta löydy kuin negatiivista. Onneksi valtakunnan lehdet ja televisiot uutisoivat näistä positiivista tapahtumista. Mahtaa Seinäjokisia ahdistaa? Maanantaina lähtee soitto ja lehden tilaus loppuu! Kyllä pitää olla rehellinen joka suuntaan. Lopetin myös lehden tilauksen
Olisko lopputilinpaikka jos itse päättäisin heti välittömästi
Samaa mieltä!
Näyttää valitun justiinsa paikallislehden päätoimittajaksi. Loppusijoituspaikka eli laitettiin pikkulehteen häpeämään?
Nopeastipa siellä Ilkan johtajat reagoi. Tais tulla tilausperuutusten vyöry.
Höpöhöpö!
Kukaan ei peruuta lehden tilausta yhden itselle epämieluisan jutun takia. Johanna Kataja on todella hyvä toimittaja! Tunnustus ja aplodit hänelle.
Some-tapauksella ja ostetuilla seuraajilla ei ole mitään tekemistä kunnallisen viran hoidossa. Toimittaja taas on mustannut kunnanjohtajan mainetta ilman syytä ja jymyjutun saadakseen.
Ei se näin mene.
Nyt tais tulla faneille hätä.
Kunnanjohtajan faneille.
Ei tässä ole kysymys siitä onko tekemistä kunnallisen viran hoidossa eikä siitä ollaanko hallituksessa tyytyväisiä ko viranhaltijan työhön!!
Samaa mieltä! Hyviä juttuja kirjoittaa! Mitä tässä toimittajaa haukutaan, kun kirjoittaa totuuden!!!!
Niin kunnanjohtajalle😁
Siis kunnanjihtajalle pitäis antaa lopputili !
Vimpelin johtajat laittoivat tämän turhan aiheen oikeaan raamiinsa. Aivan äikkis Ilkalle.
Nauttiiko tämä nykyinen johtaja jotain erityistä suojaa!!?
Asiakaspalvelusta yksi tuttu soitti, kertoi kymmenet peruuttaneet JS - tilauksen, vaikutusta ollut huonon toimittajan sanojen suhteen. Kyllä nyt lopputilinpaikka välittömästi
Kukaan ei kerro tutulleen oman firmansa asioista eli perutetuista tilauksista tässä tapauksessa. Vimpeli-palstan huvitus on vilkas mielikuvitus jonka kautta juorut leviää.
Milloin pääsemme eroon koronasta ja vasemmistohallituksesta?
Eikös tästä vimpelin kunnanjohtajasta oo kirjoitettu vaikka kuinka paljon positiivisia ja ylistäviä juttuja. Onko tosiaan niin että negatiiviset asiat pitäisi jättää pimentoon!? Eihän tämä homma nyt näin toimi. Kyllä lehdistön tehtävä on toimia juuri niinkuin nyt toimi. Erikoista on kunnan reagointi.
Kyllä ja pisteet Johannalle.
Juuri näin! Pisteet toimittajalle! Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa😊
Hyvää ja asioihin paneutuvaa toimittajan työtä tekee Johanna Kataja! Hyvä juttu oli!!!
Kunnan puheenjohtajien reagointi tähän asiaan ihmetyttää. Päätä vaan silitellään ja hoetaan "ei haittaa, ei haittaa"!? Tuhma toimittaja nyt kiusaa meidän Samia... Ei voi kun ihmetellä tuota julkista reagointia.
Ja heti älähti eli oikeilla jäljillä oli toimittaja!
Ja hetihän tuo älähti eli oikeilla jäljillä toimittaja oli.
Hirvittävää kuraa oli se juttu, mikä mahtaa olla pääkirjoitksenkin tarkoitus? Muu kuin että aluetoimittajan viimmenen kohujuttu ennen kun siirtyy oikein päätoimittajaksi. Jos lehdet alkaa opastaa pääkirjoituksessaan kunnan luottamusjohtoa niin noita vinkkejä joutuu jakaa joka päivä. Rimanalitus, ei mitään vahinkoa kunnanjohtaja ole somellaan Vimpelille tehnyt. Kataja ja Ilikka sen sijaan - ei tule ikävä!
Ei olekaan kysymys siitä onko tehnyt vahinkoa, vaan siitä mikä on sopivaa toimintaa kunnanjohtajan virassa olevalle ja mikä ei. Kuntalaisilla on oikeus tietää.
Leijonan mieli on nyt tehny virheen ja kunnan pitää antaa vähintäänkin huomautus tästä somekäyttäytymisestä!
Ei ole perusteita. Ei ole rikkonut lakia tai aiheuttanut vahinkoa kunnalle. Tästä nyt vaan kajesmakkarat jylykyttää ihan turhaan. Se paraiten Vimpelissä osataan.
Mutta herättää epäluottamusta, mikä muu kenties ei ole miltä näyttää. Epäsuotavaa toimintaa ja siitä olisi aiheellista huomauttaa nuorta miestä.
Kuka kadehtisi someseuraajien ostajaa.
Juuri näin, älähti kuunnan johto🤣
Se on juurikin näin!
Ollaan jutusta mitä mieltä tahansa, mutta Sam Leijonanmieli on omituinen höpöttäjä. Päkinmaisteri.
Ilkka on yllättävän hyvä lehti.
Ja hyvä lehti kirjoittaa totuuksia. Huolimatta siitä kuka tykkää ja kuka ei.
Kaikki toimii sen mukaan mitä maisteri ehdottaa
Mitä tässä salataan?
Odotamme lisää.
Nyt meidän tarpeettomat kunnan työtekijät, voimistelee oikein TV ssä. no parempi sekin kuin pelataan kouluikäisten peleä päivät pitkät .
Piti varmaan äkkiä keksiä jotain sen kunnanjohtajan nolon seuraajajutun jälkeen. Ja tosiaan, aikaa olisi voimistella vaikka puolet työpäivästä. Ei työmäärä rasita siellä.
Tyhjänpäiväistä toimintaa! Meidän työpaikalla hyvä jos saa käydän wc.ssä ei ole aikaa voimisteluun
Seuraava jutun aihe voisi olla kunnanjohtajien tempaus istua kusiaispesässä!
Totta ennen JÄRVISEUDUN SANOMAT oli hyvä lopetin kanssa tilauksen. Syynä on ammattitaidoton vetäjä ei jummarra lehtiasiasta hölkäsen pöläystä. Tuntuu kuin maansa myyny, nykypäivän digiaaliseen vetoon tarvitaan nuorempi vetäjä joka tuntee nykymailman, Tällä toiminnalla voidaan lehtilopettaa.Ollut kivikova ja sykkinyt jo 5 tuntia. Onko syytä huoleen? (XHAMSTER LIVE , ehkä ratkaisu) .Seuraava jutun aihe voisi olla kunnanjohtajien tempaus istua kusiaispesässä!
Totta ennen JÄRVISEUDUN SANOMAT oli hyvä lopetin kanssa tilauksen. Syynä on ammattitaidoton vetäjä ei jummarra lehtiasiasta hölkäsen pöläystä. Tuntuu kuin maansa myyny, nykypäivän digiaaliseen vetoon tarvitaan nuorempi vetäjä joka tuntee nykymailman, Tällä toiminnalla voidaan lehtilopettaa.Ollut kivikova ja sykkinyt jo 5 tuntia. Onko syytä huoleen? (XHAMSTER LIVE , ehkä ratkaisu) .Seuraava jutun aihe voisi olla kunnanjohtajien tempaus istua kusiaispesässä!Tyhjänpäiväistä toimintaa! Meidän työpaikalla hyvä jos saa käydän wc.ssä ei ole aikaa voimisteluun. Varokaa sarjapaskojaa
Ottakaa isonäyte että selviää sotkija
Oletko katsonut onko se viäpeli vai joku samanhenkinen
Kuka mukamaste loikkaa? Kun kyse on kansanliikkeestä niin mitään loikkareita ei ole. Siellä on ollut kokoomuslaista ja vasemmistoliittolaista. Otti Kepu myös loikkarin ja loikkari pääsi valtuustoon ja sitten putosi. Kepulla paniikki kun Haloosta tulee Vimpeliin isoin valtuustoryhmä.Emme äänestä enää demareita.ANUSTAPPIMESSUT TULOSSA.Rukoillaan yhdessä tämän irakilaisen puolesta anteeksi antoa jumalan valtakuntaan tulon hetkellä kun kuolinpäivä koittaa. Emme halua että kukaan joutuu syntien tähden helvettiin. Aloitamme tutkimukset vimpelin pimeän aineen selville saamiseksi
NM; DICK STEEL/JOHTAJA