SDP:n voi pelastaa enään vain uusi Vappusatanen

Anonyymi

Tule apuun Antti,lupaa meille vaikka Juhannus-satanen tai vaikka tonni.

10

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vapputonniin ei kukaan vasuri uskois. Se on niin iso raha

    • Anonyymi

      Vappukakskybää on liian pieni raha. Satanen on just sopivan kokonen raha ostamaan vasurin mielipide.

    • Anonyymi

      Miten ois jos Antti antaisi vasemman kiveksensä?

      • Anonyymi

        Juu, alzheimer onkin jo vienyt aivot.


    • Anonyymi

      Siitä satasesta koko tämä katastrofi alkoi.

    • Anonyymi

      Ei auttanu 20 miljardiakaan velkaa ,,,joutuu ottamaan varmaan 50 jos tää jatkuu ja sit lisää , niin eik niitä jaeta köyhille ,, ruokajonot vaan jatkuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Anonyymi

      Kun Kokoomuksen koronatoimien sabotointi loppuu SDP on taas selvästi suurin puolue, nyt se on sitä virhemarginaalin sisällä.

    • Anonyymi

      Jos otettaisiin hivenen lisää velkaa ja siirrettäisiin sukupuolineutraalia sotu-tunnusta, oman helikopterilentoyhtiön perustamista sekä annettaisiin toistaiseksi olla entisen toimivan yksityisen työterveyshuollon, silloin saataisiin vappusatanen rahoitettua ja köyhät saisivat paremman toimeentulon.

      Myös esim Kojamolta ay-liikkeiden saaman voiton normaali verottaminen toisi jo itsessään melkein tarvittavan rahan. Sanna Marinin hallitus kyllä toikin jonkin esityksen osittaisesta verotuksesta, mutta se oli tarkoituksella laadittu niin huonoksi, että eduskunta ei voinut sitäkään hyväksyä.

      Kaikkiaan arvopohjakysymys Sanna Marinin hallitukselle.

      • Anonyymi

        Hetu-muutos oli muuten Sipilän porvarihallituksen käynnistämä hanke kuten myös sukupuolineutraalit liikennemerkit ;)

        SDP muuten halusi ja haluaa yhä institutionaalisille sijoittajille 3-5%:n lähdeveron. EK vastusti tätä ja vaati Kepua torppaamaan idea hallitusneuvotteluissa, kuten Kepu myös teki. EK, Kepu ja Kokoomus kun haluavat ainoastaan Kojomon verolle ei omia yhteisöjään. Saavat siis edelleen itkustaa pahaa ay-liikettä 😂


    • Anonyymi

      SDP on jo varma voittaja 2023 eduskuntavaaleissa, joten Marin jatkaa pääministerinä. Kunnissa tapahtuu vallanvaihtoa tänä vuonna, kepu--->persut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2665
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      49
      2608
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      179
      2550
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2252
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2115
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2105
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      1985
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1586
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1467
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      0
      1340
    Aihe