Tehooko paasto ihottumaan?

Anonyymi

Luin netistä että joku väitti paastottuaan päässeen ihottumasta eroon.Oireet oli kutina ja paastottuaan kerran kutina väheni kovasta kutinasta pikkukutinaan ja toisella paastolla kutina loppui kokonaan ja punoitustulehdus hävisi.

Voiko olla totta?

Mihin perustuu?

7

695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eka paasto oli lähes 2 viikkoa ja tokasta paastopituudesta en tiedä muuta kuin että se oli 28 - 40 päivää pelkkää vettä.

      Ihottumaan hieroi oliiviöljykurkumajauheseosta, jota testasin ja toimi mullakin. Kannattaako mun kokeilla vesipaastoa?

      Ap. Lisäinfo.

      • Anonyymi

        "Kannattaako mun kokeilla vesipaastoa?"

        Vaikea sanoa. Minut vesipaasto vei sairaalaan. En ole sen jälkeen pelleillyt.


    • Anonyymi

      Paasto voi vähentää tilapäisesti ruokavalion aiheuttamaa elimistön matala-asteista tulehdusta. Tulehdusta lisää mm. ruokavalio, johon kuuluu vehnä, sokeri, maito, paistettu tai prosessoitu ruoka.

      Mutta paasto ei sinänsä paranna atooppista ihottumaa, joka on autoimmuunisairaus. Tai psoriasista, joka on perinnöllinen sairaus. Allergiseen ihottumaan taas toimii vain sen aiheuttajan välttäminen

      • Anonyymi

        Tästä on aikaa 2v. ja näin paastolle alkaneen ranteet ennen paastoa. Näin ranteensa 12 päivän paaston jälkeen ja ihottumaalue oli pienentynyt ja kirkkaan punainen väri vaaleanpunaistunutta.

        Ennen paastoa kutina oli häiritsevää unta oli vaikea saada. Paaston jälkeen kutina oli minimaalista ja unta sai ilman kutinasta johtuvaa nukahtamisen ongelmaa.

        Kyllä se vaikuttaa toi paasto ainakin hänen ihottumaansa.Ihottumia on kai monia erilaisia.

        Kiinnostava aihe jokatapauksessa paastoterveys ja raamatullinen.

        Ap.
        Seppo


    • Anonyymi

      Jos saat jostain käytettyjen kirjojen kaupasta kirjan. Paasto ja ravintoterapia
      Lilly Johansson ja Alf Spångberg Siinä kirjassa on hyviä neuvoja ihotumista ja kuinka siitä pääsee . Kirjoitan muutaman rivin siv, 35 Luonnolinen apu ihottumiin.
      Yhteistä kaikenlaatuisille ihottumille on, että ne ovat "epäpuhtaussairauksia"
      Elleivät maksa ja munuaiset-erityiselimemme pysty vapauttamaan kehoa kaikista niihin kertyneistä myrkyistä ja kuona-aineista, täytyy näiden osittain valita IHO poistumistieksi iho on myös erityiselin, Ummetus on myös yleistä ihottumaa sairastavilla. Ihottuman kohtaama ihminen tulee valitettavasti varsin usein pahaan kierteeseen tavallisella lääketieteellisellä hoidolla salvoineen ym. lääkkeineen.
      Toimenpide 1. Paasto Paasto aloittaa kehoon kerääntyneiden myrkkyjen poistamisen. Paaston pituus on täysin riippuvainen ihottumaa sairastavan tilasta. Normaalisti haluaisimme suositella 9-10 päivän pituisella paastolla. Joskus saattaa paaston alkaessa,ihotuma pahenee. Paastoessa täyty juoda lähde vettä noin 3 litraa päivässä. Porkkana mehut ovat hyviä ei sokerillisiä.
      Ihottumasairas ei siedä hedelmähappoja, ei siis appelsiinituoremehua tai omenamehua. Mustikka mehu ilman sokeria. Suola kylvyt tekee hyvää. 2 kg Karkeata meri suolaa ameeseen. Kaada suola ameeseen ja laita aluksi tulikuumaa vettä, niin että suola sulaa ja sekoittuu ja sitten lisää vettä saa olla ihan lämmintä noin 38 asteista, ettei tule kylmä ja siinä noin 20-30 minuuttia.
      Yleistä. Ravinnon tulee ennen kaikkea olla emäksistä, kivennäis ja vitamiini- sekä kuiturikasta pitääkseen vatsan kunnossa. Sen on oltava kevyttä ja helpostisulavaa ravintoa. mitä yksinkertaisempaa sitä parempi. Maito ja maitotuotteet eivät sisälly ihottumasairaan ravintoon. Ennen kaikkea pitää vältää juustoa. pureskele ruoka hyvin. Sen on sekoituttava hyvin sylkeen ennen nielemistä. Liiku niin paljon kuin voit. Liikunta lisää kehon verenkiertoa ja jouduttaa parantumista. Vältä myös voimakaitta mausteita. Monet eivät siedä mansikkaa. Ole mynteinen ! Pidä huumoria yllä!

      Tässä vähän tuosta kirjasta.

      • Anonyymi

        Jos se on ihon pinnalla olevaa ihottumaa niin se lähtee kolmessa viikossa kun voitelet sitä Molkosanilla. Ei ne lääkkeet sitä paranna.


      • Anonyymi

        Aloitan tänään vesipaaston ja koitan 25 vrk. saada paastottua.YouTubesta on jäänyt mieleen nainen, joka vesipaastottuaan 25 vrk oli parantunut kaikista sairauksistan. Tykkään voimakkaista mausteista.Mausteet tekee hyvän maun ruokaan.

        Mulla kutina menee kiusalliseksi sokerinsyönnin jälkeen.Muuten oon cool.Toisaalta kun saan kutinan katoamaan muutamassa minuutissa kun oliiviöljykurkumajauheseosta hieron punoitukseen.

        Ap.
        Seppo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      274
      17653
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12542
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6252
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      40
      5263
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      84
      5083
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4213
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      70
      4036
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      60
      3810
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      104
      3726
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3189
    Aihe