Oletko sitä mieltä, että käsityksesi Jeesuksesta ja Jumalasta on täysin oikea? Virheetön ja ainoa oikea totuus? Onko asia nyt niin, että sinun uskosi on aivan varmasti luotettava ja oikea? Oletko oikeassa mielipiteinesi?
Jos olet sitä mieltä, niin mihin luulosi perustuu? Eihän kukaan voi olla täysin varma siitä uskooko oikein kun kirkkokuntia on maailmassa tuhansia ja kukin opettaa Raamattua hieman eri tavalla.
Minä en usko olevani oikeassa uskoni kanssa. Itseasiassa uskon, ettei kenelläkään ole sitä ainoaa oikeaa uskoa. Olen todennäköisesti väärässä uskoni kanssa. Mutta uskon, että uskoni on se, mihin pystyn vilpittömimmin uskomaan.
Pelastaako siis uskoni minut?
Jos olet sitä mieltä, niin mihin luulosi perustuu? Eihän kukaan voi olla täysin varma siitä uskooko oikein kun kirkkokuntia on maailmassa tuhansia ja kukin opettaa Raamattua hieman eri tavalla.
Minä en usko olevani oikeassa uskoni kanssa. Itseasiassa uskon, ettei kenelläkään ole sitä ainoaa oikeaa uskoa. Olen todennäköisesti väärässä uskoni kanssa. Mutta uskon, että uskoni on se, mihin pystyn vilpittömimmin uskomaan.
Pelastaako siis uskoni minut?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mistä voi tietää onko oikeassa uskossa?
Lopeta länkytys.
Et voi pelastua, ellei sinulla ole "Jeesuksen uskoa".
Minulla on Jeesuksen usko. Tiedän olevani varmasti oikeassa, koska Pyhä Henki on opettanut minua. Pyhä Henki opettaa kaikkia Jumalan lapsia, niin että he eivät eksy kadottaviin harhaoppeihin.
Oppi Jumalasta on opetuksen alkeita. Miten voit pelastua, kun et tunne edes sitä? Sehän on kuin "tuuleen huutaisi", jos häntä edes avuksesi huudat, niin kuin Jumalan lapset häntä ovat aikojen alusta asti avukseen huutaneet.
Jos et usko sitä, että Jeesus Kristus on se, joka hän on, niin et voi pelastua.
Uskotko?
Minä uskon sen, että Jeesus Kristus on se, joka hän sanoo olevansa.
No, kuka hän sanoo olevansa?
Jeesus sanoo, että hän on se, joka hän on: "minä olen se, joka minä olen."
No, en minä tuosta saa selvää, kuka Jeesus on.
Voisitko selittää omin sanoin sen, kuka Jeesus on? Tai mikä hän on?
Onko hän Jumala vai Jumalan Poika vai ihminen vai mitä hän on?
Ja mitä noilla sanoilla tarkoitetaan. Mikä on niiden merkitys. Miksi Jeesusta sanotaan Jumalaksi tai Jumalan Pojaksi tai Kristukseksi tai ihmiseksi tai Herraksi jne.?
Hyviä kysymyksiä.
Jeesus on juutalainen saarnaaja ja kansanparantaja. Hänen syntyperäänsä ei kukaan tiedä, mutta hänen arvellaan olleen joko aviorikoksesta syntynyt samarialainen tai roomalaisen sotilaan lapsi, tai sitten hän on juutalaisen miehen poika (hänen isänsä nimi oli Joosef).
Jeesus on ihminen, ei Jumala tai Jumalan Poika tai enkeli: nuo ovat satuolentoja, mutta Jeesus on todellinen historian henkilö. Häneen on liitetty jumaltaruja ja muodostettu niiden avulla uusi uskonto, joka pohjautuu juutalaisuuteen ja pakanuskontoihin, erityisesti zarathustralaisuuteen, mutta muistakin uskonnoista on otettu vaikutteita.
Sanojen Jumala, Jumalan Poika ja Herra merkityksellä ei ole suurta merkitystä muille kuin uskoville hörhöille tai uskonnoista kiinnostuneille tutkijoille. Kysy heiltä tai etsi tietoa netistä, jos aihe kiinnostaa sinua.
Jeesus on ihminen.
Jumala on hänen hengellinen Isänsä, meidän taivaallinen Isämme ja Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä.
Jeesusta sanotaan Jumalan (Korkeimman) pojaksi sen vuoksi, että hän on Daavidin jälkeläinen ja se Israelille luvattu kuningas, jota nämä odottivat vapahtajakseen ja pelastajakseen Jeesuksen aikoina. Alunperin se profetia oli annettu Salomosta, joka on ihminen, Daavidin poika, mutta koska se ei toteutunut hänen elämässään, alkoivat israelilaiset odottaa toista ihmistä, jonka valtakunta ja kunikuus pysyisi ikuisesti. (2Sam 7:8-16; 1Aik 17:13; 22:8-10; Psa 89:20-40; Jes 9:5-6; Dan 7:13-14)
Jeesus on Jumalan poika myös sen vuoksi, että hän on ensimmäinen Jumalan hengestä syntynyt lapsi adoption kautta. Hän sai Pyhän hengen olemaan kanssaan kasteen jälkeen ja silloin kuului taivaasta Jumalan ääni, joka sanoi: "Tämä on minun rakas poikani, häntä kuulkaa."
Jeesusta sanotaan Jumalan pojaksi myös sen vuoksi, että hän on herännyt kuolleista ja asetettu voimassa Jumalan pojaksi hengen kautta, jonka kautta Jumala on hänet kuolleista ylös herättänyt. Tämä pitää yhtä sen sanoman ja profetian kanssa, että Kristuksen kuninkuuden pitää pysymän ikuisesti ja hän on siksi Jumalan pojaksi kutsuttava, ja Jumala on hänen isänsä, koska "synnytti hänet" ja antoi hänelle ikuisen elämän (pelasti kuolemasta). (Psa 2:7; 45; 110; Apt 13:26-48; Hebr 1:5; 5:4-7)
Jeesusta sanotaan herraksi sen vuoksi, että hän on arvossa ylempi kuin muut ihmiset ja enkelit, jotka Jumala on asettanut ihmisten palvelijoiksi. Tämän arvon Jeesus sai sen jälkeen, kun Jumala oli herättänyt hänet kuolleista ja ottanut tykönsä taivaaseen. Jeesuksella oli toki jo eläessään valta yli riivaajien ja henkien, mutta hän ei ollut tuolloin vielä kirkastettu ja korotettu siihen asemaan, joka hänellä nyt taivaassa Jumalan valtaistuimella on.
Jeesusta sanotaan Kristukseksi sen vuoksi, että hän on voideltu kuningas, profeetta ja ylimmäinen pappi. Nämä tuli voidella öljyllä tehtävään asettamisen merkiksi (rituaali), mutta Jumala voiteli Jeesuksen pyhällä hengellä tehtäväänsä ja valitsi hänet... teki hänestä Kristuksen ja Herran. Huomaa, että kuningas, profeetta ja ylimmäinen pappi ovat Raamatussa aina ihmisiä. Myös Jeesus on ihminen, Mooseksen kaltainen profeetta. (5Moos 18:15-18)
Näin siis Raamatun kirjoitusten ja niiden sanoman alkuperäisen merkityksen mukaan. :)
Jos uskosi on Jumalan vaikuttamaa, niin silloin se on pelastava sinut, mutta jos se on riivaajien uskoa, niin joudut kadotukseen - nimittäin riivaajatkin uskovat, että Jumala on yksi ja he vapisevat, mutta ne, jotka uskovat Jumalan olevan kolmiyhteinen Isä ja Poika ja Pyhä Henki eivät vapise, ellei heillä ole sellaista sairautta, joka saa heidät vapisemaan, tai elleivät he vapise hurmoksessa ollessaan. Joskus he vapisevat silloin, kun istuvat lentokoneessa ja se on turbulenssissa, tai kun istuvat ulkona kylmässä ja pakkanen pistää heidät vapisemaan. Jotkut vapisevat myös katsoessaan pelottavaa elokuvaa televisiosta, mutta älä sinä vapise. Usko sinä vain mitä tahdot: ei se sinua vahingoita, ellet tee jotakin tyhmää kuten juo myrkkyä tai nostele käsin myrkyllisiä käärmeitä...
Kun olen uudestisyntynyt, Jeesus on saanut tulla syntieni sovittajaksi ja pelastajakseni ja minulla on sisimmässä Pyhän Hengen todistus yhteydestä Jumalaan, uskoni on oikeaa. Ei se tunneasia ole. Salopuu
Miten tuo yhteys Jumalaan ilmenee tai toimii?
Sillä ei ole merkitystä mihin ''uskontoon'' kuulut, vaan sillä että uskotko Jeesukseen. Kun ymmärrät synnin hinnan, niin ymmärrät pelastajan tarkoituksen. Se miten ihmiset sitten tulkitsevat Jeesuksen on johtanut moneen eri uskontolahkoon, ja he väittävät että heidän uskontonsa on oikea. Ongelma tässä on se että Jeesus oli ensin opettaja, hän opetti opetuslapsiaan jotta he ''ymmärtäisivät''. Nyt eletään aikakautta missä ei ole opettajia, vaan oppilaita opettamassa muita oppilaita jolloin sanan merkitys muuttuu.
Nyt on eksyttäviä uskonnollisia liikkeitä ihan kiitettävästi. Ne riitelee keskenään kuka on oikeassa. Siis ihmisten välistä turhaa kiistelyä jossa jokainen puolustaa omaa oppiaan ja uskoaan.
Mutta sitten on se paras asia. Kun Jeesus tulee silloin jyvät erotetaan akanoista. Harhaoppiset tuhotaan ja vanhurskaat pelastetaan. Eli jokaisen pitää ymmärtää eläessään että omasta valinnasta riippuu jatko. On vain yksi usko ja yksi kaste.
Mikä se yksi usko ja yksi kaste on?
Arpapeliltä kuulostaa...
Jeesus pelastaa, ei sinun uskosi. Kukaan ei kuvittele, että hänen uskonsa on täydellinen. Siitä huolimatta voi sydämessään tietää, että on joissakin asioissa oikeassa. Ei siksi, koska siltä tuntuu. Vaan siksi koska raamattu sen vahvistaa.
Minä uskon olevani oikeassa uskoessani näihin asioihin:
"Kaikki ovat syntiä tehneet, ja Jumalan kirkkautta vailla, mutta he saavat lahjaksi vanhurskauden Jeesuksessa Kristuksessa" (Room. 3:23)
"Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että antoi ainoan Poikansa, ettei yksikään joka Häneen uskoo hukkuisi, vaan hän saisi iankaikkisen elämän" (Joh. 3: 16)
"Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta - se on Jumalan lahja - ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi." (Ef.2 8)
"..... Hän, joka on alkanut teissä hyvän työn, on sen täyttävä Kristuksen Jeesuksen päivään saakka." (Fil 1:6)
Jos uskot Jewsuksen Vapahtajaksesi niin pelastut.
Uskon noin, että Jeesus on tie, totuus ja elämä ja joka uskoo häneen, pelastuu.
ST
> Oletko sitä mieltä, että käsityksesi Jeesuksesta ja Jumalasta on täysin oikea?
Olen sitä mieltä, että Raamatun käsitys on oikea. :)