jos natsi-Saksa olisi voittanut mutta onneksemme hävisi vaikka Suomen likainen johtoklikki veikin Suomen sotimaan murhaajamme puolelle. Himmlerin sana, että suomalaiset ovat likainen täikansa josta tulee päästä eroon heti kun siitä ei ole enää mitään hyötyä. Hitler ei olisi ollut enää kovin pitkäikäinen ja sitten Euroopan putsi olisi viety loppuun jossa turaanilaisiksi nimetyt suomalaiset olisi marssitettu isoon uuniin.
Suomea uhkasi todellinen kansanmurha
Anonyymi
39<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Avaus on pötyä.
Suomen sankarikansalle oli varattu paikka Saksan liittolaisena ja pohjoisen sivustan turvaajana.
Hitler lupasi reiluna miehenä koko Kuolan niemimaankin Suomelle.
Himmler oli ihastunut suomalaiseen runonlauluun ja kanteleen soittoon.Hänellä oli kymmenen kanteleen kokoelma.
Suomalaiset kuuluivat voittoisaan pohjoiseen rotuun.
Näkemys tosin tarkentui Suomen luovuttua sodasta.
No mikseivät saksalaiset miehitysalueellaan sitten ruokkineet inkeriläisiä lainkaan?
Inkeriläiset ovat etnisiä suomalaisia, suomalaiset pelastivat inkeriläiset nälkäkuolemalta ottamalla Saksan miehitysalueelta noin 64 000 inkeriläistä Suomeen paikkaamaan työvoimapulaa.
Suomeen Saksa toimitti sodan aikana viljaa ja muita elintarvikkeita, koska Suomesta oli Saksalle sodankäynnissä hyötyä, inkeriläiset, vaikka olivatkin etnisiä suomalaisia, olivat hyödyttömiä, eikä heitä varten siten ollut tarpeellista tuhlata elintarvikkeita.
Rotuluokittelu meni natseilla tilanteen mukaan, esim. Hitlerin autonkuljettaja julistettiin ns. kunnia-arjalaiseksi, vaikka hänellä oli juutalainen isovanhempi.
Suomalaiset olivat myös näitä kunnia-arjalaisia, aivan kuten japanilaisetkin.
-----Suomen sankarikansalle oli varattu paikka Saksan liittolaisena ja pohjoisen sivustan turvaajana.---
Taas noita surkeita natsivöyhkeitä, että oikein sankarikansa. Miksi sitten oli yhdessä slaavien kanssa tuhoamassa Suomea 11.39-03.40 ? Jättikö ihan vain pilanpäiten sankarit auttamatta ?
-----Hitler lupasi reiluna miehenä koko Kuolan niemimaankin Suomelle.----
Hitler ei olisi enää kauan palloillut maan päällä, niin sairas se jo oli muualtakin kuin päästään.
---Himmler oli ihastunut suomalaiseen runonlauluun ja kanteleen soittoon.Hänellä oli kymmenen kanteleen kokoelma.----
Kanteleen tai vaikka kymmenenkin sellaisen omistaminen ei edellytä Suomen rakastamista.
----Suomalaiset kuuluivat voittoisaan pohjoiseen rotuun.------
Suomalaiset oli luokiteltu turaaneiksi paitsi pieni osa kansasta. Näin oli Puolassakin.
Inkeriläiset olivat neuvostokansalaisia.
Saksalaiset ruokkivat vain ns itäpataljoonat eli inkeriläiset vartiopataljoonat ja sallivat yhden liittyä Suomen armeijaan.
Suomalaiset julistettiin Himmlerin päätöksellä pohjoiseen rotuun kuuluviksi.
Juutalaiseksi luettiin yleensä vielä,jos yksi isovanhempi oli juutalainen.
Sakslaisten rotukäsitykset vaihtelivat esittäjän mukaan. Suurten "apostolien" kuten Himmlerin ja Rosenbergin rotunäkemykset olivat parhaimmillaankin sekavaa hölynpölyä ja pahimmillaan silkkaa huuhaata. Hitlerkin nauroi niille.
Rotunäkemykset eivät estäneet ottamasta noin 800 000 venäläistä Wehrmachtin apujoukoiksi,jopa taistelutehtäviin.
"Inkeriläiset olivat neuvostokansalaisia."
Niin olivat myös Neuvostoliitossa asuneet etniset saksalaisetkin, etniset saksalaiset saivat elintarvikkeita, kun taas etniset suomalaiset, eli inkeriläiset, eivät saaneet.
"Suomalaiset julistettiin Himmlerin päätöksellä pohjoiseen rotuun kuuluviksi."
Myös osa venäläisistä luettiin pohjoiseen rotuun kuuluviksi.
1918 punikkimme uhosivat että kaikki yli 12 vuotiaat valkoiset murhataan ja 1970
remuri salo runoili tapa talonpoika päivässä
Avaus on turha, koska emme tiedä vaihtoehtoista historiankulkua!
Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen 30.11.1939 ilman sodanjulistusta ja jos puolustustaistelumme olisi epäonnistunut täysin niin olisimme hyvinkin voineet päätyä tutustumaan kansanmurhaan aivan omakohtaisesti! Lähde: Antero Raevuori: Hyvästi, Viipuri
Ennen Talvisodan alkua Stalin oli marsalkka Ivan Konevin muistelmien mukaan sanonut: ”Suomalaiset on asutettava muualle, heitä on vähän, heidät on helppo siirtää.” Stalinin ajatukset tiedosti myöhemmin myös kirjailija Alexandr Solzenitsyn teoksessaan Vankileirien saaristo: ”Stalin tunsi vastustamatonta himoa karkottaa koko Suomi Kiinan rajan tuntumaan.” Historioitsija Edvard Radzinskin teksti Stalinin elämänkerrassa on jopa ironista: ”Isäntä oli mestari toteuttamaan suurimittaisia hankkeita. Jos Jumala oli asuttanut suomalaisia väärään paikkaan, hän kyllä korjaisi Jumalan tekemät virheet.”!
Stalinin synkkä operaatio Priboi: 100000 ihmistä Baltiasta Siperiaan
ANTTI KIRKKALA | 27.03.2019 | 23:57- päivitetty 27.03.2019 | 23:59
Neuvostoliitto yritti kukistaa vastarinnan valtavalla väestönsiirrolla.
Neuvostoliiton salaisen poliisin ja sisäministeriön joukot vyöryivät maaliskuun 25. päivänä 1949 pitkissä rekkakolonnissa miehitettyyn Baltiaan.
Tuolloin aloitetusta operaatio Priboista muodostui yksi Neuvostoliiton suurimmista väestönsiirroista. Siperiaan lähetettiin viiden päivän aikana yhteensä lähes 100 000 virolaista, latvialaista ja liettualaista.
Lähes kolme neljäsosaa karkotetuista oli alle 16-vuotiaita naisia ja lapsia. Diktaattori Josif Stalinille lähetetyssä raportissa todettiin, että juniin lastattiin myös lähes 3000 heikossa kunnossa ollutta yksinäistä vanhusta.
Operaation taustalla oli Baltian maissa ilmennyt vastarinta toisen maailmansodan päättymisen jälkeen. Maatalouden kollektivisointi oli edennyt hitaasti, minkä lisäksi tuhannet aseistautuneet metsäveljet aiheuttivat päänvaivaa kommunistihallinnolle.
Neuvostoliitto oli laatinut suunnitelmansa salassa ja asettanut kohteekseen noin 30 000 perhettä. Heidän joukossaan oli varakkaita maanviljelijöitä eli ”kulakkeja”, metsäveljien perheitä ja muita ”epäkelvoksi ainekseksi” arvioituja henkilöitä.
-----Avaus on turha, koska emme tiedä vaihtoehtoista historiankulkua!------
Miksi et valita tuota niille jotka hokevat miten neukun voiton jälkeen puolet suomalaisista olisi massaraiskattu, muutama satatuhatta aammuttu ja loput ehkä henkiinjääneet kyyditty Siperiaan ?
10. heinäkuuta 1941 mennessä Saksan asevoimat olivat miehittäneet koko Latvian alueen. Latvia tuli osa natsi-Saksan n Ostlandin valtakunnankomissariaatti kuin maakunnan yleisen Latvian ( Generalbezirk Latvia ). Jokainen, joka oli tottelematon Saksan miehitysjärjestelmälle tai oli tehnyt yhteistyötä Neuvostoliiton hallinnon kanssa, tapettiin tai lähetettiin keskitysleireille.
Heti asennuksen jälkeen Saksan viranomaisten (heinäkuun alussa 1941) prosessi poistaa juutalaisten ja romani väestö alkoi, ja monet murhat tapahtuva . Tapot tekivät Einsatzgruppe A , Wehrmacht ja merijalkaväki ( Liepāja ) sekä latvialaiset yhteistyökumppanit , mukaan lukien surullisen Sonderkommando Arajsin (tai Arajs Kommando ) 500–1 500 jäsentä , jotka yksin tappoivat noin 26 000 juutalaista ja 2 000 tai useampi SD: n latvialainen jäsen . [8] [9]Vuoden 1941 loppuun mennessä lähes koko juutalainen väestö oli tuhottu. Lisäksi Saksasta, Itävallasta ja nykyisestä Tšekin tasavallasta tuotiin noin 25 000 juutalaista, joista noin 20 000 tapettiin.
Latvian väestö menehtyi paitsi taistelukentällä. Natsi-miehityksen vuosina erityiskampanjat surmasivat 18 000 latvialaista, noin 70 000 juutalaista ja 2000 mustalaista - yhteensä noin 90 000 ihmistä. Näiden joukossa latvialaiset olivat enimmäkseen siviilejä, joiden poliittista vakaumusta Saksan miehitysjoukot eivät voineet hyväksyä. Juutalaiset ja mustalaissiviilit sivuutettiin natsi-Saksan rodupolitiikan seurauksena. Vainot suoritettiin enimmäkseen Saksan erityisyksiköillä (Einsatzgruppe A, Sicherheitsdienst tai SD) ja poliisiyksiköillä. Saksan miehitysjärjestelmä yritti saada paikallisen väestön mukaan sotarikoksiin. Siten perustettiin latvian itsepuolustusyksiköt, turvallisuuspoliisin yksiköt ja SD-apuyksiköt, joihin kuului vapaaehtoisia, jotka toteuttivat osan terrorikampanjasta.
Siksi,+että+vuonna+1944+päätellen+siitä,+mitä+tapahtui+vastaavissa+tilanteissa+keski-Euroopassa+niin+läpimurron+sattuessa+olisi+massaraiskaukset+ja+sovjetisointi+olleet+selviö.
Ampumisesta+en+muista+kenenkään+puhuneen,+mutta+liki+10+%+väestöstä+olisi+voinut+vankijunilla+kadota+gulageille!
Nämä+asiat+olivat+ilmeisiä+ja+pääteltävissä+Virosta+ja+Keski-Euroopasta!
Sen+sijaan+kun+Saksa+ei+voittanut+mitään+niin+on+vaikeata+varmuudella+tietää,+miten+hävinneille+olisi+käynyt,++Belgian,+Hollannin,+Norjan,+Tanskan+ja+Ranskan+osalta+toki+tiedämme+ja+ne+vain+miehitettiin.
Toisen+maailmansodan+aiheuttamien+menetysten+lisäksi+tuhansia+siviilejä+tapettiin+ja+kymmeniä+tuhansia+karkotettiin+Latviasta+Josif+Stalinin+aikana+hänen+kuolemaansa+1953+saakka.+Neuvostovalta+hidasti+merkittävästi+maan+talouskasvua,+mikä+loi+suuren+elintasoeron+Latvian+ja+sen+demokraattisten+naapurivaltioiden+kuten+Suomen,+Ruotsin+ja+Tanskan+välille.+Verrattuna+muihin+Neuvostoliiton+osiin+Latvian+talous+voi+kuitenkin+hyvin+ja+se+oli+yksi+Neuvostoliiton+vauraimmista+alueista.
Latvian+SNT:n+johdossa+oli+aluksi+kansallismielisiä+kommunisteja,+jotka+vaativat,+että+tasavallan+tulee+olla+kaksikielinen.+Kaikkien+maahan+muuttavien+venäläisten+ja+muiden+kansallisuuksien+kuului+opetella+latvian+kieli.+Myöhemmin+Moskova-mieliset+kommunistit+syrjäyttivät+kansallismieliset,+joita+syytettiin+"porvarillisesta+nationalismista".+Venäjän+kielen+opetusta+tehostettiin,+ja+samaan+aikaan+latvian+opetusta+venäjänkielisissä+kouluissa+vähennettiin.
Lopputuloksena+muutaman+vuosikymmenen+kuluttua+lähes+jokainen+latvialainen+osasi+venäjää,+mutta+Latvian+venäläisistä+vain+10-15+%+osasi+latviaa.+Venäläisten+osuus+väestöstä+Latviassa+kasvoi+suuremmaksi+kuin+Virossa+tai+Liettuassa,+jotka+pystyivät+paremmin+puolustamaan+omien+kieltensä+asemaa.
Hehehe, no Puolan osalta tiedetään, että saksalaiset tappoivat noin kuusi miljoonaa puolalaista, Valko-Venäjän osalta tiedetään, että saksalaiset tappoivat
noin kaksi miljoonaa valkovenäläistä.
PöhveIi ei tietenkään näistä ole koskaan kuullutkaan;)
Pöhveli ei myöskään ole tietenkään kuullut, mitä Belgian, Hollannin, Norjan, Tanskan ja Ranskan juutalaisille ja romaniväestölle tapahtui kansanmurhissa.
PöhveIi onkin tyypillinen natsi, ja kieltää kaikki Saksan tekemät kansanmurhat ja sotarikokset.
Ei toki vaan minä luotan siihen, että Tarkkis hoitaa oman osansa ja minä omani! Näin me toverit täydennämme toisiamme ja annamme lukijalle kokonaiskuvan!
Enhän minä kskaan syytä sinua siitä, ettet jostakin syystä ”muista” neukun törkyjuttuja ja niitähän riittää!
Ei vaan sinä tietoisesti valehtelet ja vääristelet, eli kiistät natsien sotarikokset, kuten tässäkin tapauksessa.
Miten niin? Minähän tunnustan ne kaikki! Tuo vaan esiin niin panen rastin ruutuun jokaisen kohdalle:-D
NL ja natsi-Saksa solmivat molotov-ribbentropp -liittolaissopimuksen syksyllä -39. Välittömästi Saksa ja NL käynnistivät ensin hyökkäyksen Puolaan ja seuraavaksi NL sai vapaat kädet Suomen ja Baltian suhteen. Kun Suomi ei suostunutkaan Tsekkien tavoin luovuttamaan pääpuolustuslinjaansa taisteluitta, hyökkäsi NL Suomeen. Pääpuolustuslinjan läpäisy Kannaksella vei 2,5 kk ja talvi oli kääntymässä rospuutoksi. NL teki Suomen kanssa rauhansopimuksen, mutta jatkoi poliittista painostusta ja uhkailua.
Suomi pyrki ostamaan aseita ja hankkimaan liittolaisia, mutta tilanne paheni Saksan vallattua Norjan, Tanskan ja jopa suurvalta-Ranskan, joka oli tukenut jossain määrin poliittisesti Suomea.
Saksan vihjatessa mahdollisesta yhteistyöstä oli Suomen pakko suostua, Talvisodan ja NL:n jatkuvan painostuksen seurauksena.
Ehkä kaikki suomalaisia ei olisi kuitenkaan tapettu. Osaahan olisi tarvittu orjina silloisiin kaivoksiin sekä hankkimaan metsistä puutavaraa Saksaan ja palvelemaan saksalaisisäntiä. Ei nixmanni itse olisi mennyt 40 asteen pakkasessa hevosen kanssa metsään tukkeja kaatamaan.
Ei suomalaisia olisi tarvinnut tappaa, eikä edes saksalaistaa, Suomi ei kiinnostanut kylmän ilmastonsa takia.
Lähinnä asema olisi ollut raaka-aineiden tuottajana, nythän suomi onkin pikkuhiljaa lipumassa raaka-aineiden tuottajamaaksi, teollisen tuotannon hiipuessa.
-----Suomi ei kiinnostanut kylmän ilmastonsa takia.------
Näyttääpä tuo vain kiinnostavan. Vai miten muuten kuin muuttamalla tänne väkeä lappaa ?
Tuo kaikki on stallarin kuvitelmia ja unelmia. Saksa ei voittanut sotaa eikä ainakaan sodan kestäessä harrastanut moista Ranskassa, Belgiassa, Hollannissa, Tanskassa tai Norjassa!
PöhveI+ei+muuta+osaa+kuin+valehdella,++tämä+on+todistettu+lukemattomia+kertoja.
PööhveIi+levittää+natsipropagandaansa+kuvitellen,+että+sitä+uskotaan.
Natsi-Saksa+pakkosiirsi+noin+12+miljoonaa+orjatyöläistä+tuotantoon.
17%+orjatyövoimasta+oli+Ranskasta,+orjatyövoimaa+oli+noin+20+maasta,+myös+Belgiasta,+Hollannista,+Tanskasta+ja+Norjasta.
PöhveIli+kieltää+natsien+sotarikokset,+koska+on+edelleen+katkera+Saksan+häviöstä.
”+PöhveI+ei+muuta+osaa+kuin+valehdella,+tämä+on+todistettu+lukemattomia+kertoja.
PööhveIi+levittää+natsipropagandaansa+kuvitellen,+että+sitä+uskotaan.”
En+ole+kiistänyt+mitään+vaan+oikonut+valeitasi!
”Natsi-Saksa+pakkosiirsi+noin+12+miljoonaa+orjatyöläistä+tuotantoon.
17%+orjatyövoimasta+oli+Ranskasta,+orjatyövoimaa+oli+noin+20+maasta,+myös+Belgiasta,+Hollannista,+Tanskasta+ja+Norjasta.”
Pitää+paikkansa!
”PöhveIli+kieltää+natsien+sotarikokset,+koska+on+edelleen+katkera+Saksan+häviöstä.”
Miksi+olisin?+Puhut+nyt+mitä+tapahtui+Saksassa+enkä+ole+sitä+kiistänyt!+Sen+sijaan+avauksessa+puhuit+siitä,+mitä+OLISI+mielestäsi+tapahtunut+Suomessa+ja+siitä+sanoin,+ettemme+tiedä+tai+tunne+vaihtoehtoista+historiaa,+joka+ei+toteutunut!
Saksa+miehitti+maita+kuten+Ranska,+Belgia,+Hollanti,+Tanska+ja+Norja+eikä+niissä+tapahtunut+kertomaasi.+Nyt+sitten+vaihdoit+maata?
Hehehe minä en ole avaaja, kyse oli orjatyövoimasta, mitä Saksa käytti kaikissa miehittämissään maissa, osa orjatyövoimasta siirrettiin Saksaa, ei kuitenkaan kaikkia.
Itsehän kiistit orjatyövoiman käytön :
"Saksa ei voittanut sotaa eikä ainakaan sodan kestäessä harrastanut moista Ranskassa, Belgiassa, Hollannissa, Tanskassa tai Norjassa!"
"En ole kiistänyt mitään vaan oikonut valeitasi!"
Sinä et oio mitään valeita, vaan valehtelet itse!
” Hehehe minä en ole avaaja, kyse oli orjatyövoimasta, mitä Saksa käytti kaikissa miehittämissään maissa, osa orjatyövoimasta siirrettiin Saksaa, ei kuitenkaan kaikkia.”
Saksa haali omaan maahansa vierastyöläisiä tehtaisiin, kun oma työvoima oli rintamalla. Sen sijaan mainituissa maissa oli oma teollisuutensa ja työvoimsa . Mikä teki heidät ’orjatyövoimaksi’! Poikkeuksen teki vaikkapa Skodan tehtaat Tshekkoslovakiassa, jossa valmistettiin sotatarvikkeita Wehrmachtille.
”Itsehän kiistit orjatyövoiman käytön”
Epäilen suuresti, että oliko muka KAIKKI TYÖVOIMA vaikkapa Tanskassa muka jotakin ’orjatyövoimaa’? Tiedätkö asiaa edes itse?
"En ole kiistänyt mitään vaan oikonut valeitasi!"
Sinä et oio mitään valeita, vaan valehtelet itse!”
Sehän riippuu siitä, kumpi meistä on oikeassa, eikö totta?
Väitäkö nyt sitten, että kaikki työvoima vaikkapa Tanskassa oli orjatyövoimaa? Saivatko palkaa? Asuivatko kotonaan jne?
-----Saksa haali omaan maahansa vierastyöläisiä tehtaisiin------
Natsitunkion tekstiä, kukaan täysijärkinen ei käytä lievää sanontaa haali. Palkallako haali vaiko sillä, että lähdetkö vai haluatko kuolla heti. Kun lähti niin sai elää ehkä ylimääräisen vuoden.
"Epäilen suuresti, että oliko muka KAIKKI TYÖVOIMA vaikkapa Tanskassa muka jotakin ’orjatyövoimaa’? Tiedätkö asiaa edes itse?"
No missähän niin on väitetty?
"Väitäkö nyt sitten, että kaikki työvoima vaikkapa Tanskassa oli orjatyövoimaa? Saivatko palkaa? Asuivatko kotonaan jne?"
No missähän niin on väitetty?
Uhkaa edelleenkin Putinin Venäjän taholta. Länsihän onkin jo murhaamisemme aloittanut kansanvaihdolla
” Uhkaa edelleenkin Putinin Venäjän taholta.”
Totta!
”Länsihän onkin jo murhaamisemme aloittanut kansanvaihdolla”
Käsittämätön möläytys! Ei länsi ’vaihda’ mitään
No tuleehan se uusisota, niin ei hätää ole tämän näköinen, niin ollaan silloinkin viisaita.
Turha toivo. Venäjällä ei ole kykyä sotia koko läntistä maailmaa vastaan.
Edes teoriassa ei tule koskaan sellaista sotaa johon KOKO läntinen maailma osallistuisi. Sota jäisi pääasiassa USAn huoleksi, jotain vähän Englanti ja Ranska, Saksa tuskin uskaltaisi.
Kaikkia+ei+tarvitakaan,+90+%+riittää+mainiosti,+kuten+maailmansodissa.
Venäjän hyökkäys länteen koskettaisi välittömästi ainakin 30 länsimaata pelkästään Euroopassa. Niillä on jo rauhan aikana noin 1,5 miljoonaa miestä aseissa.
Meinaatko että Venäjä yksin olisi? Kyllä liittolaisia löytyy Pohjois-koreaa, Kiinaa ja lukuisia pienempiä valtioita myöten. Vaikka Kiina alkaakin hieman lämpenemään länsimaille (olemmehan nostaneet heidän taloutensa huippulukemiin), olisi se silti luultavasti Venäjän liittoumassa.
---- siitä sanoin, ettemme tiedä tai tunne vaihtoehtoista historiaa, joka ei toteutunut!---
Tiedämme hyvin sen mitä tapahtui Saksan miehittämissä maissa eli sen perusteella kykenemme arvioimaan täysin luotettavasti mitä turaanikansoille olisi tehty. Ja niinhän Himmler lupasikin "....suomalaisista tulee päästä eroon....".
Eli missä Saksan miehittämässä maassa tehtiin "turaanilaisten" joukkomurha?
Himmlerin "lupaukset" tehtiin vasta Suomen luovuttua sodasta.
Ei Himmlerin puheilla ollut sitä ennenkään mitään merkitystä Suomen kannalta.
Hitler ei ryhtynyt mihinkään kostotoimiin Suomea vastaan.
----Ei Himmlerin puheilla ollut sitä ennenkään mitään merkitystä Suomen kannalta.---
Hitlerin kuoltua tilanne olisi ollut ihan toinen.
----Hitler ei ryhtynyt mihinkään kostotoimiin Suomea vastaan.-----
Kun ei käytännössä kyennyt, siinä se.
Väärin. Suomi oli silloin saksan aseveli, ja Hitler piti suurinta osaa suomalaisista tasavertaisena saksalaisten kanssa, eihän kansalaisiamme juurikaan toisistaan erottanut ulkonäön tai luonteen puolesta.