Julkistettu. Siis mikä tekee onnelliseksi, kyselyn vastaajalle, vastaus. Itseni tekee onnelliseksi, tälläinen. Olemme Venäjän suojeluksessa ja kaukana usasta, natosta.
Olemme jälleen, Maailman onnellisin kansa.
Anonyymi
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
??
Kuulostaa korea tulokselta.
Kuulostaa narsismilta.
Ensin lyödään, ryöstetään ja raiskataan ja
sitten julkaistaan ”maailman onnellisin kansa TULOS”.
Kuka sitä kysyi, missä, miten ja kuka vastasi?
Oi onnea oi. Maski kasvoilla, sitten heitetään pientareellle, koiran paska jätetään lastenkin tallottavaksi ja hiekkalaatikoille. Paperiton mamu puukottelee, raiskailee, ei ulkoisteta, vaan säilöön muutamaksi kuukaudeksi, työperäinen, auttaa Suomea nousuun.
Espoossa löytynyt taas oikein onnellinen "Sarja kakkaaja", West Endissä kiitellään.
"USA varoittaa kaasuputken viimeistelyyn osallistuvia toimijoita pakotteella". Suomikin Fortum saa osansa. Toivottavasti Kamala astuu....
"Olemme Venäjän suojeluksessa ja kaukana usasta, natosta."
Höpöhöpö. Venäjää pidättelee se että Nato pitää oveaan auki Suomelle liittyä Natoon.
Usan pakotteella se varmaankin onnistuu. Kaasuputken työt seis. Natoon IKL ja Suojeluskuntalaiset suur suomea rakentamaan MurhaMarski mielessäin.
Aloitus on paskapuhetta
https://www.talouselama.fi/uutiset/suomen-talouskasvu-lahes-maailman-heikointa-miksi-suomalaiset-eivat-ole-huomanneet-tata-ihmettelee-tiedon-kaivanut-johnny-akerholm/3036b36b-bfc7-4aed-8bd4-e0d33fb56165
Olisiko ollutkin vähän rajattu utelu. Vastakkain oli Suomi ja Syyria.
Suomen talouskasvu lähes maailman heikointa – ”Miksi suomalaiset eivät ole huomanneet tätä”, ihmettelee tiedon kaivanut Johnny Åkerholm
"Olemme huolestuttavalla uralla, kasvuero Ruotsiin repeää”, Johnny Åkerholm sanoo.
"Suomen talouskasvu on kymmenen vuoden ajan ollut lähes maailman surkeinta.
”Miksi suomalaiset eivät ole huomanneet tätä”, ihmettelee synkän tiedon tilastoista kaivanut Johnny Åkerholm, joka on tehnyt pitkän uran kansantaloustieteen parissa.
Suomi on kasvuvertailussa sijalla 134. Vuosina 2008–2019 ainoastaan seitsemän maata maailman 141 valtiosta kasvoi hitaammin kuin Suomi.
”Kasvuero Ruotsiin on peräti 20 prosenttia”, Åkerholm sanoo."
-
No onneksi nyt on porvarijohtoisten hallitusten kausi katkennut, joten talouskasvu on mahdollista heti kun koronapandemia väistyy.
Suomen talouskasvu hiipui Vanhasen, Kataisen ja Sipilän porvarijohtoisilla hallituskausilla, koska kotimaan kysyntä kurjistui työläisten 0-korotusten ja kikytysten takia, joka leikkasi palkkoja verrattuna kilpailijamaihin sekä ostovoimaa.
"Kilpailukyvyssä Suomi oli edelleen kymmenen parhaan maan joukossa. Kasvu sen sijaan on ollut vaatimatonta.”
Vielä taannoin Suomi oli vertailussa maailman kilpailukykyisin valtio, nyt sijoitus on 10."
Voisi sanoa että - ei huono!
Lisää vain Suomen hyvinvointivaltion luomia huippusijoituksia -- Suomi maailman 10 kilpailukykyisin maa vau! Ei tuhota tätä huippusijaa alasajamalla hyvinvointia "verot alas" politiikalla. Verot on kunniavelkaa, ja niillä tämä kaikki on rakennettu - Maailman onnellisin maa ja 10 kilpailukykyisin - maksetaan kiitollisena ja kunnialla kunniavelat!
Jos tehdään nollasopimuksia vuodesta toiseen silloin kun muut maat tekevät jatkuvasti 3-5 prosentin palkankorotuksia, niin onko ihme, että talouskasvu jää jälkeen muista?
Kyllä persut taas on niiin vihaisia! Persu on katkera ja onneton, niin ei muutkaan saa olla onnellisia!
Me kyllä kostetaan vaaleissa, hammasta purren.
Nämä on kyllä täysin pelle tutkimuksia! Keneltä kysellään, Sauli Niinistöltä? Voisi tästäkin tehdä joku "kansalaisaloite", joka antaisi vähän realistisemman tuloksen, ei varmaan keräisi 200 ääntä puolessa vuodessa.
Minulla on onneksi hyvä työ, palkka yli 4000e/kk, mutta silti koen tulevaisuudesta epävarmuutta, hamstraan liha/säilykkeitä ja kuivamuonaa talteen, käteistä rahaa laitan myös purkkiin pahan päivän varalle kuukausittain. Lisäksi varmistan aina että autossa on tankki täynnä polttoaineitta, että pahalla hetkellä pääsen 800 km säteellä suuntaan kuin suuntaan.
Tekeekö maailman onnellisin kansa tämmöisiä toimia?
Ei mutta äärioikeistosalkkari tekee, etkö ole seurannut maailmanlopu odottajia?
Vihervassari "realisti" menee vaikka kaasukammioon jos ylhäältäpäin kommunistit niin määrää.
No eikös persnatsit juuri sinne "vihervassareita" halua laittaakin.
"Teit oppi-isien astumaan" - vai miten se nyt meni?
Siis eihän tuollaista tee kuin hörhö. Ei suinkaan koko kansa.
Onneksi nämä somessa valittajat edustavat vain pientä joukkoa, niinkuin tästäkin tutkimuksestä näkyy. Aktiivisella kirjoittelulla tämä pieni someen kirjoitteleva katkeroitunut porukka antaa vaikutelman isommastakin joukosta. Suurin osa kansasta on tyytyväisiä ja jopa onnellisia, eikä kirjoittele palstoilla.
Hyvä Suomi! Pysytään onnellisina! :)
Juuri näin!
En ymmärrä sitä raivoa, jolla sumalaisten KESKIMÄÄRÄISTÄ ja SUHTEELLISTA onnellisuutta halutaan kiistää. Ilmeisesti näillä ihmisillä ei ole juuri ollut kontakteja muihin maihin eikä siksi minkäänlaista suhteellisuudentajua.
Suomessa ei ole kaikki hyvin eikä kaikilla ole asiat hyvin, mutta meillä on erinomainen pohja parantaa ja kehittää kotimaatamme, kun lähtökohta on näin hyvä.
Ei sitä tarvitse hävetä, että oma isänmaa pärjää kansainvälisissä vertailuissa.
Siis eihän se tarkoita että Suomessa kaikki olisivat onnellisia jos todetaan Suomen olevan maailman onnellisin kansa. Se tarkoittaa lähinnä sitä että Suomessa ollaan onnellisia, paitsi persut.