On erittäin tärkeää että myös silmät suojattaisiin siellä missä turvavälejä ei voi taata mm. kaupoissa ja busseissa yms. Lääkäri Pekka Reinikainen suositteli uimalaseja vahvuuksilla. Ne ovat tiiviitä ja siksi hyviä estämään viruksia lentämästä silmien limakalvoille.
Myös silmät suojattava tartunnoilta
Anonyymi
1351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jos vaikka laittaa vitos-vahvuudella, niin luulis suojakerrointa olevan riittävästi. On mahtavaa, että tällainen ajattelu nyt tulee luterilaiseen perusliturgiaan.
Minä olen kuullut, että virukset voivat tarttua myös tietokoneisiin. Auttaisikohan siinä jos teippaa sen kameran? Mitä asiasta sanotaan dramatussa? Tai onko saarnattu jotain?
Olen odottanut koska ihmisille aukee totuus, silmät on verkkokalvot joiden pinnalle päästyään virukset ja muutkin levii verenkiertoon ja kehoon. Maski ei auta jos virus pääsee silmään.
Aivan oikeassa oletkin.
TS Tiede. "Nenä, silmät ja suu ovat koronaviruksen portteja ihmiseen – oireettomat ja lapset voivat selittää ärhäkkää leviämistä."
Nuo saattaa vaan olla melko epämielyttävät noin pidemmän päälle.
Visiiri ja tavalliset suojalasitkin auttavat jonkin verran ja myös omat silmälasit. Reinikainen ei ole kaikissa asioissa tyhmä. Kannattaa kuitenkin suhtautua terveellä kritiikillä hänen uskonnollisiin puheihinsa.
Totta , olikin yllättävää, että oli noin fiksuja päästellyt. Suojalasit ei hirveitä kustanna ja niitä saa vahvuuksillakin.
Tämä lienee viranomaisilta unohtunut että virus leviää myös silmien kautta!
Silmät nimenomaan täytyy myös suojata.
Sanna Marin puhui testeitä ja näyte otettiin siraimista ja suusta, samalla näytteen ottajat tartuttivat nenän ja suunkautta viruksen.
Näyte tulee ottaa vain ja ainoastaan alapään reiästä 3-7 cm syvyydeltä.
Silmähän se on perssilmäkin.
Olet siis WC-paperin hamstraaja. Uskonsa kullakin.
Silmiähän voi pitää kiinni kaupassakin silloin tällöin vähän vilkasee missä päin on maitokaappi ja alennusmakkarat !
Hyvä ettei Reinikainen ole sentään koronavastainen.
Kai hänen pitää yrittää pitää edes hitusen kiinni omasta alastaan. On meinaan tuolla tyypillä niin harhaisia juttuja oman osaamisalueen ulkopuolelta, etten olisi ihmetellyt yhtään vaikka olisi vastustanut koko koronan olemassaoloa.
Vähän äärimmäisyyksiinhän tuo hänen ehdotus menee, mutta ei hän väärässä ole tässä asiassa. Onhan olemassa tietysti vielä tehokkaampia kokopukuja jotka ovat suunniteltu nimenomaan viruksia vastaan.