Mihin on jääneet...
... pääsiäisajan raamatulliset elokuvaspektaakkelit?
Katselin niitä aikoinaan ihan mielenkiinnosta vaikka vanha ateisti olenkin.
Ei kai vaan joku poliittisen korrektiuden vaatimus estä esittämästä?
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Eilen siellä näky Scorsesen hyvä "Kristuksen viimeiset kiusaukset" ei perinteisiltä kanavilta mutta kuitenkin.
- Anonyymi
En ole koskaan ymmärtänyt ateismia...miten sellainen näkemys selittää todellisuuden.
Miksi uskoa merkityksettömyyteen?- Anonyymi
Sen aatesuunnan ajattelu tähtää siihen, että olemme vain eläimiä. Millään ei ole sen kummallisempaa merkitystä. Synnymme, syömme, nukumme, lisäännymme, kuolemme. Ja sama joka sukupolvella. Kuin apinalauma tai kanilauma.
- Anonyymi
On täysin korrektia olla näyttämättä mitään provokatiivistä elokuvaa muslimeille. Niille voi tulla paha mieli. Nehän saattavat ruveta tekemään uskontonsa mukaisia laupeudentöitä (murhamaan, raiskaamaan, varastamaan). Meidän on suojeltava itseämme, eikä heidän mieltään pidä pahoittaa. Ovathan he nimenomaisia nettoveronmaksajia. Aivokirurgeja, astronautteja, ym filosofeja. Vähintäänkin insinöörejä, siihen muuten oppii kahden päivän koraanikoulutuksella.Ei meillä ole varaa hukata yhteikuntamme tukipilareita muutamalla elokuvalla.
- Anonyymi
Hyvä aloitus. Muutenkin outoa että esim kaupatkin ovat arkipyhisin auki kuin ei olisi mitään. Pääsiäinen on vain ylimääräisiä lomapäiviä.
Itsekin katselisin edes jonkun raamatullisen elokuvan, se jotenkin sopisi pääsiäiseen, mutta mitä tunnelmaa saa tästä ajasta enää.
Perikato ja kommunismi, se tästä seuraa. - Anonyymi
Ei taida enää noidat lennellä pääsiäisyönä? Kaikki on siivottu, jotta toisenlainen kulttuuri sopii paremmin juhlapyhiimmekin.
- Anonyymi
Nyt näytetään nonstoppina kaikki vanhat suomalaiset elokuvat eikä maksa paljon. Jää enemmän johdon bonuksiin jaettavaa. Joku valvova instanssi asetettava Yleen.
Mutta mistä löytyisi rehelliset valvojat. - Anonyymi
On niin kaluttu luu ettei siitä irtoa mitään uutta.
- Anonyymi
The passion of the Christ on yksi näkökulma Hänen Majesteettinsa vierailusta maailmassa. https://youtu.be/iaFo2BJkn_4
- Anonyymi
Digitalisaatioon pyrkivässä maailmassa on vain eksytys. 1.Korinttolaiskirje:
7:40- Anonyymi
Sekin elokuva kiinnostaisi aina uudestaan nähdä . Kun Puolan ja Unkarin joukot voittivat taistelun. Kun jotkin persian ym. muslimit yritti Euroopan valloittaa. Siinä kivasti keihäät ym . nuolet lenteli .
- Anonyymi
Onhan noita aivan riittävästi.
- Anonyymi
Mitä muka?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Megasexy! Erika Vikman kiehnää sängyssä punaisessa lateksipuvussa: "Ilman häpeää..."
Ensin tuli Cicciolina, sitten Syntisten pöytä ja nyt Häpeä. Superseksikkäästi pukeutuva Erika Vikman osaa todellakin kohahduttaa vai mitä mieltä olet?2858100