Miten voi olla rasismia ku on vain yksi ihmisrotu

Miten se on mahdollista. Selittäkää minulle
5585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 55

Vanhimmat

Siis vähän saman lailla kun koirissa. Eihän niissäkään ole eri rotuja.

Äänestä
  • Koirarotuja kyllä on. Ne on melko helppo erottaa pelkän genominsa perusteella toisistaan. Ihmiskunnan genomi on kuitenkin paljon homogeenisempi ja eri etnisten ryhmien geneettiset erot ovat mitättömän pieniä koirarotuihin verrattuna. Juuri se homogeenisuus on syynä sille, ettei biologia tunnusta enää nykyään ihmisrotuja.

    Äänestä

Suomesta ee koskaan tuu matulaa, ilmais paratiisia rajamme ylittäjille
- paikkojemme sotkijoille ja särkijöille laumahenkisille

Äänestä

Rasismiksi kutsutaan nykyään kaikkea sitä, mitä rodun valkoiset tekevät.
Suvaitsematon on se, joka ei halua maksaa siivellä eläjiä, laittaa etusijalle rikollisia tai joka vaatii, että yhteiskunnan sääntöjä rikkovat ja rinnakkaisyhteiskuntien jäsenet tulee palauttaa uskomansa kulttuurin pariin.

Äänestä
  • Rasismi on hyökäjään huutoa samaten vääräuskoiseksi meinaaminen
    - ja sorretun osan esitäminen on sulutautumista
    - sekä jonsei näitä hyväksy näillä on oikeus käyvä kiini

    - NÄITÄ MENETELMIÄ KÄYTTÄVÄT JOTKA SUOMEN PYRKIVÄT TÄYTTÄMÄÄN

    Äänestä

  • Ei hyvä hömelö. Rasismiksi kutsutaan toimintaa, jolla saatetaan ihmiset eriarvoiseen asemaan etnisen taustansa perusteella. Se on Suomessa lain mukaan kiellettyä.

    Et sinä kykene uhriutumaan noilla höpinöilläsi. Ihan turhaan edes yrität.

    Äänestä

Uusmarxilaisen "ajattelun" ideologia on ihmeellinen :
Ensin vaahdotaan että mitään erillisiä ihmisrotuja ei ole olemassa , ja sitten aloitetaan ja rummutetaan joukolla toisiaan kiihottaen ja räyhäten, että kuinka rasistisia VALKOISET VÄÄRINAJATTELIJAT ovat........

Äänestä
  • Vaikuttaa siltä, että tuo rasismi-sana alkaa hiljalleen väistyä ja tilalle tulee ilmaus "positiivinen erityiskohtelu".

    Suomen hallitus valmistelee asetuksia, joilla työnhaussa afrikkalaiset ja muhamettilaiset menisivät aitosuomalaisten edelle. Hallitus ei kutsu tuota rasismiksi aitosuomalaisia kohtaan vaan positiiviseksi erityiskohteluksi muita kohtaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaikuttaa siltä, että tuo rasismi-sana alkaa hiljalleen väistyä ja tilalle tulee ilmaus "positiivinen erityiskohtelu".

    Suomen hallitus valmistelee asetuksia, joilla työnhaussa afrikkalaiset ja muhamettilaiset menisivät aitosuomalaisten edelle. Hallitus ei kutsu tuota rasismiksi aitosuomalaisia kohtaan vaan positiiviseksi erityiskohteluksi muita kohtaan.

    "positiivinen erityiskohtelu".

    Tuo erityiskohtelu on ollut jo pitkään käytössä Ahvenanmaalla ja siellä on laadittu virallinen pykälä "positiivinen erityiskohtelu" ja kohdistuu vain saarella asustaviin suomenkielisiin .
    Ahvenanmaalla syrjintä on laillistettu ja sitä toteutetaan käytännössä kun suomenkielisiä ohjeistetaan toimimaan ruotsalaisten käskyjen mukaisesti.

    Äänestä

  • Valkoisista väärinajattelijoita puhuvat Suomessa ainoastaan äärioikeistolaiset. Yritätte raukat hamuta säälipisteitä siitä, kun teitä sanoo aiheellisesti rasisteiksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaikuttaa siltä, että tuo rasismi-sana alkaa hiljalleen väistyä ja tilalle tulee ilmaus "positiivinen erityiskohtelu".

    Suomen hallitus valmistelee asetuksia, joilla työnhaussa afrikkalaiset ja muhamettilaiset menisivät aitosuomalaisten edelle. Hallitus ei kutsu tuota rasismiksi aitosuomalaisia kohtaan vaan positiiviseksi erityiskohteluksi muita kohtaan.

    Jossain kaupunkien palkkausohjeissa sellaista saattaa esiintyä. Varmasti tapahtuu esim. Helsingissä. Valkoinen mies joutuu olemaan työtön.

    Äänestä

  • Rasisimi on eri etnisten ryhmien määritteleminen eri arvoisiksi (arjalainen - ei arjalainen, saksalainen - juutalainen jne.).

    Äänestä

Rasismi tarkoittaa sitä, että toisten pitää maksaa enemmän veroja kuin toisten.

Rasismi tarkoittaa myös sitä, että toisille tuodaan sosiaalietuudet hopeatarjottimella ja toisilta niitä piilotellaan.

Äänestä
  • Siis toisille tajoillaan etuudet kaikkien nähden tarjottimella ja toisille ne annetaan vai vihkaa niin ettei ulkopuoliset pääse asiasta vihille?

    Äänestä

”Miten se on mahdollista. Selittäkää minulle ”
Ansiokas kysymys. Haluan myös uskoa, että aloittaja itsekin yrittää ymmärtää asiaa eikä vain huutele lämpimikseen.

Me tiedämme kaikki, että ihminen osaa näppärästi syrjiä ja kiusata sellaisia yksilöitä, jotka jotenkin poikkeavat laumasta. Kun sitä luokan heikointa nysveröä oikein potkii päähän, oma asema laumassa voi vahvistua. Syrjintä perustuu aina pelkoon, tietämättömyyteen ja oman edun tavoitteluun.

Rasismi ei ole pelkästään ihonväriin perustuvaa syrjintää. Eikä pelkästään sitä, että vain valkoiset voivat syrjiä mustaa. Rasismia esiintyy kaikilla mantereilla ja moneen suuntaan. Rasismi on ennen muuta vallankäyttöä. Vain enemmistö voi syrjiä vähemmistö. Se nyt ei vaan toimi toiseen suuntaan, koska vähemmistöllä ei ole tarvittavaa valtaa toteuttaa syrjintää.

Mitä sitten rasismi on? Yhteistä määritelmää ei ole, mutta rasismia on ainakin ihmisen etnisen taustaan, kulttuuriin tai ihonväriin perustava syrjintä. Useinhan rasismi luo itse omat keinotekoiset sääntönsä, joiden avulla ihmisiä pyritään jakamaan meihin ja heihin. Tunnettuja ovat Natsi-Saksan rotulait, jotka edellyttivät kansalaisilta tietynlaista ”rotupuhtautta”. Vähempiarvoisilta ”roduilta” (juutalaiset, romanit, slaavit, mustaihoiset…. ) riistettiin ensin kansalaisoikeudet ja myöhemmin myös ihmisoikeudet.

Myös entiset - nyt jo erotetut - perussuomalaiset nuoret ja muut etnonationalistiset ryhmät määrittelivät suomalaisuuttaan näin: ” ..suomalainen kansa koostuu pääosin niiden ihmisryhmien jälkeläisistä, jotka muuttivat Suomeen esihistoriallisena aikana". Tästä Suomen Sisun höpinästä puuttuvat enää rotupuhtauden määritelmät siitä, että montako sukupolvea taaksepäin laskentaa suoritetaan ja ollaankin jo Aatun malleissa siitä, kuka on suomalainen ja kuka ei.

Tässäpä niitä selityksiä alkuun. Kysy lisää.
Terveisin Moktar. ;)

Äänestä
  • "Rasismi ei ole pelkästään ihonväriin perustuvaa syrjintää. Eikä pelkästään sitä, että vain valkoiset voivat syrjiä mustaa. Rasismia esiintyy kaikilla mantereilla"

    USA:ssa tuo rasismi on eskaloitunut juurikin ihonväriin, kun siellä valkoihoinen poliisi ampuu mustan hän joutuu syytteeseen ja saa 40 vuotta linnaa, mutta kun rikollinen musta ampuu poliisin häntä ei siitä syytetä.

    Äänestä

  • Kirjoitatte potaskaa, väittäessänne, että
    "Mitä sitten rasismi on? Yhteistä määritelmää ei ole, mutta rasismia on ainakin ihmisen etnisen taustaan, kulttuuriin tai ihonväriin perustava syrjintä."

    Suomen hallitus kutsuu tuollaista toimintaa nimityksellä "positiivinen erityiskohtelu".

    Äänestä

"Vain enemmistö voi syrjiä" Apartheid koski kyllä enemmistöä.

Äänestä
  • Tämä on totta. Kiitos korjauksesta.

    Yritän määritellä asiaa tältä osin uudestaan: Vain enemmistö tai muuten valtaa käyttävä ryhmä voi syrjiä.

    Miltä tämä kuulostaisi?
    Terveisin Moktar. ;)

    Äänestä

  • Moktar.Gubta kirjoitti:

    Tämä on totta. Kiitos korjauksesta.

    Yritän määritellä asiaa tältä osin uudestaan: Vain enemmistö tai muuten valtaa käyttävä ryhmä voi syrjiä.

    Miltä tämä kuulostaisi?
    Terveisin Moktar. ;)

    Huonolta kuulostaa. Jo antropologian alkeissa opetetaan, ettei ole olemassa valtaa an Sich vaan on olemassa vain henkilön x valtaa suhteessa asiaan y tavalla z. Kaikilla ihmisillä on valtaa jollakin tavalla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Huonolta kuulostaa. Jo antropologian alkeissa opetetaan, ettei ole olemassa valtaa an Sich vaan on olemassa vain henkilön x valtaa suhteessa asiaan y tavalla z. Kaikilla ihmisillä on valtaa jollakin tavalla.

    Jospa sinä tekisit sen määritelmän, minä sitten yrittäisin kommentoida sitä?

    Miltä kuulostaisi tämä järjestys.? ;)

    Äänestä


  • Moktar.Gubta kirjoitti:

    https://trepo.tuni.fi/bitstream/handle/10024/93216/gradu00924.pdf?sequence=1
    Tästäkö lainaisit tuon kovin viisastelulta kuulostavan käsitteen "vallasta an Sich".

    Ja sitten nauretaan. ;)

    Ei vaan antropologian johdantokirjasta. Englanninkielisessä kirjassa ei toki käytetty sanontaa an Sich mutta vastaava ajatus ilmaisiin englannin kielellä.

    Äänestä

Suomenruotsalaiset syrjivät aikoinaan Suomessa suomenkielisiä vaikka olivat ja ovat vähemmistö. Jopa kielilait on tehty heitä varten niin, että heillä on sekä kansalliskielilaki että vähemmistöedut käytettävissä. Se on rasismia.

Äänestä
  • "Suomenruotsalaiset syrjivät aikoinaan Suomessa suomenkielisiä "

    Tuossa yllä mainittua syrjintää tapahtuu edelleenkin ja Ahvenanmaalla on jopa säädetty laki mikä oikeuttaa suomenkielisten syrjinnän ja eriarvoistamisen.
    Onko toveri joutunut syrjinnän kohteeksi, kun asui Ruotsissa ja oli toisenluokan ihmisenä ja sutenöörinä sielä ?

    Äänestä

Vennamo paljasti aikoinaan kirjassaan kuinka RKP:n edustaja Jutta Zilliacus puhui yk:ssa kuinka Suomessa ainoastaan suomenruotsalaiset ovat sivistyneitä. Että tällaista sivistynyttä rasssismia vähemmistöä eiku enemmistöä kohtaan Suomessa.

Äänestä
  • Eikö tuokin akka ollut oikeasti virolainen, joka oli päässyyn naimisiin ruotsinkieliseen sukuun? Muistanko oikein. Ainakin joku tunnettu nainen oli tällainen.

    Äänestä

Puhumattakaan rasistisesta Freudenthal-mitalista, herran jonka ajatukset olivat kuulemma "sen ajan ajattelua". Jos näin niin miksi piti vielä sitten ihan vittuuksissaan jakaa sitä mitali aruotsalaisuuden edistämiseksi Suomessa. Puolue, joka on identifioinut itsensä inhimilliseksi ja mitä kaikkea nyt sieltä kosmeettisesta hyvemeikkilaatikosta termistöä löytyykään.

Äänestä

Ihmisiä on yhtä monta rotua kuin koiria

Äänestä
  • Tätä ei myönnetä vaikka sen jokainen näkee

    Äänestä

MG-tt on koirria pihin päät jotka jokapaikkan täyttä ja tunkeutuvat etuoikeuksisa aatkkoksi
- näil kaikil kalosssia vain ja kylmä viilleesti, lopuu noiten yltiöpäisyys ja suomen syöntti hävittys

Äänestä

No tuo nyt on yksinkertainen kysymys. Rasismi, kyllähän sitä täytyy olla, kuten sotaakin, pieni sota vain piristää. Yksi rotu, ei se pesää tee, vihaahan se rasismi tarkoittaa yleisesti.

Äänestä

Tälläkin palstalla eräs tyyppi tekee rasistisia ulostuloja isänmaallisia suomalaisia kohtaan ja myös syrjäytyneet lieksalaiset nuoret miehet ovat hänen rasististen kirjoitustensa maalina. Yrittää näin pönkittää omaa heikkoa itsetuntoaan.

Äänestä
  • Olen ihmetellyt sitä miten ne kaikki Lieksalaiset nuoret miehet erityisesti olisivat jotain vähempiarvoisia mitä muualla asustavat miehet ?
    Olisiko tuo ihmisten nimittely viherpunikkien tapa esittää sitä rasismiaan mitä he yleensä ovat koko punikki ryhmittymä.

    Äänestä

Rasisimia on nykyään mikä tahansa teko, joka kritisoi tänne tulleita elintasosiirtolaisia. Pitäisi vain hyväksyä nämä toisten rahoilla elävät vaatimuksineen.
Ns. positiivista syrjintää valkoisia kohtaan harrastetaan jo monella osa-alueella.
Kristityt eivät tee ja vaadi etuoikeuksia esimerkiksi työpaikoilla, mutta muslimit kyllä sen tekevät. Ja minusta heillä pitää olla samat säännöt kuin muillakin, uskonto ei kuulu työpaikalle.
Jos kritisoit jotain, niin rasismikortti heilahtaa ja erityisvaatimuksia latelee. Ja sitten keksitään vielä näitä uhriutumistarinoita , kuten Husu ja Saaid eli Helsingin kaupunginvaltuutetut.
Ollisi parempi lähteä omien kulttuuriensa pariin, kun ei kerran tänne sopeudu ja täällä on hankalaa.

Äänestä
  • Tässä+KELAn++tutkimuksessa+nähdään,+että+toimeentulotukea+(ilmeisesti+harkinnanvaraista+lisää)+maksetaan+pääkaupunkiseudun+isoissa+kaupungeissa+jopa+yli+50%+toimeentulotuista+maahan+tulleille+kehitysmaalaisille,+mukaan+lukien+Lähi-idän+porukka.+https://tutkimusblogi.kela.fi/arkisto/5656Samaa+asiaa+löytyy+Suomen+Perustan+tutkijan+Samuli+Salmisen+tutkimuksesta.+Lukujen+lähde+on+Tilastokeskuksen+tietokannat.https://www.kuntaluvut.fi/Tuon+yo.+linin+nettisivun++käyttämiseen+ei+riitä+apukoulutaso+eikä+muutenkaan+noin+80+ÄO-pisteluku.

    Äänestä

Onhan se hieman outoa, että tähän maahan tunkeutujille myönnetään erivapauksia.

Äänestä

Menetpäs noitten maahan vähäsen hiluun omias, miin et takasin selvii
- koettakaas nyt jo käsittää keitä tänne on paasanut rajojen läpi

Äänestä
  • parvet ja huluus kun tämönen jyrää vasten, mistä löytyy kanttikselle silloin apu

    Äänestä

Vihervasemmistron edustajat , kuten MG tuossa ylempänä , vetäisevät aina rasismikortin esiin ja samassa yhteydessä jo natsismin , Aatun ja , kuinkas muuten , perussuomalaiset.

Eipä sitten vihervasemmiston yhteydessä vetäistä esiin kommunismia , kommunismin rikoksia , Stalinia ja Stalinin vainoja , joiden ruumisluku on yli 20 miljoonaa . Murhattujen joukossa oli yli 20 00 syntyperältään suomalaista Neuvostoliitossa asunutta ; eli jopa Aatukin oli pyhäkoulupoika tuohon verrattuna.

Tuollainen on siis vihervasemmiston ideologia ja ihailtu "Ihmisoikeus "-idoli jota ei sovi arvostella ei Venäjällä eikä Suomessa.

Vihervasemmiston utopia-ideologiassa rauhankyyhkyt vaan lentää lepattelevat ja "kansat ovat veljiä keskenään" , mutta totuus on juuri päinvastainen.

Äänestä
  • "Eipä sitten vihervasemmiston yhteydessä..."
    Kovin sinä nyt huutelet stereotypioita, että vihervasemmisto niin tai näin.

    Enhän minä olen vihreä, en edes vasemmistolainen. Tuomitsen ketterästi Stalinin touhut. Nehän olivat ihan vainoharhaista terroria. Kuvailisin Stalinin touhuja lähinnä termillä kansanmurha. Toki tämän kansanmurhaajan oma loppu oli käsikirjoituksen mukainen. Hänhän jäi huvilansa lattialle sätkimään kakit housuissa lähes päiväksi, kun kukaan ei uskaltanut kutsua lääkäriä. Sitä lopulta saa itsekin, mitä muille tilaa.

    Odotan mielenkiinnolla, koska Putinin oma tilaus toimitetaan.

    Miksi siis ylipäätään yrität laittaa sanoja suuhuni?
    Terveisin Moktar. ;)

    Äänestä

  • Demarit ovat vihervassukoita.

    Äänestä

  • Taot kiitettävällä ahkeruudella, kiitos toveri uppercut ahkeruudesta.

    Ja sitten nauretaan. ;)

    Äänestä

  • Huutonauru ilman hampaita on ruma näky. Sulje siis suusi, mätisäkki.
    Ei tuollaista kakanhajuista koirannussijaa autoon päästetä, turhaan sitä toivot. Naru koukkuun ja perässä vedettynä korkeintaan. Vaimenee huutonaurukin.

    Äänestä

Tavallisen toimivan logiikan mukaan tuon rotuväittämän pitää olla valetta.
Löytyiskö vielä jostain 2-3 vuoden takainen, dosentti Päivi Onkamon puppujuttu. Siihen aikaan hän oli dosentti, sitten vähintään apulaisprofessori.

Se vaan on nyt niin, että suvakit ja tietysti lutkaset haluavat jotenkin oikeuttaa sen, että heillä on aivan hirveä tarve saada mustaa jättimunaa.

Voisinhan minäkin, jos olisin värisokea, kävellä aina päin punaisia valoja suojatiellä.

Minun tekoseni olisivat aika mitättömiä siihen verrattuna, mitä suvakkiämmämme haluavat harrastaa. Sen seuraus: Kaduilla parveilee yhä suurempi määrä suomalaisten lutkien puolimustia äpäriä. Senkin lystin maksaa suomalainen normaali valkoinen mies veroillaan.

Äänestä

Ratkaisun avain on naisen logiikka.

Äänestä

Oman reviirin puolustamista. Halutaan puolustaa maatamme Suomea ja pitää se jatkossakin suomalaisena.

Äänestä
  • "Halutaan puolustaa maatamme Suomea ja pitää se jatkossakin suomalaisena."

    Toveri Moktar on esein maininnut, että hän on sotilasvalassa lupautunut puolustamaan maatamme, mutta maahamme on tunkeutunut tuhansittain vieraanvaltion sotilaita ja kaikki he ovat tulleet rajoiltamme vapaasti. Onko toveri Moktarilla tietoa ovatko hänen suosiossaan saapuneet Isisin sotilaita ja osallistuneet kotimaassaan jopa kansanmurhiin ?
    Supolla on jonkun verran tietoa maahamme tunkeutuneista Isisin joukoissa taistelleista, mutta eipä heitäkään saada täältä hölmölästämme poistettua vaikka ovat suuri turvallisuusuhka kansalaisillemme.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Halutaan puolustaa maatamme Suomea ja pitää se jatkossakin suomalaisena."

    Toveri Moktar on esein maininnut, että hän on sotilasvalassa lupautunut puolustamaan maatamme, mutta maahamme on tunkeutunut tuhansittain vieraanvaltion sotilaita ja kaikki he ovat tulleet rajoiltamme vapaasti. Onko toveri Moktarilla tietoa ovatko hänen suosiossaan saapuneet Isisin sotilaita ja osallistuneet kotimaassaan jopa kansanmurhiin ?
    Supolla on jonkun verran tietoa maahamme tunkeutuneista Isisin joukoissa taistelleista, mutta eipä heitäkään saada täältä hölmölästämme poistettua vaikka ovat suuri turvallisuusuhka kansalaisillemme.

    "Toveri Moktar on esein maininnut..."
    Että ihan esein?

    Äläkä viitsi vääristellä. Minä olen vannonut puolustavain isänmaata ja sen laillista yhteiskuntajärjestystä. Silloin ei öyhötetä suu torvella, heitellä polttopulloja talojen seinään eikä nakutella puoluetoveria kuulapäävasaralla otsaan.

    Terveisin Moktar. ;)

    Äänestä

  • Moktar.Gubta kirjoitti:

    "Toveri Moktar on esein maininnut..."
    Että ihan esein?

    Äläkä viitsi vääristellä. Minä olen vannonut puolustavain isänmaata ja sen laillista yhteiskuntajärjestystä. Silloin ei öyhötetä suu torvella, heitellä polttopulloja talojen seinään eikä nakutella puoluetoveria kuulapäävasaralla otsaan.

    Terveisin Moktar. ;)

    Näihin öyhön trollauksiin ei kannata tarttua. Vedelköön ihan yksin Rapalaansa pitkin Pielistä.

    Äänestä

  • Moktar.Gubta kirjoitti:

    "Toveri Moktar on esein maininnut..."
    Että ihan esein?

    Äläkä viitsi vääristellä. Minä olen vannonut puolustavain isänmaata ja sen laillista yhteiskuntajärjestystä. Silloin ei öyhötetä suu torvella, heitellä polttopulloja talojen seinään eikä nakutella puoluetoveria kuulapäävasaralla otsaan.

    Terveisin Moktar. ;)

    Eikä raiskata joukolla, eikä ryöstetä joukolla, eikä potkita ihmisiä kuoliaaksi eikä katkota kauloja...vai oliko se niin että mitään sytyttämätön polttopullo on pahinta mitä yhteiskunnassamme tapahtuu...koska tekijä on valkoinen. Matujen rikoksia ei lasketa...Olet harvinaisen tyhmä ...

    Äänestä

  • Moktar.Gubta kirjoitti:

    "Toveri Moktar on esein maininnut..."
    Että ihan esein?

    Äläkä viitsi vääristellä. Minä olen vannonut puolustavain isänmaata ja sen laillista yhteiskuntajärjestystä. Silloin ei öyhötetä suu torvella, heitellä polttopulloja talojen seinään eikä nakutella puoluetoveria kuulapäävasaralla otsaan.

    Terveisin Moktar. ;)

    "mutta maahamme on tunkeutunut tuhansittain vieraanvaltion sotilaita ja kaikki he ovat tulleet rajoiltamme vapaasti."
    Miksi näitä sotilaita on päästetty vapaasti maahamme ?

    "Minä olen vannonut puolustavain isänmaata ja sen laillista yhteiskuntajärjestystä. "

    Niin olen minäkin vannonut ja siksi en hyväksy, että tänne on vapaasti ja jopa kutsuttu näitä vieraan valtion sotilaita joita sitten täällä huolletaan verorahoillamme.
    Ruotsi ei pysty enää pitämään yhteiskuntajärjestystä, sitäkö täällä meidän hölmölässäkin halutaan seurata?
    Ruotsissa polttopullojen heittelijät polttavat autoja ja ammuskelevat ihmisiä.

    Äänestä

keskisarjaa kaivataan

Äänestä

Miten voi olla ihmisrotuja , kun on peppi pitkätossu ja kongon demokraatti ?
pikkuvarpunen ja varpunen , mitä eroa 🤣

Äänestä

lähtömaiden rasismi kantaa hedelmää suomessakin-valtaajat

islamko pahin?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miten se on mahdollista. Selittäkää minulle

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu