Vanhan testamentin aikana ja vielä 1700-luvulle asti maailmassa oli paljon kansoja, jotka eivät olleet kuulleet mitään Raamatun Jumalasta ja Jeesuksesta.
Jos pelastumisen ehton olisi uskoa Raamatun Jumalaan ja Jeesukseen, niin pakanat olisivat joutuneet kadotukseen tiedon puutteen ja virheellisyyden vuoksi. Jokainen palveli isiltä perityllä tavalla oman kansansa jumalia tai ei mitään jumalaa, koska ei tiennyt mitään Raamatun Jumalasta.
Raamatun mukaan Jumala ei tehnyt mitään pelastaakseen pakanat Vanhan testamentin aikana. Hän puhui ja ilmestyi vain Israelin kansalle ja sen patriarkoille, mutta ei pakanakansoille. Herra soti Israelin rinnalla pakanakansoja vastaan ja käski tappaa heidät Israelin tieltä luvatussa maassa.
Jumala teki itsensä tiettäväksi Lähi-idän kansoille tappamalla pakanoita ja valtaamalla kansalleen oman maan, jossa nämä saivat asua ja palvella Herraa. Ei kuulosta siltä, että Jumala olisi tahtonut pelastaa pakanat.
Uuden liiton aikana tilanne on vähitellen muuttunut. Jumala ei käske enää tappaa pakanakansoja ja epäjumalien palvojat on lupa tappaa vain siinä tapauksessa, että maassa noudatetaan Mooseksen lakia. Siihen asti pakanakansoja tulee opettaa Raamatun kirjoitusten kautta ja julistaa heille evankeliumia.
Jumala on antanut parannuksen elämäksi myös pakanoille. Kesti tosin kuusi vuotta ennen kuin apostolit tajusivat sen, vaikka Jeesus oli antanut käskyn julistaa parannusta syntien anteeksisaamiseksi hänen nimessään heti pian kuolleista heräämisen jälkeen. Opetuslapset eivät kuitenkaan olleet tästä tietoisia tai eivät ymmärtäneet Jeesuksen sanoja ennen kuin Jumala antoi Pietarille taivaallisen näyn ja niin pakanatkin saivat evankeliumin. (Apt 10-11)
Jumala ei tehnyt tätä aiemmin mitään pelastaakseen pakanat, mutta valitusta kansastaan hän pelasti vain uskolliset, joita oli ajoittain vain vähän kansan palvellessa epäjumalia Herran rinnalla.
Mitä Jumala on tehnyt pelastaakseen pakanat?
Anonyymi
0
69
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2633291Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201819Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241489- 811334
- 1371028
- 81984
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.61799Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86736Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.60658Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗50626