Menevätkö vieraskieliset suomalaisten ohitse rokotusjonossa

Anonyymi

Uutisten perusteella koronatartunnat ovat lisääntyneet hälyttävästi vieraskielisissä ihmisissä ja nyt keskustellaan siitä, että tällä perusteella suomalaisia ryhdytään ohittamaan jonossa. Koronaa en toivo sen paremmin vieraskielisille kuin suomalaisillekaan, mutta täältä katsoen näyttää todella epäreilulta. Suomalaiset ovat kärvistelleet ja noudattaneet päivittäin muuttuvia epäselviä ja ristiriitaisia ohjeita. Kyllä heidän on saatava rokotteensa sovitun järjestelmän mukaan. Mikäli rokotuksia heidän kohdallaan pitkitetään, sairastumisriski kasvaa. Ruotsistahan kuului jo viime vuonna, että siellä vieraskieliset eivät olleet piitanneet ohjeista ja siksi sairastuivat ryppäissä. Miten on ollut meillä? Jos ilmenee, että sääntöjä ei ole noudatettu, voi se tarkoittaa jopa sitä, että ohjeita rikkomalla tässäkin asiassa päästään hyötymään. Joissakin maissa on mätkäisty tuntuvia sakkoja, jos ei ole noudattanut määräyksiä. Miten meillä?

4

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla on lähipiirissä kaksi henkilöä, jotka eivät missään tapauksessa saisi saada koronaa, hallituksen suunnitelmat pitkittävät heidän painajaistaan.

    • Anonyymi

      Helsingistä lähtee porukat pääsiäiseksi Lappiin. Heidän kulkureittiensä varsilla selvitellään taas tartuntaryppäitä.

      Joiltakin ihmisiltä puuttuu ymmärrystä, lähipiirin pitäisi valvoa heidän tekemisiään ja neuvoa oikeaan, muuten ei korona hellitä.

    • Anonyymi

      Totta kai menevät, koska on puolueita, jotka uskovat saavansa heiltä suuren äänipotin. Demarit, vihreät ja rkp ovat tässä asiassa ehkä eniten mukana, muitakin löytynee. Toivottavasti mennään tasapuolisesti kaikkia suomalaisia kohtaan

    • Anonyymi

      Ne puolueet, jotka uskovat saavansa ääniä siltä suunnalta ovat jo hoitaneet asian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe