Ei suinkaan. Me kaikki muistamme kuinka suuri asema Pietarilla on Raamatussa. Neitsyt Mariakin on saanut varsin ison osan, vaikka hän esiintyy hyvin harvakseltaan. Mutta Maria Magdaleenan rooli on ollut huolenaihe kirkon patriarkaateille. Hän oli ikään kuin kilpailija Pietarin rinnalla. Kenelle Jeesus ilmestyy kuolleesta noustuaan ensimmäisenä oli vaikea käsitellä ja Magdalan Maria yritettiinkin vaihtaa Jeesuksen äitiin ja Pietariin myös, mutta se ei onnistunut. Ihmiset rakensivat kirkkoja Maria Magdaleenalle, jotka saivat nimekseen Notre Dame.
Sitten patriarkaatit päättivät maalata hänestä hu0ran. Neitsyt Maria julistettiin pyhäksi ja siitä alkoi naisten jakaminen kahteen osaan, madonna ja hu0ra.
Maria Magdaleena syntisinkö?
0
68
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127287
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t374265törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373762Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4001980- 321467
- 351458
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi701456Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1791122Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121108Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111030