Oikeustieteilijät arvostelevat oikeuskansleri Pöystin toimintaa: ”Käy lähes sääliksi hallitusta”
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000007894918.html
Oikeustieteilijät arvostelevat oikeuskansleri Pöystin toimintaa.
Jo toinen paha huti. Ensimmäinen tuli hallituksen lakiehdotuksesta 1.10.2020, jossa vaadittiin max 72h vanhaa negatiivista testitulosta maahantulijoilta.
Pöysti kenen joukoissa seisot?
19
74
Vastaukset
- Anonyymi
Pöysti on nimitetty virkaansa kepu Sipilän porvarihallituksen aikana.
- Anonyymi
Pressa Sauli Niinistö nimitti Pöystin. Mutta Sipilän hallitus jossa myös kokoomus oli. Olihan sipin politiikkaa semmoista että nou nou.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pressa Sauli Niinistö nimitti Pöystin. Mutta Sipilän hallitus jossa myös kokoomus oli. Olihan sipin politiikkaa semmoista että nou nou.
Presidetti nimittää oikeuskanslerin. Kuin esim. puolustusvoimain komentajankin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Presidetti nimittää oikeuskanslerin. Kuin esim. puolustusvoimain komentajankin.
Joo. Kuten Unkarissakin.
Ainoastaan sillä erotuksella, että: Unkarissa se on erittäin väärin, ja oikeusvaltioperiaatteiden vastaista. Ja Suomessa: Just fine! :) :/
- Anonyymi
Aika vaihtaa kurppaa jo...
- Anonyymi
Oletko kiivastempoinen tummaverinen vai rahallinen vaalea muij?
Kauliin heilahaa helposti varattomalla muijalla.,..l ;D;D¨'
- Ruisleipää pöytään kun hiukszet ovat tummat aina ja iankaikkisesti aamen ;:D - Anonyymi
Ranskassa koulut etäopetukseen, kaikki ei-välttämättömät kaupat kiinni lauantaista alkaen. Kotoa ei saa matkustaa yli kymmentä kilometriä kauemmas. Miten he osaavat tehdä tuon?
- Anonyymi
Ei oo oppositioporvarit estämässä osana poliittista kunnallisvaalipeliään.
- Anonyymi
Kevät sekoittanut Pöystin pään kun emännät navetoista päivää parveilevat kadulla.
- Anonyymi
Moni asiantuntija on ihmetellyt oikeuskansleri Tuomas Pöystin roolia, sillä perustuslain mukaan oikeuskanslerin tehtävänä on valvoa valtioneuvoston, hallituksen ja tasavallan presidentin virkatoimien lainmukaisuutta.
Oikeuskanslerin toimeen kuuluu erityisesti perusoikeuksien ja ihmisoikeuksien toteutumisen valvonta.
Miten minusta onkaan jo pitemmän aikaa tuntunut, että Tuomas Pöysti on myyräntyötä tekevä ja omituisesti sössöttävä oikeuskansleri!
Eikö meillä Suomessa enää enää todellakaan löydy oikeuskansleriksi pystyvää lainoppinutta vai eikö sitä halutakaan löytää?!- Anonyymi
Noh!
Joka tapauksessa ei se voi mitenkään ainakaan HUONOMPI olla kuin Jonkka, joka oli kyllä täysturhake puoluekirjasuojatyöpaikkavirassaan! :/ Prkl joku Idi Aminki olis ollu Jonkkaa parempi oikeuskansleri! - Anonyymi
Ei ilm löydy enää pätevää ja korkean moraalin omaavaa virkamiestä/naista.
Liian hyvin mennyt tähän asti, nyt on toista.
Mitähän tästä vielä tulee,
- Anonyymi
Ennen oikeuskanslerin pestiä alivaltiosihteeri Pöysti oli myös keskeisessä roolissa projektijohtajana valmistelemassa Juha Sipilän hallituksen sote-lakeja, joista löytyi aikanaan paljon moitittavaa perustuslakivaliokunnassa.
Ja tätä miestä kokoomuksen Antti Häkkänen esitti oikeuskansleriksi ja presidentti Niinistö nimitti.
Turun yliopiston valtiosääntöoikeuden professori Veli-Pekka Viljanen ei sopinut kokoomuslaisille ja presidentti Niinistölle.
Kokoomuksen Häkkänen ei ottanut kantaa siihen, miksi esitys Viljasesta vedettiin pois. Hän sanoo muodostaneensa oman käsityksen tehtävään parhaiten soveltuvasta hakijasta sen jälkeen, kun hänet nimitettiin puoliväliriihen jälkeen oikeusministeriksi. Hän muun muassa haastatteli kärkihakijat uudelleen!!- Anonyymi
Nyt nähdään taas kerran se Häkkäsen parhaaksi esittämän Pöystin toiminta oikeuskanslerina.
Uskomatonta, että näitä pöystejä ja yli-viikareita voidaankin nimittää valtion tärkeimpiin virkoihin. - Anonyymi
Oliko tarkoituskin tehdä lakialoite jota Kokoomus voi haukkua ja torpata valiokunnissa, jotta Marinin hallituksen toimintaa voidaan Kokoomuksen toimesta mustamaalata. Näyttää kaiken lisäksi kuntavaaligalluppien mukaan tehonneen, kansahan ostaa oikeisto-omisteisen valtamedian yksinkertaiset viestit.
- Anonyymi
Häkkäselle oli jo ehkä syötetty valinta etukäteen, mistä tietää., politiikkaa. Jos ainoa pätevyyden mittari oli ranskan kielen taito ja taiteiden maisteri , niin ok.
- Anonyymi
"Pöysti ei vastannut torstaina Ylen haastattelupyyntöihin. Oikeuskanslerinviraston mukaan Pöysti kommentoi liikkumisrajoitusten valmisteluun ja ennakkovalvontaan liittyviä kysymyksiä vasta pääsiäisen jälkeen."
https://yle.fi/uutiset/3-11866375 - Anonyymi
Pöysti seisoo niiden joukossa jotka saavat vankilatuomin, miksi? Koska on hyödyllinen idiootti.
- Anonyymi
Pöysti näyttää olevan hyvin likeinen osa tätä kurjaa ja moraali löysää nykymenoa, jota Marinin hallituskin esikuntineen edustaa.
Rehellisesti pitäisi nyt tutkia todellisuus Pöystin ja Yli-Viikarin "yhteistyön" osalta, julkisuudessa olleiden tietojen pohjalta tulee näkymä, että on harrastettu nepotismiin (sukulaisen suosiminen) rinnastettavaa menettelyä ja lopputuloskin sitten aika sutkia touhua.
VTV on menettänyt uskottavuutensa kansalaisten silmissä, ottaa pattiin, kuinka meiltä muilutettuja veroeuroja käytetään holtittomasti ja miljardikaupalla tarpeettomiin asioihin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3309219Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat845731Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3415270SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden813686Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33122Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662693Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal652650Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42452Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72388- 1132356