Kansalaisaloite polttoaineveron alentamiseksi

Anonyymi

Hallituksella on kova hinku nostaa autoilun hintaa. Ministeriön työryhmä on jopa esittänyt työpaikan parkkiruudn verottamista. Tätäkin pahempi asia on kuitenkin korkea polttoaineen hinta jota hallitus haluaa nostaa entisestään. Polttoaineen hinnan korotus nostaisi jälleen kerran KAIKEN muunkin hintaa (kyllä, myös sähkön ja sähköautojen hintaa).

16.3.2021 on luotu aloite, jolla halutaan pitää polttoaineverotus maltillisena ja jopa laskea sitä. Tällä hetkellä (17.3.2021 kello 8:42) 24 360 ihmistä on kannattanut aloitetta.

https://kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8200

8

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannatus annettu , kaikki mukaan !

    • Anonyymi

      Kunnon äänipotti keräykseen !

    • Anonyymi

      Kansalaisaloite on hyvä vastalause, mutta pelkästään sillä pyyhitään p...ttä.

      Autoliitto on tärkeä ja sillä on oma roolinsa,
      mutta tarvittaisiinko autovastaiselle lobbaukselle oikea ja uskottava vastavoima?

      Liikkumisvapaus on ihmisoikeus, joten ehkä jotain jenkkien nra:n tyyppistä kansalaisoikeusjärjestöä, siis rakenteeltaan, itse tuon järjestön politiikkaa kommentoimatta.

      Keltaliivit tai greenpeace tyyppinen aktivismikin osoittaisi joukkovoimaa, mutta en tiedä sopiiko tuollainen fyysinen toisten oikeuksiin kajoaminen Suomeen.

      Jokin maan pysäyttävä lakko tai protesti saattaisi olla ainoa kunnon pelote.
      Lääkäritkin saivat joskus lakkotavoitteensa sellaisenaan läpi, kun ihmishenget alkoivat vaarantua tarpeeksi laajassa mittakaavassa.

      Taloudellinen väkivalta yksityisliikkumista vastaan on mennyt jo niin rajuksi, että tarvitaan vastaavaa vastavoimaa tasapainon löytämiseksi.
      Lopetetaan munaton toisen posken kääntely.

      • Anonyymi

        Niin, tuskinpa nykyinen tunarihallitus muuttaa kantaansa tämän kansalaisaloitteen ansiosta, mutta jospa se antaisi edes hiukan ajattelemisen aihetta. Ongelma ei kuitenkaan ole pelkästään pyrkimyksissä rajoittaa yksityisautoilua vaan myös siinä, että polttaineen hinta vaikuttaa suoraan kaikkiin muihinkin hintoihin elintarvikkeista vuokriin. Siis aivan kaikkeen mahdolliseen.

        Uskon kuitenkin, että vaikka polttoaineen hintaa saataisiin alas niin tuskinpa hyödykkeiden hinnat ainakaan kovinkaan nopeasti laskisivat mutta se helpottaisi yksityisautoilijoita (joita muutenkin jo rahastetaan ankarasti) eikä yrityksillä tulisi painetta korottaa omia hintojaan ainakaan polttaineen hintaan vedoten. Jos kuitenkin polttoaineen hintaa nostetaan niin se vaikuttaa välittömästi hintoihin korottavasti, siitä ei ole minkäänlaista epäilystä.


    • Anonyymi

      Parhaiten voi vaikuttaa äänestämällä persuja, ainoa puolue joka vastustaa kaikkia autoilun veronkorotuksia. Kokoomuskin vastustavat bensan hinnan nostoa mutta taas kannattavat ajoneuvoveron nostoa, kohta maksat 500e/v bensa-auton omistamisesta. Punavihreät Keskusta tietenkin haluaa korottaa kaikkia autoilun veroja.

    • Anonyymi

      Joka asiassa menee näin tässä maassa nykyisin , ensin vähennettävä käyttöä , sitten kun et käytä niin mätkäistään jokin perusmaksu , käytit tai et , raha otetaan joka tapauksessa , ei hyvä. Ilmaista rahaa lähetetään matkailualalla eläville maille sensijaan että tuettaisiin kotimaan kansalaisten matkailua kohteisiin , en tiedä kenen asiaa päättäjät nykyisin ajaa , kansalaistensa vai peesaavatko itsellensä lahjavirkaa eu:n.

      • Anonyymi

        Niinpä. Sähköautojen yleistyessä polttoaineiden käyttö luonnollisesti vähenee joka taas tarkoittaa sitä, että valtio ei saa enää niin paljoa verotuloja kuin ennen. Se aiheuttaa sen, että ikään kuin tyhjästä luodaan jokin uusi maksu tai sitten vain jotain muuta veroa nostetaan. Veikkaanpa, että sähköä aletaan tulevaisuudessa verottamaan rankalla kädellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä. Sähköautojen yleistyessä polttoaineiden käyttö luonnollisesti vähenee joka taas tarkoittaa sitä, että valtio ei saa enää niin paljoa verotuloja kuin ennen. Se aiheuttaa sen, että ikään kuin tyhjästä luodaan jokin uusi maksu tai sitten vain jotain muuta veroa nostetaan. Veikkaanpa, että sähköä aletaan tulevaisuudessa verottamaan rankalla kädellä.

        Näinhän se menee.
        Vaihtoehdot ja kilpailu halutaan pois.
        Jos sähköön siirtyminen onnistuu, niin sen maksut nousevat pilviin, jos vaihtoehtoja ei ole.

        Jos merkittävä joukkoliikenteeseen siirtyminen onnistuisi, niin senkin palvelutaso ajettaisiin alemmaksi ja hinnat ylös.
        Alkaisi puhe kustannuksista ja hiilipäästöistä.
        Sama polkupyörissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      264
      4626
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2807
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1503
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1370
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1262
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1139
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    Aihe