Kertokaapas arvon palstalaiset onko historiasta mahdollisuutta saata muuta työtä kuin historianopettajan työ? Esim. tutkijaksi? Ja mihin yliopistoon ja mihin alalle, jos historia kiinnostaisi?
Kiitos.
Historiasta ammatti?
14
7578
Vastaukset
- sukupuu
Kai tuollainen koulutus antaisi hyvät pohjat esim kirjailijaksi. Tosin vaatii myös vähän mielikuvitusta tarinankehittelyyn, ellei pitäydy ihan faktapohjalla eikä eksy romaanien pariin.
- Seppojuhani
Mitenkä olisi historioitsijan ja kirjailijan yhteistyö. Eli faktojen ja mielikuvituksen tasa-arvoinen ja epäpyhä allianssi.
Mikään ei ole niin tylsä ja epäaito kuin historiallinen romaani. Vähän kuin Julius Caesar soittamassa älypuhelimella.
Sen sijaan erittäin mielenkiintoista ja suosittua ja kannatettavaa on historiatieteen popularisointi kirjan muodossa. Lukekaapa vaan niitä Hannele Klemettilän pyövelikirjoja ja Marko Nenosen noitatutkimuksia.
- Nörppi
Jos pelimarkkinat kiinnostaa niin historialliset pelit on kova sana. Jokin pelitalo voi myös palkata asiantuntijaksi tutkimaan jotain speciaalia juttua lisää.
- Reissuflikka
Monet erikoismatkat teemalla tekevät tuloaan. Asiantuntija joka kertoo tapahtumista oikeilla paikoilla on tosi kysyttyä.
- Maisteri
Totta kai mahdollisuuksia on vaikka mihin. Historian maistereita on opettajista ja tutkijoista aina toimittajiin ja henkilöstöpäällikköihin asti.
Realisti kuitenkin lukee varmuuden vuoksi historian opettajiksi. Se kuitenkin on valtaosalle varmin tapa työllistyä. Muita on sitten murto-osa ja niihin hommiin pääsee suhteilla, politiikalla ja muilla avuilla kuin koulutuksella.- Maistelin minäkin
Kaksi tuttua IT-johtajaa on koulutukseltaan historian opettajia.
- Troikkanen
Itse opiskelen historiaa ensimmäistä vuotta ja opettajaksi valmistunen. Historian opettajaksi opiskelevan kannattaa ottaa sivuaineeksi jokin muukin aine esim. filosofia, äidinkieli tai psykologia niin työllistyminen on varmempaa.
Mutta ethän kaivannut tietoa opettajaksi valmistumisesta.
Veljeni, hänkin opiskeli historiaa, on toimittajana Savon Sanomissa. Hänellä tosin on paljon työkokemusta sekä paikallislehdistä että Kainuun Sanomista ja Karjalaisesta. Esimerkiksi juuri toimittajan ammattiin historia antaa aika hyvän sivistävän pohjan. Työkokemus ja suhteet taitavat kuitenkin olla toimittajan ammatissa tärkein työhönottoperuste.
Historian maistereita taitaa olla paljon myös poliitikkoina ja järjestöihmisinä. Siis ammateissa, joissa tarvitaan monipuolista näkemystä. - sitten
kun valmistun niin alkaa työttömäksi. Ei kiinnosta työt. Yliopistolta jos sais töitä niin vois harkita, jos ei joutuis oleen montaa tuntia päivässä töissä, mutta ei niin taida tapahtua.
- tanneri
Aika monet valmistuvat työttömäksi! Teoreettikoja on maailma täysi -tekijöitä vähän.
- Uran vaihto mielessä
Jos joku oikein hyvä kurssi olisi työttömyyttä harkitseville niin menisin kyllä kurssille. Maksaisinkin siitä hyvin.
Mutta sen pitäisi olla hyvä kurssi ja paljon käytännön vinkkejä miten tuolla uralla menestyy.
Ehkä sellainen myisi kirjoja ja T-paitaakin hyvin ? Voisi jopa päästä TV ohjelmiin mainostamaan itseään ja kurssejaan.
Eikö nyt joku ala tätä kehittämään, tekisin sen itse, mutta kun ei ole yhtään vielä praktiikkaa alalta.
- neitiG
Historiaa opiskelleet soveltuvat opettajan, tutkijan, toimittajan töiden lisäksi mainiosti esim. arkistoalalle, perehtyväthän he jo opinnoisaan arkistoaineksen saloihin. Arkistoalalle vaaditaan arkistonhoitajan alempi tai ylempi tutkinto.
Eräs historiaa opiskelleille hyvin soveltuva ala on myös kirjasto- tai informaatioala. Edellytyksenä omien pääaineopintojen lisäksi informaatiotutkimuksen- tai -tieteen aineopinnot.
Niin ja tietysti museoala on historioitsijoille soveltuva ala, lisämausteena etnologia, taidehistoria, museologia.
Vain muutamia esimerkkejä mainitakseni. - kht554lel
Minulla jäi harrastukseksi. Historian harrastajasta, historiikin tekijäksi.
Oma historiikkia teen, nam Siskoni poika on jo aika pitkällä historian opiskelussa vaikka on kovin nuori ja aikoo syrjäyttää laitoksensa professorin pian.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2267017Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3334909"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1503710Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1203507Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m763446Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi562945Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702769Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842480- 252406
Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas972039