Oikeustieteilijät arvostelevat oikeuskansleri Pöystin toimintaa: ”Käy lähes sääliksi hallitusta”
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000007894918.html
Oikeustieteilijät arvostelevat oikeuskansleri Pöystin toimintaa.
Jo toinen paha huti. Ensimmäinen tuli hallituksen lakiehdotuksesta 1.10.2020, jossa vaadittiin max 72h vanhaa negatiivista testitulosta maahantulijoilta.
Pöysti kenen joukoissa seisot?
19
59
Vastaukset
- Anonyymi
Pöysti on nimitetty virkaansa kepu Sipilän porvarihallituksen aikana.
- Anonyymi
Pressa Sauli Niinistö nimitti Pöystin. Mutta Sipilän hallitus jossa myös kokoomus oli. Olihan sipin politiikkaa semmoista että nou nou.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pressa Sauli Niinistö nimitti Pöystin. Mutta Sipilän hallitus jossa myös kokoomus oli. Olihan sipin politiikkaa semmoista että nou nou.
Presidetti nimittää oikeuskanslerin. Kuin esim. puolustusvoimain komentajankin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Presidetti nimittää oikeuskanslerin. Kuin esim. puolustusvoimain komentajankin.
Joo. Kuten Unkarissakin.
Ainoastaan sillä erotuksella, että: Unkarissa se on erittäin väärin, ja oikeusvaltioperiaatteiden vastaista. Ja Suomessa: Just fine! :) :/
- Anonyymi
Aika vaihtaa kurppaa jo...
- Anonyymi
Oletko kiivastempoinen tummaverinen vai rahallinen vaalea muij?
Kauliin heilahaa helposti varattomalla muijalla.,..l ;D;D¨'
- Ruisleipää pöytään kun hiukszet ovat tummat aina ja iankaikkisesti aamen ;:D - Anonyymi
Ranskassa koulut etäopetukseen, kaikki ei-välttämättömät kaupat kiinni lauantaista alkaen. Kotoa ei saa matkustaa yli kymmentä kilometriä kauemmas. Miten he osaavat tehdä tuon?
- Anonyymi
Ei oo oppositioporvarit estämässä osana poliittista kunnallisvaalipeliään.
- Anonyymi
Kevät sekoittanut Pöystin pään kun emännät navetoista päivää parveilevat kadulla.
- Anonyymi
Moni asiantuntija on ihmetellyt oikeuskansleri Tuomas Pöystin roolia, sillä perustuslain mukaan oikeuskanslerin tehtävänä on valvoa valtioneuvoston, hallituksen ja tasavallan presidentin virkatoimien lainmukaisuutta.
Oikeuskanslerin toimeen kuuluu erityisesti perusoikeuksien ja ihmisoikeuksien toteutumisen valvonta.
Miten minusta onkaan jo pitemmän aikaa tuntunut, että Tuomas Pöysti on myyräntyötä tekevä ja omituisesti sössöttävä oikeuskansleri!
Eikö meillä Suomessa enää enää todellakaan löydy oikeuskansleriksi pystyvää lainoppinutta vai eikö sitä halutakaan löytää?!- Anonyymi
Noh!
Joka tapauksessa ei se voi mitenkään ainakaan HUONOMPI olla kuin Jonkka, joka oli kyllä täysturhake puoluekirjasuojatyöpaikkavirassaan! :/ Prkl joku Idi Aminki olis ollu Jonkkaa parempi oikeuskansleri! - Anonyymi
Ei ilm löydy enää pätevää ja korkean moraalin omaavaa virkamiestä/naista.
Liian hyvin mennyt tähän asti, nyt on toista.
Mitähän tästä vielä tulee,
- Anonyymi
Ennen oikeuskanslerin pestiä alivaltiosihteeri Pöysti oli myös keskeisessä roolissa projektijohtajana valmistelemassa Juha Sipilän hallituksen sote-lakeja, joista löytyi aikanaan paljon moitittavaa perustuslakivaliokunnassa.
Ja tätä miestä kokoomuksen Antti Häkkänen esitti oikeuskansleriksi ja presidentti Niinistö nimitti.
Turun yliopiston valtiosääntöoikeuden professori Veli-Pekka Viljanen ei sopinut kokoomuslaisille ja presidentti Niinistölle.
Kokoomuksen Häkkänen ei ottanut kantaa siihen, miksi esitys Viljasesta vedettiin pois. Hän sanoo muodostaneensa oman käsityksen tehtävään parhaiten soveltuvasta hakijasta sen jälkeen, kun hänet nimitettiin puoliväliriihen jälkeen oikeusministeriksi. Hän muun muassa haastatteli kärkihakijat uudelleen!!- Anonyymi
Nyt nähdään taas kerran se Häkkäsen parhaaksi esittämän Pöystin toiminta oikeuskanslerina.
Uskomatonta, että näitä pöystejä ja yli-viikareita voidaankin nimittää valtion tärkeimpiin virkoihin. - Anonyymi
Oliko tarkoituskin tehdä lakialoite jota Kokoomus voi haukkua ja torpata valiokunnissa, jotta Marinin hallituksen toimintaa voidaan Kokoomuksen toimesta mustamaalata. Näyttää kaiken lisäksi kuntavaaligalluppien mukaan tehonneen, kansahan ostaa oikeisto-omisteisen valtamedian yksinkertaiset viestit.
- Anonyymi
Häkkäselle oli jo ehkä syötetty valinta etukäteen, mistä tietää., politiikkaa. Jos ainoa pätevyyden mittari oli ranskan kielen taito ja taiteiden maisteri , niin ok.
- Anonyymi
"Pöysti ei vastannut torstaina Ylen haastattelupyyntöihin. Oikeuskanslerinviraston mukaan Pöysti kommentoi liikkumisrajoitusten valmisteluun ja ennakkovalvontaan liittyviä kysymyksiä vasta pääsiäisen jälkeen."
https://yle.fi/uutiset/3-11866375 - Anonyymi
Pöysti seisoo niiden joukossa jotka saavat vankilatuomin, miksi? Koska on hyödyllinen idiootti.
- Anonyymi
Pöysti näyttää olevan hyvin likeinen osa tätä kurjaa ja moraali löysää nykymenoa, jota Marinin hallituskin esikuntineen edustaa.
Rehellisesti pitäisi nyt tutkia todellisuus Pöystin ja Yli-Viikarin "yhteistyön" osalta, julkisuudessa olleiden tietojen pohjalta tulee näkymä, että on harrastettu nepotismiin (sukulaisen suosiminen) rinnastettavaa menettelyä ja lopputuloskin sitten aika sutkia touhua.
VTV on menettänyt uskottavuutensa kansalaisten silmissä, ottaa pattiin, kuinka meiltä muilutettuja veroeuroja käytetään holtittomasti ja miljardikaupalla tarpeettomiin asioihin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam27014425Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu687303Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2117131Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä655162K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1144889Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754724Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1014515PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *214427Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko784177Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023968