Tampereenkin onnellisuus laskee ellei Marin hoida tehtäviään

Olemme maailman onnellisin maa neljättä vuotta peräjälkeen. Mutta kuinka kauan? Jos Marinin hallitus ei hoida työllisyystoimia, niin onnellisuus katoaa leikkauksien ja veronkorotusten takia. Eikä siinä kaikki. Jokainen veronkorotus laskee yritysten kilpailukykyä tavalla tai toisella, mikä tietää suurempaa työttömyyttä, mikä tietää lisää leikkauksia jne.

2023 palataan työllisyydessä ennen koronaa tasolle, siis 73%. Loput 5%, että päästään 78%:iin on hallituksen hommia. Ay-liikkeeltä on turha odottaa vetoapua.
2574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Marinia ei saa arvostella, tai se soittaa Natoon :D

Äänestä

Ei kai se nyt hallitukselle yksin kuulu. Työpaikkoja tarvittaisiin ja vientiä, se nyt vaan on niin, että koko maailma tässä on liemessä, toiset enemmän toiset vähemmän. Maat joissa ei palkkaa maketa kuin nimeksi, saavat tuotteitaan myydyksi. Suomessa on pakko elää palkallaan ja se on kuulemma kallista. Ei meidän maassa ihan polkuhinnoilla työtä tehdä.

Äänestä
  • Suomen kilpailukyky kuuluu hallitukselle. Jos kilpailukyky on kunnossa niin työnantajat työllistävät. Ongelma vaan on siinä ettei ole eikä hallitus osaa sitä laittaa kuntoon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen kilpailukyky kuuluu hallitukselle. Jos kilpailukyky on kunnossa niin työnantajat työllistävät. Ongelma vaan on siinä ettei ole eikä hallitus osaa sitä laittaa kuntoon.

    Yritysten tehtävänä on hoitaa omien alojensa kilpailukykyasiat. Pitäisikö valtion hoitaa niidenkin tehtävät kun niihin on kuitenkin palksttu ökypalkalla johtajia sitä tehtävää varten.
    Saavat pahukset vielä suuret määrät tukiaisia veronmaksajien pussista.

    Äänestä

Eikös se Bhutan ollut valtio, jonka tavoite on tuottaa kansalaisilleen onnellisuutta. Ja sama se on Tampereella. On meinaan niin paljon sitä hymynaamaa, jotka tulee vastaan.
Ehkä Tampere on Suomen onnellisin kaupunki. Eikä ihme.

Äänestä

Viikottaiset poseeraukset ja tissivaot takaa ministerien puolesta onnellisuuden vastakin.

Äänestä
  • Näemmä täälläkin se naisviha kukoistaa.

    Äänestä

Voguessa kun naama loistaa, kansalta se tuskan poistaa.

Äänestä
  • Minä äänestänkin Marinia.

    Äänestä

  • Time Magazinen kuvakin oli hieno.

    Äänestä

Nato tutki, että Suomessa on paljon vihapuhetta nykyistä hallitusta ja sen ministereitä kohtaan, joka on uhka demokratialle.
Suomi ei edes kuulu Natoon.
Ulkopuoliset näkevät ja ihmettelevät tätä vihan lietsontaa.

Äänestä
  • ...oliko ongelman ratkaisu, ”liittykää Natoon”...?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ...oliko ongelman ratkaisu, ”liittykää Natoon”...?

    Ei vaan lopettaa vihapuhe, joka on Naton mielestä uhka demokratialle.

    Äänestä

Kyllä hallitukseen olisi voitu päteviäkin ministereitä ottaan. Kun katselee heidän kouluarvosanojaan niin ei ole älynlahjojen perusteella missukoita valittu virkaan.
Jollain muilla avuilla....

Äänestä
  • On ennenkin ollut ministereitä, jotka ovat tuplanneet yhden luokan.Kataisella taisi olla tyydyttävä matikassa ja oli valtiovarainministerinä.

    Äänestä

Kataisen sähköyhtiö myynnistä näkyy ettei sekään ole pärjännyt lukiossa. Tyhjä katse kuin imbesillillä kultakalalla.
Pahin on Ohisalo joka ei ole sisäministeriä lukenut ollenkaan matematiikkaa.
Salli mun nauraa.)

Äänestä
  • Matikka on kaikille pakollinen aine koulussa.
    Erno Paasilinna totesi, että itse oppinut on oppinut. Muut ovat opetettuja.

    Äänestä

Koko ajanhan hän hoitaa tehtäviään.

Äänestä

Myös yritysten on syytä ottaa oma yhteiskunnallinen vastuu.

Voiton tuottamisen ei pidä enää olla yrityksen ainoa tarkoitus – pelkkä rahankiilto silmissä tehdyn bisneksen ajat ovat takana.

https://www.suomenmaa.fi/paakirjoitus/voiton-tuottamisen-ei-pida-enaa-olla-yrityksen-ainoa-tarkoitus-pelkka-rahankiilto-silmissa-tehdyn-bisneksen-ajat-ovat-takana/

Kommentti: Vastuu kansakunnan edusta on yritysjohdolle vieras ajatus – vaikka yleinen etu on yritystenkin etu.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006664265.html

Äänestä
  • Joku sanoikin, että jos valtiota ja kuntia johdettaisiin kuin yrityksiä niin huonosti menisi.
    Maailma onkin mennyt vähän pilalle jo.

    Äänestä

  • Eiväthän työntekijät oikein jaksa töissä.
    Jotain on vialla.
    Huonot johtajatko?

    Äänestä

Suomen armeijan ruokahuolto rakensi tuulivoimalan Intiaan että sai kompensoitua hiilipäästöt täällä.
Tarinoita hölmölästä,)

Äänestä
  • Simänsä ok rakentaa tuulivoimala Intiaan mutta se oman hiilijalanjäljen kompensaatio on vähän satua.

    Äänestä

Juu Intian lehmät kiittää Suomen vastaavaa hallitusta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olemme maailman onnellisin maa neljättä vuotta peräjälkeen. Mutta kuinka kauan? Jos Marinin hallitus ei hoida työllisyystoimia, niin onnellisuus katoaa leikkauksien ja veronkorotusten takia. Eikä siinä kaikki. Jokainen veronkorotus laskee yritysten kilpailukykyä tavalla tai toisella, mikä tietää suurempaa työttömyyttä, mikä tietää lisää leikkauksia jne.

2023 palataan työllisyydessä ennen koronaa tasolle, siis 73%. Loput 5%, että päästään 78%:iin on hallituksen hommia. Ay-liikkeeltä on turha odottaa vetoapua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu