Koronarokotus

Anonyymi

Tänään kävin koronarokotuksella. Onko muille käynyt kuin minulle, että aika oli lähes tunnin myöhässä. Vituttaa siksi, että jäi tärkeään puheluun vastaamatta.

3

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulle ilmoitettiin aikaa varatessa että paikalla tulisi olla hyvissä ajoin. Bussiaikataulujen vuoksi olin noin puoli tuntia etuajassa. "Porttivahdin" tarkistettua että minulla on henkkarit mukana ja kysyttyä ajanvaraukseni, kävelin suoraan vapaalle rokottajalle. Kun vihdoin oli varaamani rokotusaika, istuin jo bussissa kotimatkalla. Näin ainakin Helsingissä. Vaikka rokotettavia tuli jatkuvasti lisää, rokottajia oli koko ajan vapaana, eikä tarvinnut odottaa varattuun aikaan, vaan pääsi heti "pukille".

    • Anonyymi

      Mulla ois ylihuomenna rokotusaika. Ja siitä sanottiin, että älä tule etuajassa paikalle, ettei tule ruuhkaa.
      Tosin ajattelin silti varata aikaa, kun kävelyä 1,4 km paikan päälle ja uusi paikka. Metro areena. Tiedä edes, mistä ovesta pitää kulkea.

      Omppu olis ollut lähempänä, mutta tuo oli aikaisin aika, jonka sain. Muuten olis mennyt kuukauden päähän.

      Pitää varata 15 minuuttia aikaa rokotuksen jälkeen, kun tarkkaillaan tuleeko jotain reaktioita. Vähän jännittää, kun monet pelottelee näillä rokotteilla, miten tulee sivuvaikutuksia ym.

      Tosin maailmassa kai rokotettu jo lähes 400 miljoonaa ihmistä eikä mitään vakavaa vaaraa ole huomattu.

      Kuulun riskiryhmään 2. Olen 41-vuotias. Psykoosisairaus. Vasta joku kuukausi luin Ylen sivuilta, että nekin kuuluvat riskiryhmään. Usassa ja kai Ruotsissa on havaittu suurempaa kuolleisuutta skitsofreenikoilla. Suomessa ei ole havaittu.

      Johtuuko sitten elämäntavoista ja -tilanteesta vai genetiikasta? Amerikassa voi olla mt-ihmiset asunnottomia ja kaduilla. Ja kaikki hullut ei elä niin säännöllisesti.

      Mutta suurempi riski saada vakava tautimuoto tai kuolla. Onhan se hurjaa. Joten rokotus on varmaan tärkeä minulle.

      Kaikki salaliittouskovaiset vain levittävät kaiken näköisiä huuhaajuttuja rokotteista, niin helposti rupeaa itseäkin epäilyttää.

      • Anonyymi

        Tuo 15 minuutin seuranta rokotuksen jälkeen on yleistä kaikissa rokotuksissa, influenssarokotuksissakin. Siinä seurataan ettei tule jotain nopeaa haitallista reaktiota rokotteesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe