Skoda 2010 1.4 automaatti. Nykyinen akku 51 Ah 280 A DIN 480 A EN/SAE.
Ostin uuden akun. 45 Ah 370 A. Samanpituiset akut.
Onko ampeereilla väliä? Siis että uudessa on pienemmät?
Auton akun ampeerit, onko merkitystä?
6
1653
Vastaukset
- Anonyymi
Vaikuttaa startin pyörimisnopeuteen kovalla pakkasella. Uusi akku pyörittää hitaammin, kuin vanha ollessaan uusi.
- Anonyymi
Huomaat eron kun seuraavan kerran käynnistät autoa -25° pakkasessa ilman esilämmitystä.
- Anonyymi
En usko ongelmiin startatessa, noin pienellä erolla. Ennemminkin akku joutuu kovemmalle kesällä, kun kaikki sähköä nielevät mukavuudet päällä ja silti tuskin ongelmia tulee.
- Anonyymi
Miksi pienensit akkua? Akun ah tarkoittaa amppeerituntia ja tulisi olla n. 65 Ah. Tuo n.45 Ah akku on lelu. Olet kusessa talvella tuon "patterin" kanssa.
- Anonyymi
Speksit ovat hieman puutteellliset. Amperitunnit ovat pienemmät, mutta näyttäisi, että käynnistysvirtaa uusi akku tuottaisi enemmän. Ei osaa sanoa kun normia ei ole mainittu. Onkohan Sznajderin akku?
- Anonyymi
Joo, käynnistysvirtaspeksejä riitää, ja Ah määrä ei ole suoraan suhteessa mihinkään niistä.
Minusta akuissa suurempi Ah määrä on kuitenkin hyödyllinen, sillä tavalla että pääsee varmemmin talven yli ilman että pitää turvautua apuakkuun. Silloin kun ajot ovat lyhyitä, niin talven aikana akun varaustila yleensä hissuksen vajoaa. Siksi vaihdatin ensimmäisessä akunvaihdossa kiesissä olleen 68 Ah akun tilalle 88 Ah akun, se olisi suurin joka sinne mahtui. Myyjä ei ollut yhtään tyytyväinen, useampaa sovitettin kunnes löytyi suurin joka mahtui. Ymmärsin mutinasta että on paljonkin syitä miksi näin se pitäisi tai saisi tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site826025Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers794860Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524422SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574182SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963789Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost63522Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi912561SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352409Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat472139