VARASTETTU

kaveri toi auton saksasta. auto rekisteriin suomeen ja verot maksettu, nutta selvis seuraavan omistajan viedessä merkkihuoltoon että auto varastettu saksassa. poliisi takavarikoi ja auton palautus alkuperäiselle omistajalle saksaan. ketä kärsii? saakos autoveron takaisin kun auto palautetaan saksaan. kaverini ilman autoa. mikä avuksi????
81705
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

itse :-)

Äänestä

Toiko auton ajamalla Suomeen?

Äänestä
  • ei varmuutta millä suomeen, mutta rintapeltiin väärennetty taitavasti valmistenumeron 6 viimeistä numeroa. vahinko osti paikallisen lehden ilmoituksella yksityiseltä myyjältä.
    varmaan vaikea saada jotain saksasta (turkista)takaisin. SP asia ei ole provo vaan tutkinnassa isossa kaupungissa, (rikosnimikkeellä Törkeä kätkemisrikos)

    Äänestä

nuori kun ei ole vielä ehtinyt opetella edes oikeinkirjoitusta ja jo täällä levittää hevonpaskaa.
Kun hommaa Saksasta autoon punapäiset vientikilvet, niin ei ole sitten ainakaan ongelmia auton omistuksen suhteen.
Jos/kun kaverilla on jo paskat housussa, niin ei siinä ole paljon enää tehtävissä.

Äänestä
  • olipa taas päivän huonoin vitsi ;-)

    Äänestä

  • näin on kirjoitti:

    olipa taas päivän huonoin vitsi ;-)

    niin tapaus tosi, onneksi en itse olleut ensimmäinen ostaja vaan ostin auton suomesta. vaan se jolle myin eteenpäin vaatii kaupan purkua, johonkin petokseen veroten? eli minun pitää kanssa purkaa jollain tavoin oma kauppani auton tuojan kanssa ???
    neuvoja ???

    Äänestä

Ostiko kaveri sen auton ilman Fahrzeugbriefiä eli
rekisterikirjaa,jota ei saa säilyttää autossa vaan kotona piironkilaatikossa? Kyllä auton voi ostaa ilman Fahrzeugbriefiäkin,jos se on hukkunut,mutta silloin katsastusviranomaiset vaativa maastavientiä varten Unbedenklichkeitsnachweisin,josta selviää ettei autoa ole varastettu.
Vaikka Saksa onkin hieman Suomea jäljessä tuossa tietoktekniikan soveltamisessa,niin kyllä tässäkin maassa viranomaiset näkevät välittömästi
tietokoneen näytöltä,kenelle auto kuuluu ja onko
se varastettu.

Äänestä
  • niin auto rekisteriin suomessa heittämällä.
    koska saksassa ei huomattu rekisteristä poistossa kun tarkistettin konttorilla väärennettyä valmistenumeroa rintapellissä.
    saksalainen vihreä rekisterikirja täsmäsi auton valmistenumeroon

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


AUTO kirjoitti:

kaveri toi auton saksasta. auto rekisteriin suomeen ja verot maksettu, nutta selvis seuraavan omistajan viedessä merkkihuoltoon että auto varastettu saksassa. poliisi takavarikoi ja auton palautus alkuperäiselle omistajalle saksaan. ketä kärsii? saakos autoveron takaisin kun auto palautetaan saksaan. kaverini ilman autoa. mikä avuksi????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu