YLE:n uutiset ovat täyttä paskaa

YLE:n uutiset ovat nykyään täyttä paskaa. Nytkin tuli "uutinen" jostain pikkulapsille tai lapsellisille amerikkalaisille tarkoitetusta "Wonder Woman" roskaelokuvasta.

Mistä me maksamme YLE:lle jos ei edes uutisia saa?
MTV:lläkin alkaa olemaan paremmat uutiset aikuisen näkökulmasta kuin YLE:llä.
31566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

No, tänää sunnuntaina eduskunnan täysistunnossa todettiin, että meidän kaikkien kustantama Yle suoltaa valheellista ja virheellistä uutisointia. Eri puolueiden edustajat depatissa kertoivat, että niin Yle, Media ja iltapäivälehdet ovat kertoneet niin halveeraavia ja vääristeltyjä tietoja, että kansalaisille on tullut se käsitys, että eduskunta tai hallitus ei hoitaisitehtäviään ja koronapandemiaakin olisi hoidettu huonosti.

Kimmo Kiljunen kertoi, että ulkolainen media ihmettelee uutisointia Suomessa ja tietojen tahallista vääristelemistä.

Toki kansalaiset ovat kiinnittäneet asiaan huomiota jo pitkän aikaa. Annammeko nyt potkut Ylen toimitusjohtaja Merja Yli-Anttilalle vai Ylen uutistoimituksen päällikölle Juha Jokiselle? Vai kenellä mielestäsi on syytä antaa kurinpalautusta Ylellä tai jopa kenkää?

https://yle.fi/uutiset/yhteystiedot

Äänestä
  • Onko kyseessä sama tyyppi joka kertoi:
    "Aamulla herätessäni katsoin peiliin ja peili katsoi takaisin. Tee mies jotakin! Ja minä tein hallitukselle kirjallisen kysymyksen viharikoksista."

    https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/kiljunen/55904-viharikos/

    Se toinen emävalehtelija kertoi:
    " Hän totesi: Minä vetoan ihmisiin, että me maltilliset suomalaiset sanoudumme irti tällaisesta sairaasta väkivallasta ja rasismista. Haluaisin olla järjestämässä kunnon mielenosoitusta tai marssia rasismia vastaan, jossa ilmenisi joukkovoiman vahvuus. Nyt on osoitettava solidaarisuutta maahanmuuttajia kohtaan.[11]"

    https://fi.wikipedia.org/wiki/Pizzeria_Julietin_tuhopoltto

    Joten kyllä suurimmat valehtelijat ja vihapuhetta valheellisesti levittävät tulevat DEPULIPUOLUEESTA SDP!!!

    1Äänestä

  • Oiskohan kuitenkin Jouko Jokinen? :P Koska Juha Jokinen on se ”siellä jamaikalainen juoksee tukka mallaspeltona hulmuten” urkkatoimittaja.

    Äänestä

  • Jaha taasko on arvon valtaeliitistä uutisoitu negatiivisesti ja siitä on tullut paha mieli ja halu hiljentää uutisointi. Onpa "yllättävää", taas kerran.

    Ylessä ja journalismissa ylipäätään on paljon parantamisen varaa, mutta jotakin tehdään kyllä oikein, että näillä suhmureilla tulee tarve hiljentää. Onhan se vaarallista, että kansa saa lukea poliitikkojen toimista muutakin kuin ylistystä.

    Tai siis valhettahan sen täytyy olla, jos joku luulee, että hallituksen toiminnassa voisi olla puutteita. Ei voi, hehän itse ovat tosi tyytyväisiä itseensä.

    Äänestä

Propagandatorvi, en ole Hyysäriäkään tilannut jo yli 15 vuoteen .....

Äänestä
  • Kun olin ulosottokierteessä tilasin hesarin 6 kertaa...

    Äänestä

YLE:n palkkalistoilla on todella hyviä ja rohkeita toimittajia ja sitten valitettavasti iso kasa Tampereen yliopiston stalinistilais-leninilaisesta tiedekunnasta valmistuneita.

Se Wonder Woman-juttu oli tosiaan copy-paste suoraan tuotantoyhtiön lehdistötiedotteesta leikattu ja lainattu, ilman ainuttakaan toimittajan omaa ajatusta. Myöskään ikäviä tosiasioita joita elokuvan pääosan esittäjään liittyy ei oltu tietty tässä mainosjutussa mainittu sanallakaan.

Aika paljon YLE kanssa jättää vihreiden poliitikkojen tekemiä rötöksiä uutisoimatta.

Äänestä

Eka Wonder Woman elokuva oli aika paskaa, ehkä ensimäiset 20 minuuttia oli kohtalaista, sen jälkeen elokuvan koo loppu oli turhaa roskaa

Äänestä

Ylen uutiset ovat sellaisia tavallisen ihmisen tavoittavia ja kokoisia hauskoja ilmiöitä klikkiotsikoin.

Sekä ihan perinteistä viranomaispropagandaa tarinoiksi kirjoitettuna.

Äänestä

Pikku kakkosessa on paremmat uutiset kuin YLEn pääuutiset! :/

Äänestä
  • Heh heh kylä näi täytyy todeta asian laita oleva

    Äänestä

Mtv3:n uutisillakin on kevennöksensä. Miksi Yle1:n uutisilla ei saisi olla? - Nm. Nipota edes asiasta

Äänestä

Ehkä YLEn uutisaiheet ja uutisten sisällöt kertovat YLEn kohderyhmästä ja uutisoinnin tavoittesta.

Äänestä

Mikähän teistä persuista nyt ei olisi pelkkää paskaa?

Äänestä
  • Nokun me saadaan enemmän ruplia, kun morkataan YLE.ä.

    Äänestä

Jos totta puhutaan, nykyisin sekä YLE:n että MTV:n uutiset ovat täyttä paskaa. Niistä ei löydy mitään tärkeitä uutisia.

Äänestä

Huomenna saamme ISÄNMAAN poliisi toimittaneen Mielisatraat uutis toimittajat suinne miinne kuuluvat VAALI PÄIVÄ 18.4-21 mukamsa 11 000 tartuntaa pahitteeksi juuri nyt HUOLTO KATKO korona palvelimessa'.
Isämaalline poliisimme tyhjemtää eduskuntamme tätä sirautta kantavista edustajista ennen puolta yotä poliisi on kitreelline vielä viikoja hoitoon toimitettavien määrästä johtuen.

Äänestä

Jaaha
vuosi vierähtänyt ja isän tykönä pakolliset puoli ysin poliittiset mainokset edessä.
En enempää yleä seuraa.

Äänestä

Persu on nyt niin vihainen Ylelle kun Riikka käskee 😂

Äänestä
  • Persu on tyhmempi kuin saapas ,vain YouTube uutiset paska Tynkkyseltä kelpaa.

    Äänestä

Jo pelkästään nykyuutistenlukijat saavat aikaan, että ei voi puhua uutisista, varsinkin kolmosen puolella, menee komedian puolelle

Äänestä

MTV3 uutiset vasta skeidaa onkin.

Äänestä

On valitettavaa, etteivät kaikki uutisemme ole miellyttäneet juuri sinua. Tulevaisuudessa keskitämme kaikki voimamme, juuri sinua kiinnostaviin uutisaiheisiin. Aikuisten uutisiin.

Äänestä

Se on Suomen tyyli ja tapa olla ohjattuna!
Yhdysvalloissa ei koskaan katsottaisi uutisia valtion "YLE"
ABC CBS NBC CNN FOX kaikilla moninkertainen budjetti Ylen!
Eikä Yhdysvalloissa KEHDATTAISI ottaa rahat pakko-veroissa kuten Ylen!

1Äänestä

25 "uutislähetystä" päivässä, täyttä puppua.

Äänestä

Yle on pelkkää paskaa. Feminismipaskaa suoltaa näyttävästi päivittäin. Maailmalla sattuu ja tapahtuu suuria asioita, mutta Yle haaskaa uutisaikansa johonkin helvetin mitättömiin asioihin, kuten penkkareiden päätteeksi haastatellaan kännisiä eloapinoita rantsussa ja käytetään tuollaiseen leijonan osa uutisaikaa.

1Äänestä
  • Vaikutat sovinisti sialta.🐷

    Äänestä

Ei Yle missään katsotakkaan Suomen ulkopuolella, onneksi!
Ei kai edes Virolaisetkaan? Ainoat jotka puhuu jotain Suomen kaltaista.
Ruotsalaiset eivät ainakaan pidä talonpoikasmaalaisia minään!

Yle ei kerro Suomalaisille jotka maksaa Ylen palkat että Suomi
on vararikossa EU laskujen ja EU maahanmuuttajien moninkertaisten
EU laskujen takia!
On myös vaaravyöhykkeellä EU riidanhaastajien takia!
Yle kertoo miten EU'n ohjaamalle valtiolle kerrotaan ja käskytetään!

YLE tarkoittaa Yleistä Lainan Ehtoa, EU'lta!

Äänestä

Ylen totuuksiin uskotaan yleensä, mutta moni ajattelee lisää itse. Ehkä omien kokemusten perusteella tai jos on huomannut esimerkiksi ristiriitoja tai puutteita Ylen tuottamassa sisällössä. Jo pelkkä ajatus elämästä Suomessa kokonaan ilman Yleä, vie pienen ihmisen lähelle mysteeristä, näkymätöntä muuria mikä ympärillämme aina on. Sen takana on vaarallinen maailma, hirviöitä joita on syytä pelätä. Sanovat todellisuudeksi, mutta sen kokeminen voi viedä kuolemaan. Tai vielä pahempaan, naimisiin.

Äänestä

YLE on NATO trollien ja sotarikollisten Ukrainan AZOV terroristien äänitorvi, jotka Suomiaseilla siviilejä surmaa Ukrainan naisia ja lapsia .

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

YLE:n uutiset ovat nykyään täyttä paskaa. Nytkin tuli "uutinen" jostain pikkulapsille tai lapsellisille amerikkalaisille tarkoitetusta "Wonder Woman" roskaelokuvasta.

Mistä me maksamme YLE:lle jos ei edes uutisia saa?
MTV:lläkin alkaa olemaan paremmat uutiset aikuisen näkökulmasta kuin YLE:llä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu