Työttömiä työnhakijoita oli helmikuun lopussa 327 100, avoimia työpaikkoja 160 600
Paljonko meinaatte lisätä työvoimaa?
Kyllä bensanhintaa nostamalla työt lisääntyy.
Paljonko meinaatte lisätä työvoimaa?
Kyllä bensanhintaa nostamalla työt lisääntyy.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Viikari voi neuvoa
Helppo lupailla suulla suuremmalla, kun suu ei pysy säkkiä myöten.
Hallitus siirtää jälleen maalitolppia ja ilmoittaa että työlliseksi lasketaan tästä lähin jokainen joka on käynyt Suomessa. Eli työttömyys on näin nerokkaasti kukistettu, eläköön hallitus!
Italia nauraa hölmölälle.
Työllisyys lisääntyy työttömysturvaa leikkaamalla ja palkkaamalla lisää verorahaloisia pissisministerien avustajiksi. EK-HOMOT peesaa kun orja"työ"voimaa pakolaiskeskusbusinekseen.
Pienenä lisäyksenä palkkaamiseen: se tehdään korruptioilla, ei avoimilla työmarkkinoilla.
Ei siinä mitään...
Kaikki kun välttelisi tartuntoja paremmin, niin pääsisi ainakin useimmat lomautetut takaisin töihin jotka myöskin työttömiksi lasketaan.
Avoimia työpaikkoja ei ole. Paikkoja on vain syystä tai toisesta julistettu haettaviksi, vaikka niissä olisi jo tekijä. Yksikään työ ei jää tekemättä tekijän puuttumisen vuoksi, jos työehdot ovat asianmukaiset.
Kassahallitus on tuhonnut suomen jo totaalisesti, vain hullut nuoret ja epätoivoiset jäävät enää suomeen.
Miksi valehtelet?
Älkää ipanat ihan vielä talkkunaanne tukehtuko. Joulukuussa 1993 meillä oli 536 800 työtöntä ja työttömyysprosentti oli 21,8 !!!
Maassa oli ollut Esko Ahon (kepu) hallitus jo 2,5 vuotta. On hyvä muistaa, että oivallisen pohjatyön tuolle maamme synkimmälle lamalle oli puuhannut jo Harri Holkerin (kok) hallitus (1987-91), joka pisti ja ylikuumensi koko maan talouselämän niin, ettei ikinä ennen.
Se olikin yhtä lusthinpitoa, kun porvarihallitus sai tehtäväkseen käytännössä sosialisoida koko pankkitoiminnan, joka siis kaatui valtion syliin ja hirvittäviin tukiaisiin.
Veronmaksajien piikkiin jäi tuosta surullisesta pankkien kasinotaloudesta maksettavaa rankasti.
Veronmaksajien lopulliseksi kokonaistappioksi pankkikriisistä on arvioitu noin 50 miljardia markkaa. Luvussa eivät ole mukana edes liikepankkien omistajille koituneet tappiot eivätkä välilliset kansantaloudelliset vaikutukset.
Tuo 50 mrd. mk (1998) on pikkuraha tänään - se vastaa vain noin 12 miljardia euroa.
Eihän se ole kuin hiukan yli tappajasuihkareiden hintalappuhinta 10 mrd. euroa.
Hölmöjä olette, kun , ette Sanna Marinia savusta hittoon, Työttömien määrä kasvaa huimaa vauhtia. Teollisuus lopettaa.
Kakki on ulkomaisessa omistuksessa. Puhutaan kierosti, kuinka Suomi valmistaa ja kerskutaan. Kun täytyisi puhua, että ulkomaalaiset Suomessa valmistaa ja omistaa.
Ei Suomalaisilla ole, enää kuin tuulen huuhtoma perse.
Ottakaapa esimerkkiä Norjasta. Ei ole velkaa, rahaa on satoja biljoonia sijoituksia ympäri maailman.
Pitihän se jo arvata, että niinhän siinä käy. Kassalikka jumissa coronansa kanssa, eikä ne pakolaisensakaan tuo mitään apua, kuin pahentavat vain tilannetta, ei ainakaan kokoomuksen työperäinen maahan muutto, koska eivät suomalaiset työtömät ainakaan käy heidän pyllyjään pyyhkii....ha.....haaaaa......varmaan miljoona työtöntä.
Moni on kanssasi täysin eri mieltä. Marinin hallitus nauttii paitsi eduskunnan myös kansan luottamusta. Maamme onneksi.
https://yle.fi/uutiset/3-11847525
Ei vika Sannassa ole vaan koko järjestelmässä.
Jos eu haluaa suomalainen vaikka tappaa ittensä.
Jos halutaan työtä se tarkoittaa ettei suomessa leikitä eu:n rahoittajaa ja kurjisteta omaataloutta ympäristö sekoilulla.
Molempia ei saa mutta suomen tie on rikkaille lisää ja kurjilta pois.
Kyllä se 1918 lähestyy vauhdilla.
Marinin älyvapaa hallitus hävittää kaikki työpaikat Suomesta vihreällä siirtymällään.
Viherpunikit keräämääm risuja ja käpyjä, että saadaan bioenergiaa.
Sähköt katki pariksi viikkoa Helsingistä ja kuunnellaa uudestaan.
EU on ongelma.
Luin että avoimia työpaikkoja noin 160 000, työttömiä TE keskuksen mukaan yli 400 000, aika epäsuhta tilanne...tiedättekö kuinka moni noista 160 000 työpaikasta on kunnon oikeita palkka töitä, töitä joiden palkalla tulee hyvin topimeen, joukossa kun on niitä temppu työllisyyspaikkoja ja töitä joissa ei ole virallisesti tuntiliksaa tai kk liksaa vaan saat privisiota kun myyt ja jos myyt. Kusetuksen aika menossa. Jos saat vuokratyösuhteen, olet virallisesti työllinen vaikka olisit kuukaudessa päivän töissä, eli todellisuudessa työtön.
Jos sinnuu yritetään kusettaa - niin miksi ihmeessä kuseksit - jopa täällä???