Alfa -tv:ltä on nyt sunnuntai aamuisin tullut mielenkiintoinen ohjelma nimeltä John Ankerberg -vastauksia etsimässä. Ohjelman teemana on ainakin nyt iikkoina ollut Darwinin sepittämän ns. "evoluutio-teorian" tutkaileminen. Ohjelmassa on haastatteluja maailman huippututkijoilta, jotka arvioivat kriittisesti Darwinin teorian ongelmakohtia. Ohjelman perusolettamus tuntuu kuitenkin lähtevän ajatuksesta että maapallo ja eliölajit voisivat olla iältään jo hyvinkin paljon vanhempia kuin Raamatun kuvaukset antavat ymmärtää. Ainakaan miljardeja vuosia ei ohjelmassa kiistetä Raamattuun nojautuen. Nähtävästi siis jonkinlainen evoluutioteorian ja luomiskertomuksen yhteensovittamis-yritys.
Kristityn ihmisen näkökulmasta ohjelma on kuitenkin mielenkiintoinen siksi että se tuo esille vain yllättävän vähän julkisuutta saaneen evoluutioteorian syvän kriisin jossa tiedemaailma nyt kipuilee. Olen mietiskellyt, miksi asia saa niin vähän julkisuutta, enkä ole keksinyt muuta selitystä kuin että keskenään riitelevien evoluutiotiedemiesten muodostamaa ristiriitaista ja epäjohdonmukaisuuksista muodostettua sekasotkua ei voi uutisoida samanlaisella volyymilla kuin aiempina vuosikymmeninä lähes "jumalansanaksi" korotettua evoluutio-ideologian suurta nousua.
Oli nimittäin vuosikymmeniä kestänyt aika jolloin evoluutio-ideologia oli tabu jota vastaan ei voinut sanoa, mikäli halusi säilyttää kasvonsa valtaosin ateistis-ideologisessa tiedeyhteisössä. Darwinin teoria oli korotettu ikäänkuin arvostelun yläpuolelle. Sitä opetettiin "todistettuna faktana" jopa koululaisille ympäri maailmaa, vaikka jo Darwin itse tunnisti kirjassaan "The origin of spieces", ettei hänen teoriaansa voida pitää lähelläkään todistettuna koska se sisältää vakavia puutteita jo peruslähtökohdiltaan. Vrt. lajien rikas runsaus -ilmestyminen kambrikauden fosiiliaineistoon valmiiksi kehittyneissä muodoissa sulkee pois olettamuksen vähittäin kehittyneistä ja paljon välimuotoja edellyttävästä fossiiliaineistosta, joita ei ole.
Nykytiede osoittaa kiistattomasti että jo kambrikauden fossiileissa yli 80 % aineistosta on monimutkaista, valmiiksi kehittynyttä. Loput n. 20% voivat ososittaa korkeintaan mikroevoluution mahdollisuutta, joka tarkoittaa ettei lajitasoa ylempää evoluutiota tapahdu, vaan lajitason alapuolista ainoastaan, vert. esim. koirien jalostaminen. Mitä enemmän nykymenetelmillä saadaan yhä syvemmistä kerrostumista kaivauksia, sitä enemmän on paljastunut tämä tosiseikka!
Nykytieteessäkin aletaan pakon edessä pikkuhiljaa havahtumaan siihen, minkä jo Darwin itse tunnusti: oletus "elämänpuusta" juurille päin mentäessä edellyttää kehittyneitä eläimiä edeltäneitä välimuotoja. Kuitenkin nykyaikana yhä useammat vuorikaivaukset (esim. Burgess Shale) kasaavat yhä raskaampia ongelmia evoluutioteorian perusolettamuksen ylle, ja lisää paljastuu kaiken aikaa. Kaikkein suurin ja vakavin erehdys Darwinin ateismi-teoriassa on kuitenkin oletus ihmisen kehittymisestä alkueläimistä nykyisenkaltaiseksi, josta ei ole olemassa AINUTTAKAAN (!) fossilista todistetta joka osoittaisi makroevoluutiota tapahtuneen (= yli lajitason tapahtunut muttuminen)
Aikaisimmat suuret fossiililöydökset sijoittuvat kambrikauteen sekä kambrikautta edeltävään aikaan, josta löydetään kaikki eläin- ja eliölajit jo pääosin nykyisen kaltaisina ja monimutkaiseksi kehittyneinä. Jo Darwin tunnustaa kirjassaan asian, mutta se on vaiettu tähän asti. Kaikki todisteet puuttuvat aiemmista fossiiliaineistoista kambrikautta edeltävistä ja ja "elämänpuussa" takautuvasti harvenevista eliöistä! Kaikki!
Näyttää siis siltä että mitä enemmän ja monipuolisemmin kaivauksia tehdään nykyaikaisin menetelmin, sitä enemmän löytyy todisteita sille että kaikki elämä näyttää ilmestyneen yhtenä runsaana, suurinpiirtein valmiiksi kehittyneenä muotoiinaan hyvin lyhyen ajan kuluessa ja ainoastaan mikroevoluutiota (=lajien sisöäinen muutos, mm. koirien jalostus), -näyttää voitavan OIKEASTI todistaa.
Kunhan nyt vielä tutkivat lisää, on kai tiedemaailmankin pakko joskus tulla järkiinsä ja tunnustaa että kaikki elävä on luotu Jumalalta. Ateististen populaaritieteilijöiden on vain vaikea luopua vääristä ajanmäärityksistään ja tunnustaa että heitä on suurelta osin ohjannut ateistinen ideologia, eikä niinkään vilpitön halu tieteen tekemiseen.
Darwinin suuri fantasia rakentui tyhjän varaan
31
136
Vastaukset 31
- Anonyymi
" Ateististen populaaritieteilijöiden on vain vaikea luopua vääristä ajanmäärityksistään ja tunnustaa että heitä on suurelta osin ohjannut ateistinen ideologia, eikä niinkään vilpitön halu tieteen tekemiseen."
Kyllähän tämä tarkoittaisi häpeällistä kasvojen menetystä useille viihde-akateemikoille. Populaariteiteilijöistä kun näyttää ohjaavan enemmänkin heidän ateistinen ideologiansa kuin oikea tieteen teko.
Eikö sekin tavallaan ole inhimillistä? KUka nyt haluaisi julkisesti tunnustaa erehtyneensä ja eikö he menettäisi ainakin suurenosan uskottavuudestaan kansan silmissä. monelle on se ihmisten kunnia niin tärkeää...Jokainen oikea tieteentekijä on onnesta kippuralla kun hänen tutkimuksensa tai tuloksensa osoitetaan virheellisiksi!
Valitettavasti uskonharhaisilla ei ole alkeellisimpiakaan välineitä pääkopassaan edes yrittää kumota Darwinin tuloksia.
Puhe on halpaa, jospa yrittäisitte oikeasti tutkia ja saada tutkimuksenne julkaistuksi oikeissa tiedejulkaisuissa?Aloitus on jyrkän asenteellinen.
Samoin kuin vaikka Pulimatkan tutkimukset. Lopputulos on aina selvä jo etukäteen.
- Anonyymi
Tiedemies, joka löytää jonkin oivalluksen; -pienen osasen mittaamattoman suuresta maailmankaikkeudesta, ja sanoo: "en ole nähnyt Jumalaa siinä!" -> on kuin kirppu joka asuu koiran hännässä ja teki kaukomatkan takajalkaan. Kun hän sieltä palsi, julisti hän: " minä olen nyt tutkinut kaiken olevaisen ja voin kertoa teille mistä kaikki on saanut syntynsä"
-siis houkka ja typerys!Tieteeseen eivät kuulu minkään uskonnon opit, joten tiedemies ei julistele tuollaisia, ei puolesta eikä vastaan .
- Anonyymi
Osaatko nimetä yhtäkään noista huippututkijoista?
- Anonyymi
Osaatko itse?🤣
- Anonyymi
"Kristityn ihmisen näkökulmasta ohjelma on kuitenkin mielenkiintoinen siksi että se tuo esille vain yllättävän vähän julkisuutta saaneen evoluutioteorian syvän kriisin jossa tiedemaailma nyt kipuilee."
"Syvä kriisi" on ollut vähän esillä, koska sitä ei ole. Se on muutaman kiihkokristityn ja äärimuslimin (eläköön se pieni ero, jos sitä on) keksimä valhe.
Yrittäkää nyt jo viimein tulla sieltä 1800-luvun "ei me olla apinoita" -poteroista tähän päivään!
Uskonnot ovat lähtökohtaisesti uskomuksia joita ei voi todistaa oikeiksi eikä vääriksi. Mutta kun uskontoon (kristinusko tai islam) kytketään tieteenvastaista speudotiedettä niin uskonnosta tulee asiavirhe, joka on kiistatta ja absoluuttisesti virheellinen ja harhaa. - Anonyymi
Miksiköhän näillä ankerbergeilla tovereineen ei ole huippuvirkoja huippuyliopistoissa? Tai mitään semmoisia virkoja missään? 🤣🤪🤣
- Anonyymi
"Kunhan nyt vielä tutkivat lisää, on kai tiedemaailmankin pakko joskus tulla järkiinsä ja tunnustaa että kaikki elävä on luotu Jumalalta. Ateististen populaaritieteilijöiden on vain vaikea luopua vääristä ajanmäärityksistään ja tunnustaa että heitä on suurelta osin ohjannut ateistinen ideologia, eikä niinkään vilpitön halu tieteen tekemiseen."
Älä huoli, tiede kvanttifysiikan kanssa on yhdistymässä henkisiin perinteisiin. Minkään uskonnon Jumalaa siihen teoriaan ei kuitenkaan tulla liittämään. Eli uskonnot joiden varjolla sallitaan toisten tuomitseminen helvettiin jne., tullaan kumoamaan tieteen voimin eli aseet (raamattu) viedään uskovan käsistä.- Anonyymi
Hiukkaskiihdyttimestä on saatu jälleen uusia tuloksia, hiukkasia, jotka eivät käyttäydy nykyisten luonnonlakien mukaan. Jotkut ennakoivat fysiikan menevän uusiksi jälleen kerran.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hiukkaskiihdyttimestä on saatu jälleen uusia tuloksia, hiukkasia, jotka eivät käyttäydy nykyisten luonnonlakien mukaan. Jotkut ennakoivat fysiikan menevän uusiksi jälleen kerran.
Höpsis, Ip-lehtien tiedejutut ovat aina vähän mitä sattuu...
Miksi ihmeessä osa kristityistä hirttäytyy aivan älyttömiin väitteisiin ? Uskontonne teette tuossa naurunalaiseksi . No onneksi ensimmäinen ihmispari juuri ja juuri välttyi hukkumasta vedenpaisumuksessa, jota taas Egyptin jo olemassa olleet valtakunnat sekä mm Sumeri eivät huomanneet lainkaan. Näinkö ? Ja oma planeettamme oli olemassa ennen tähteään? Kun aurinko pysähtyy vähäksi aikaa niin vuorokausi ei vaihdu? Ym ym.
Eikä tiedemaailma rimpuile missään kriisissä, mutta osa fundisuskovista rimpuilee .
- Anonyymi
Eikö tuollainen valehtelu ole rumaa?
- Anonyymi
Perustuslaki ei valitettavasti kiellä olemasta tyhmä ateisti, tieteisuskovainen.
- Anonyymi
Perustuslaki takaa sinullekin oikeuden valehdella uskontosi nimissä niin paljon kuin sielu sietää. Ja kretun sieluhan sietää. Ei ole olemassa niin paksua valhetta etteikö kretu saisi sitä sanottua puolustellessaan lapsellisia uskomuksiaan.
- Anonyymi
Darwin julkaisi Lajien synnyn 160 vuotta sitten ja sen jälkeen se on aiheuttanut pysyvää perskipua kreationisteille. Lajien synty osoitti kertaheitolla että raamatullinen luomiskertomus ei ole muuta kuin lapsellista satuilua. Asia oli tosin tiedossa muutenkin sillä mm. historian, arkeologian ja geologian tutkimukset olivat jo osoittaneet että Jamer Ussherin hönöpäissään Raamatusta laskema maailman ikä ei voinut mitenkään pitää paikkaansa. Ussherin "laskelmien" virhe on yli kaksi miljoonakertainen todellisuuteen verrattuna.
Mutta evoluutioteoria oli ratkaiseva naula kreationismin arkkuun. Sittemmin muutkin tieteenlajit ovat antaneet panoksensa asiassa ja nykyään kreationismi on arkussaan hyvin tiukasti.
Ja kreationistit itse auttavat aktiivisesti valheillaan kreationismin lopullisessa hautaamisessa. - Anonyymi
Uskonnonvapaus pitäisi kieltää ja kaikenlainen höpöhöpö uskonnon julistaminen heikkomielisille pitäisi julistaa rangaistavaksi.
No alffan ohjelmia ei voi hyvällä tahdollakaan sanoa laatuohjelmiksi siis liittyen nyt aiheeseen. Kaikkihan lähtee noissa siitä, että ei se noin voi olla ja sillä ei kovin suurta uskottavuutta saavuteta edes muka tieteellisissä pohdinnoissa.
Evoluutiohan on totta ja totta on myös se, että tuo asettaa puhtaan kreatonismin koppaan "hölynpölyä" suurinosa maailman kristityistä ymmärtää tuon ja hyväksyvät sen osana maailmankatsomustaan.
Evoluutioteoria ei tietenkään ole aukoton ja toistaalta kun evoluutio on "voima" joka on käynnissä kokoajan niin siitä ei tulekkaan koskaan vastaavaa kuin, että "kaikki tapahtui kuuden päivän aikana ja tässä tulos"
Jo pelkästään kun noita kahta aletaan vertaamaan on se epäreilu asetelma. Evoluutio on on pitkä tarina elämänsynnystä joka ei ole vieläkään pysähtynyt (josta löytyy laajasti todisteita ) kun taas puhdas kreatonismi on kaunis tarina (josta ei ole yhtään todistetta)”Kaikkihan lähtee noissa siitä, että ei se noin voi olla ja sillä ei kovin suurta uskottavuutta saavuteta edes muka tieteellisissä pohdinnoissa.”
Heidän ”tiedemiehensä” on valta osa koulutettu omissa fundamentalistissa opinahjoissaan, eivät oikeastaan edes edusta tiedettä. Aivan vastaavia on ollut Jehovan todistajilla jos vuosikymmeniä. He voivat huijata tavallisia ihmisiä, mutta ei koskaan varsinaisia tiedeihmisiä.mummomuori kirjoitti:
”Kaikkihan lähtee noissa siitä, että ei se noin voi olla ja sillä ei kovin suurta uskottavuutta saavuteta edes muka tieteellisissä pohdinnoissa.”
Heidän ”tiedemiehensä” on valta osa koulutettu omissa fundamentalistissa opinahjoissaan, eivät oikeastaan edes edusta tiedettä. Aivan vastaavia on ollut Jehovan todistajilla jos vuosikymmeniä. He voivat huijata tavallisia ihmisiä, mutta ei koskaan varsinaisia tiedeihmisiä.Juuri niin lähinä noiden jargonit ovat ihan vaan mielipiteitä ja omia elämänkatsomuksia.
- Anonyymi
Tolkun.Ihminen kirjoitti:
Juuri niin lähinä noiden jargonit ovat ihan vaan mielipiteitä ja omia elämänkatsomuksia.
Kun luin tuon 29.03.2021 17:37 ketjuun vuodattamasi "jargonin", niin ihmettelin taas kerran että mitäköhän ohjelmaa sinä olet katsonut kun en tunnista yhtään ketjussa viitattua ohjelmaa noista väitteistäsi. Päinvastoin niistä näkee että joko et ole edes katsonut sitä tai jos olet, et ole ymmärtänyt mitään katsomastasi.
Mutta, motiivisi ei liene olekaan tosiasioiden puhuminen vaan enemmänkin ala-arvoinen parjaaminen. - Anonyymi
mummomuori kirjoitti:
”Kaikkihan lähtee noissa siitä, että ei se noin voi olla ja sillä ei kovin suurta uskottavuutta saavuteta edes muka tieteellisissä pohdinnoissa.”
Heidän ”tiedemiehensä” on valta osa koulutettu omissa fundamentalistissa opinahjoissaan, eivät oikeastaan edes edusta tiedettä. Aivan vastaavia on ollut Jehovan todistajilla jos vuosikymmeniä. He voivat huijata tavallisia ihmisiä, mutta ei koskaan varsinaisia tiedeihmisiä.Mummo kristinuskon totuudet eivät näytä kelpaavan sinulle sen paremmin kuin julkiateisteille mutta se ei oikeastaan enää yllätä yhtään.
"Vain vähän Herra Jeesus on, nyt kulkijoita tielläsi..."https://www.h-y.fi/siionit/vain-vahan-herra-jeesus-on.html
Voi jos katsoisit sinäkin eteesi ja pyytäisit saada sitä niin halveksittua tietä kulkea... Mutta sinä pyydät kulkea laveata, maailman tietä joka ei vie perille elämään. - Anonyymi
No eipä ole häävi sukupuu tolkullakaan, minun puussani on kyllä oksia mutta ei niillä istu kukaan.
siis ikimailmassa en viitsi edes sepelikintaalla viitata sellaiselle uskomukselle että ihminen mm on itekseen pikkuhiljaa päässyt tähän päivään, ei kiitos ei todellakaan mitään niin hullua en ala päässäni kantamaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No eipä ole häävi sukupuu tolkullakaan, minun puussani on kyllä oksia mutta ei niillä istu kukaan.
siis ikimailmassa en viitsi edes sepelikintaalla viitata sellaiselle uskomukselle että ihminen mm on itekseen pikkuhiljaa päässyt tähän päivään, ei kiitos ei todellakaan mitään niin hullua en ala päässäni kantamaan.luomakunnassa ei ole ainuttakaan palikkaa joka olisi itsekseen muovautunut millään merkittävällä tavalla toiseen palikkaan, ei löydy koko pallolta ainuttakaan klapisäkkiä jossa klapit ovat lähellä kiintokuutiota ei sinne päinkään.
mutta jostain syystä on ihmisiä joille sattumanrakentama ihminenkin on pakkomielle, koska pimeään mieleen ei muuta mahdu. - Anonyymi
mummomuori kirjoitti:
”Kaikkihan lähtee noissa siitä, että ei se noin voi olla ja sillä ei kovin suurta uskottavuutta saavuteta edes muka tieteellisissä pohdinnoissa.”
Heidän ”tiedemiehensä” on valta osa koulutettu omissa fundamentalistissa opinahjoissaan, eivät oikeastaan edes edusta tiedettä. Aivan vastaavia on ollut Jehovan todistajilla jos vuosikymmeniä. He voivat huijata tavallisia ihmisiä, mutta ei koskaan varsinaisia tiedeihmisiä.Ehkä tuo mummon teksti muotoutui ihan itsekseen illan aikana, laitan sen siis sen mukaiseen järjestykseen eli öömapin alle.
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä tuo mummon teksti muotoutui ihan itsekseen illan aikana, laitan sen siis sen mukaiseen järjestykseen eli öömapin alle.
Ei se varmaan itsekseen mutta sinä ja useammat anonyymi nickkisi varmasti sitä yrittätte muotoilla .Veikkaampa, että saatat kehittää siitä jopa mehevän riidan itsesi kanssa.
Darwin tajusi itsekkin ,että ei apinasta tule ihmistä ,vaikka alenmmuuskompleksissaan yritti kun katseli kulmiaan peilistä.
Mies nimittäin oli hieman apinan näköinen korkeine kulmineen ja luiska matala otsineen.
Tuo kehitysoppi onkin sinne valheen syntypesään johdettavissa sillä niin tyhmä ja naurettava se on ,mutta saatana haluaa häpäistä ihmistä jatkuvasti ja siinä sitä pohjaa ,jolla maailman ihmiset saa eksymään tuohon valheeseen kun valheen isä sen on kehittänyt muutamien uskontojen ja tieteen kanssa ja läntinen maailma on myyty.
Ikävää todella seurata tuota ateistien tyhmyyttä ,mutta minkäs teet .Yritettävä vaan on loppuun saakka ,että edes yhdellekkin saisi Totuuden kautta järjen päähän .- Anonyymi
Juuri noin!
- Anonyymi
Tänään tuli aamutvssä juttu hyppyhämäkin silmistä ja siihen liittyvästä algoritmista. Hyvä todiste evoluutiota vastaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211361- 671305
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331251- 1081245
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89886
- 45871
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58663
- 70646
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123612- 67586
- 52574