Köyhä antoi tippiä kolme euroa ja kuvitteli saavansa kumarruksia. Aika huvittavaa, kun jollekin muutama lantti on niin iso asia. Kassa lähenteli 900 sen päivän iltana, josta ei tosin jää minulle auton kulujen jälkeen kuin about 800€. Miten pystyy olemaan nauramatta tuollaisille tuulipuvuille. Mulla on arvokkaammat stiflat kuin kyytiläisen koko omaisuus. Mitä roskaväkeä sitä tuleekin joskus otettuna kuormaan. Lantinpyörittäjiä, hyi hitto!
Tuulipuku antoi tippiä kolme euroa
Anonyymi
1875
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sinä valitit koko ajan, että rahasi ovat loppu ja että seuraava palkka kuluisi taas laskuihin joista osa oli jo rästissä. Säälistä annoin lompakossani olevat kolme euroa. Olisi pitänyt jättää sekin tekemättä kun kerta heti tulit tänne mäkättämään. Sinun kyytiisi siis en ainakaan enää nouse.
Ei sinua oteta kyytiin. Katsos yrittäjä valitsee kenelle myy kuljetuksia. Sinä et kelpaa asiakkaaksi, olet liian köyhä. Ei köyhä tuo kuin hiekkaa ja läskisoosin lemua kalliiseen autoon. Ei taksi ole kaltaisiasi varten. Parempi kun kävelet hakemaan silakkaa ja perunaa, etkä haaveile Mersun kyydistä.
Hohhoijaa. Vaihda alaa jos noin paljon ahdistaa. Asiakas maksaa sinunkin palkkasi, hyväksyit sitä tai et. Kyllä minä tiedän, että sinä otat jokaisen kyytiä tarvitsevan kyytiin koska sinulla ei ole varaa valita ja jos yritätkin valita asiakkaitasi, niin sinun ajosi loppuvat hyvin nopeasti.
Asiakkaan läskisoosin haju varmasti voittaa monen auton/kuskin oman hajun.
On tullut oltua kyydeissä, joissa autossa haisee hiki tai tupakka, joillain kerroilla jopa voimakas vanhan viinan haju.
Ottaahan ne kaikki kyytiin, jotka kyytiinsä saavat.
Ei ne muuten tappelisi tuolla tolpilla.
Miksi taksikuskin ominaisuudessa arvioit asiakkaittesi varallisuutta vain heidän ulkoisten tunnusmerkkien - esim. tuulipuvun - perusteella?
Pukeutuminen on kyllä asiakkaan valinta, ei sinun!
Väitän, että näin toimien isket kirveesi kiveen, vaikka nykyisin ei paljoakaan tarvitse "pukeutua" mihinkään, kuten ennen.
Toista oli n. 20 v sitten.
En kylläkään nimittäin vieläkään usko, että kaikkiin paikkoihin nykyäänkään pääsee tuulipuvussa tai farkuissa - olivatpa ne farkut sitten miten siistit ja rei'ättömät tahansa.
Taksiuudistuksen jälkeen tälle alalle (eli taksialalle) on tullut paljon suoranaisia idiootteja. En tiedä onko aloittaja oikea taksikuski vai joku trolli mutta tuollaisia kuskeja ihan oikeasti nykyään on.
Niitä on paljon vanhojen isäntien joukossa. Ajoin itse opiskeluaikana taksia muutaman vuoden ja usein sai hävetä vanhempien kuskien käytöstä. Liikenteessä käyttäydytään kuin maailmanomistajat ja tolpilla huudetaan ja kiroillaan niin että ohikävelijät kääntyvät katsomaan. Autot ajetaan huoltoaseman oven eteen ja usein ne jätettiin siihen käyntiin odottamaan kun käytiin kahvi ja tupakat hakemassa sisältä. Taksitolpat ovat täynnä röökin natsoja ja jopa kahvikuppeja heiteltiin ulos ikkunasta tolpalle vaikka roskis oli tolppamerkin kohdalla. Turha se on syyttää uusia alalle tulleita.
Kolikot on likasia! Kannattaa heittää ikkunasta kadulle!
En ole koskaan nähnyt taksikuskin heittävät rahaa pois. Miksikö? No siksi, että taksiala on niin surkeasti palkattua, että kuskin on otettava kaikki raha mitä saa eikä se yleensä edes riitä.
Kukaan täysijärkinen ihminen ei ota pultsaria tai narkkaria kyytiin mutta rahan takia kuskien vain on pakko ottaa. Päihderiippuvaiset tuovat taksien kassoihin huomattavia summia.
Oliks se vetsendi, kuusisaari, lehtisaari, jakomäki vai taksikilju?
Suomen Kuningas valepuvussa...
Usein kyytiläinen luulee olevansa jotakin. Suurin osa on köyhiä alkoholisoituneita luusereita. Pahimpia ovat kuitenkin siipiveikot, jotka matkustavat toisten rahoilla, kuten kelakyydit ja kaupungien maksukorteilla maksavat siivestelijät.
Suurimman osan kelakyydeistä maksaa kyydittävä, ainakin kaupunkipaikoissa. Pikkumatkat jää usein alle 25 euron omavastuun ja kyytiläinen maksaa sen kokonaan. Viimeksikin kun otin kelataksin vähän pidemmälle matkalle kaupungin sisällä, ei siitä matkasta joutunut veronmaksajat maksamaan montaakaan euroa (alle kympin).
Kaikki pummien kuljetuskulut ovat liikaa.
Kyllä kolme euroa oli sullekin tarpeen että sait sillä pikkukupin kahvia.
Kyllä se, joka joutuu ajamaan työkseen taksia, on aina köyhempi kuin takapenkillä istuva asiakas.
Toiveammatti, jos ei muuhun kelpaa.