Tänään kävin koronarokotuksella. Onko muille käynyt kuin minulle, että aika oli lähes tunnin myöhässä. Vituttaa siksi, että jäi tärkeään puheluun vastaamatta.
Koronarokotus
3
139
Vastaukset
- Anonyymi
Minulle ilmoitettiin aikaa varatessa että paikalla tulisi olla hyvissä ajoin. Bussiaikataulujen vuoksi olin noin puoli tuntia etuajassa. "Porttivahdin" tarkistettua että minulla on henkkarit mukana ja kysyttyä ajanvaraukseni, kävelin suoraan vapaalle rokottajalle. Kun vihdoin oli varaamani rokotusaika, istuin jo bussissa kotimatkalla. Näin ainakin Helsingissä. Vaikka rokotettavia tuli jatkuvasti lisää, rokottajia oli koko ajan vapaana, eikä tarvinnut odottaa varattuun aikaan, vaan pääsi heti "pukille".
- Anonyymi
Mulla ois ylihuomenna rokotusaika. Ja siitä sanottiin, että älä tule etuajassa paikalle, ettei tule ruuhkaa.
Tosin ajattelin silti varata aikaa, kun kävelyä 1,4 km paikan päälle ja uusi paikka. Metro areena. Tiedä edes, mistä ovesta pitää kulkea.
Omppu olis ollut lähempänä, mutta tuo oli aikaisin aika, jonka sain. Muuten olis mennyt kuukauden päähän.
Pitää varata 15 minuuttia aikaa rokotuksen jälkeen, kun tarkkaillaan tuleeko jotain reaktioita. Vähän jännittää, kun monet pelottelee näillä rokotteilla, miten tulee sivuvaikutuksia ym.
Tosin maailmassa kai rokotettu jo lähes 400 miljoonaa ihmistä eikä mitään vakavaa vaaraa ole huomattu.
Kuulun riskiryhmään 2. Olen 41-vuotias. Psykoosisairaus. Vasta joku kuukausi luin Ylen sivuilta, että nekin kuuluvat riskiryhmään. Usassa ja kai Ruotsissa on havaittu suurempaa kuolleisuutta skitsofreenikoilla. Suomessa ei ole havaittu.
Johtuuko sitten elämäntavoista ja -tilanteesta vai genetiikasta? Amerikassa voi olla mt-ihmiset asunnottomia ja kaduilla. Ja kaikki hullut ei elä niin säännöllisesti.
Mutta suurempi riski saada vakava tautimuoto tai kuolla. Onhan se hurjaa. Joten rokotus on varmaan tärkeä minulle.
Kaikki salaliittouskovaiset vain levittävät kaiken näköisiä huuhaajuttuja rokotteista, niin helposti rupeaa itseäkin epäilyttää.- Anonyymi
Tuo 15 minuutin seuranta rokotuksen jälkeen on yleistä kaikissa rokotuksissa, influenssarokotuksissakin. Siinä seurataan ettei tule jotain nopeaa haitallista reaktiota rokotteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1385230Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa733599"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1083474Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma622748Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.362359- 1171701
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3591202- 491166
- 49912
PrimeTimen kaikkitietävä yli-ihminen taas superasiallisena
Joku mistään mitään tietämätön antaa täysin vääriä ohjeita ihmisille. Onneksi maailmanhistorian ylivoimaisin yleisnero k59745