Mikäs on nyt suomen luottoluokitus

kun ollaan velkaa joka puolelle? Ei ole asiasta hiiskuttu mitään.
752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Viimeisen luokituksen mukaan kaksi suurta luottoluokittajaa on luokitellut Suomen toiseksi ylimmälle tasolle ja pitää viimeksi julkaistussa luokituksessa Suomen tilannetta vakaana. Ylimmällä tasolla Suomi oli viimeksi vuonna 2016.

Äänestä
  • Mikä vitun "luottoluokittaja"?
    Maksa velkasi ja ala elämään niin kuin palkkasi maksavat veronmaksajat!

    Syö sijoitusasuntosipääsi ja toivottavasti 1991 pommi-isku lähitienoolla osuu sijoitusmiljoona-asuntoosi.

    EIKU SAIRAUSLOMILLE!!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikä vitun "luottoluokittaja"?
    Maksa velkasi ja ala elämään niin kuin palkkasi maksavat veronmaksajat!

    Syö sijoitusasuntosipääsi ja toivottavasti 1991 pommi-isku lähitienoolla osuu sijoitusmiljoona-asuntoosi.

    EIKU SAIRAUSLOMILLE!!!

    Rauhoitu. Avaajahan kysyi mikä on Suomen luottoluokitus. Sen määräävät luottoluokittajat, pidit sinä siitä tai et.

    Äänestä

--- suomalaisille veronmaksajille, EU-riistäjille.

Eihän norsunluutornista huudeta apua ennen kuin torni kaatuu.

Äänestä

Luulit että luottoluokituksen antaja kuuluu "hyvien" puolelle?
Tietysti se antaa korkeat luokitukset että saadaan suomi kunnon velkaiseksi. Vasta "ulosotossa" se romahduttaa äkillisesti luokituksen.

Äänestä
  • Näin+juuri.+Näitä+aivopestyjä+nulikoita+luottoluokittamassa+ja+hallituksessa.+Mitään+käsitystä+rahan+arvosta+ei+kokoomusnulikoilla+kuin+pissishallituksellakaan.+Raha+on+paperia.+Suomesta+EU+ei+halua+muuta+kuin+luonnonvaroja,+luontomatkailua+metsissämme+ja+maailman+puhtainta+ilmaa+ilman+vitun+pissishallituksen+omia+ilmastovuoto-+ja+pillvuotosuodattimia.JA+TIETENKIN+NETTOMAKSAJAAA!+HEJ,+ME+TIENATAAN+TÄLLÄ!!!YES+WE+CAN!!!KEPU+pysyy+hallituksessa+kuin+paska+junttilan+tuvan+seinässä.+Hyvä!+Kepua+ei+koskaan+nähdä+enää+yli+10%+kannatuksessa+ja+DEPULIT+kyntää+kovaa+perässä!

    Äänestä

Suomen valtionvelka on maailman valtioiden joukossa korkeintaan keskitasoa. Jopa Persujen maanpäällinen taivas, eli Unkari, on velkaantunut viime vuoden n. kolminkertaista vauhtia Suomeen nähden ja ohitti Suomen jo puolitoista vuotta sitten velan määrässä per capita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kun ollaan velkaa joka puolelle? Ei ole asiasta hiiskuttu mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu