Desogestrel Sandoz minipillerit

Anonyymi

Onko kellään kokemusta kyseisistä minipillereistä? Lääkäri määräsi minulle nuo, koska kerroin että minulla on runsaat kuukautiset (kestää usein viikosta kolmeen) ja vuoto on voimakasta. Hän sanoi että tuon merkin pitäisi lopettaa ne tai ainakin vähentää vuotojen määrää. Tiedän että jokaisen keho reagoi eri tavalla, mutta olen lukenut netistä pelkkiä huonoja kokemuksia kyseisiin pillereihin liittyen :( En todellakaan haluaisi että vuodot lisääntyisivät, koska nykyisetkin menkat ovat aivan helvetilliset ja rajoittavat jonkin verran elämääni. Tämä on siis ensimmäinen kerta kun käytän mitään hormonaalista ehkäisyä. Pelkään myös että kaikki hiukset tippuvat päästä koska muutenkin niin ohuet hiukset omistan. Entä miten noi maksasairaudet ym? Eikö ne lisäänny minipillereiden käytössä tai jos lisääntyy niin kuin yleistä se on?

3

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mulla on eri merkkiset minipillerit.Mutta mulla kukautiset loppuivat.Hiuksia lähtee mutta niitä on aina lähtenyt.Siksi syön biotiinia.Maksa-arvot aina olleet normaalit.Kyllä sä huomaat jos tulee kipuja,iho kellertää tai silmät kellertää.

      • Anonyymi

        Kuinka paljon niitä hiuksia lähtee? Meinaan sitä että eikai ihan niin paljon että näkyy kaljua? Miten noita maksa-arvoja voi pitää normaalina muuten kun jos ei juo alkoholia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinka paljon niitä hiuksia lähtee? Meinaan sitä että eikai ihan niin paljon että näkyy kaljua? Miten noita maksa-arvoja voi pitää normaalina muuten kun jos ei juo alkoholia?

        Hiuksia lähtee normaalistikin ihmiseltä.Mutta jos lähtee tukkoina niin sit miettisin pillereitte lopettamista.Kammatessa voi lähteä.Mutta ei multa tukkoina lähde ja ei tyynyliinalla mitään hiustuppoja ole näkynyt.

        Mulla on käytössä lääkitys joka voi vaikuttaa maksa-ja munuiasarvoihin. Maksa-ja munuaiskokeet oteaan verikokeella.Ei sen ihmeempi koe. Voithan sä käydä verikoissa ja pyytä jonkun ajan kuluttua maksakoetta jos huolestuttaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      188
      4790
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3670
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2572
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2247
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1548
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1308
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1151
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1142
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1083
    10. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1011
    Aihe