Löytyykö netistä taulukkoa, josta näkisi likimain oikean paineen eri kokoisille renkaille?
Rengaspainetaulukko?
Rengas
97448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuo onkin mielenkiintoinen kysymys. Ihme jos sellaista ei mistään löydy.
Toisaalta miten lähellä toisiaan lienevät huoltoaseman seinässä olevan taulukon ja auton bensatankin sisäkannessa olevat tiedot?
Rengasliikkeessä kuulemma lyövät kaikille renkaille saman paineen autosta ja renkaan koosta riippumatta (siis kun puhutaan vaikka henkilöautoista, toki polkupyörän ja traktorin renkaiden paineissa on eroa). En nyt muista mikä tuo paine on.
Polkupyörän rengas 400 - 500kPa
Traktorin maatalousrengas 100 - 300 kPa
kyllä voi löytyä jos vaan jaksaa etsiä...
Jos laitat 2,5 baria renkaaseen kuin renkaaseen, et ole kaukana todellisesta.
Auton käyttöohjekirjasta se löytyy.
Tuosta voi alkaa etsiä jotakin:
http://www.nokiantyres.com/recommended-tyre-inflation-pressures
Kannatti kysyä, heti 11 vuoden kuluttua tuli valistusta. Kiitos!
Salaista touhua on selvän rengaspainetaulukon julkaisu. Miltään merkiltä ei tahdo löytyä oleellista tietoa ihan vaan auton rengaspaineista. Vaikka hakisi nimellä Continental 215/60/ R17 Talvirenkaiden rengaspaine, niin mistään et löydä oikeaa arvoa. Miksi? Eikö myyjien kannattaisi laittaa sellainen taulukko näkyville, jotta asiakkaat saisivat yksinkertaiset asiat tarkastettua? Kaikenmaailman humppaa sivut täynnä oleelliset asiat kunniaan!
Riippuu enemmän auton painosta ja jousitus/iskunvaimennuskin voi vaikuttaa valmistajan ilmoittamiin rengaspaineisiin. Jos ajaa usein täyteen lastattuna tai huippunopeuksilla niin silloinkin rengaspaineet ylemmäksi. Yleensä rengaspaineet ilmoitettu huoltokirjassa tai korissakin jossain kohtaa. Talvirenkaissa yleensä hiukan pienemmät paineet.
Itse laitan 2.2 baria ellei ole tietoa mikä pitäisi olla, ohje taisi olla 2.2-2.4, monissa 2.0. Suurempi paine voi säästää hiukan polttoainetta, mutta epämiellyttävämpi epätasisella tiellä ja korotusten yli ajaessa. Liikaa painetta niin kuluu keskeltä ja pito heikkenee, liian pienellä kuluu reunoilta ja vaarallinen kovemmassa vauhdissa. Huoltoasemalla olivat laittaneet 2.6, oli kuin kivireki.