Tehooko paasto ihottumaan?

Anonyymi

Luin netistä että joku väitti paastottuaan päässeen ihottumasta eroon.Oireet oli kutina ja paastottuaan kerran kutina väheni kovasta kutinasta pikkukutinaan ja toisella paastolla kutina loppui kokonaan ja punoitustulehdus hävisi.

Voiko olla totta?

Mihin perustuu?

7

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eka paasto oli lähes 2 viikkoa ja tokasta paastopituudesta en tiedä muuta kuin että se oli 28 - 40 päivää pelkkää vettä.

      Ihottumaan hieroi oliiviöljykurkumajauheseosta, jota testasin ja toimi mullakin. Kannattaako mun kokeilla vesipaastoa?

      Ap. Lisäinfo.

      • Anonyymi

        "Kannattaako mun kokeilla vesipaastoa?"

        Vaikea sanoa. Minut vesipaasto vei sairaalaan. En ole sen jälkeen pelleillyt.


    • Anonyymi

      Paasto voi vähentää tilapäisesti ruokavalion aiheuttamaa elimistön matala-asteista tulehdusta. Tulehdusta lisää mm. ruokavalio, johon kuuluu vehnä, sokeri, maito, paistettu tai prosessoitu ruoka.

      Mutta paasto ei sinänsä paranna atooppista ihottumaa, joka on autoimmuunisairaus. Tai psoriasista, joka on perinnöllinen sairaus. Allergiseen ihottumaan taas toimii vain sen aiheuttajan välttäminen

      • Anonyymi

        Tästä on aikaa 2v. ja näin paastolle alkaneen ranteet ennen paastoa. Näin ranteensa 12 päivän paaston jälkeen ja ihottumaalue oli pienentynyt ja kirkkaan punainen väri vaaleanpunaistunutta.

        Ennen paastoa kutina oli häiritsevää unta oli vaikea saada. Paaston jälkeen kutina oli minimaalista ja unta sai ilman kutinasta johtuvaa nukahtamisen ongelmaa.

        Kyllä se vaikuttaa toi paasto ainakin hänen ihottumaansa.Ihottumia on kai monia erilaisia.

        Kiinnostava aihe jokatapauksessa paastoterveys ja raamatullinen.

        Ap.
        Seppo


    • Anonyymi

      Jos saat jostain käytettyjen kirjojen kaupasta kirjan. Paasto ja ravintoterapia
      Lilly Johansson ja Alf Spångberg Siinä kirjassa on hyviä neuvoja ihotumista ja kuinka siitä pääsee . Kirjoitan muutaman rivin siv, 35 Luonnolinen apu ihottumiin.
      Yhteistä kaikenlaatuisille ihottumille on, että ne ovat "epäpuhtaussairauksia"
      Elleivät maksa ja munuaiset-erityiselimemme pysty vapauttamaan kehoa kaikista niihin kertyneistä myrkyistä ja kuona-aineista, täytyy näiden osittain valita IHO poistumistieksi iho on myös erityiselin, Ummetus on myös yleistä ihottumaa sairastavilla. Ihottuman kohtaama ihminen tulee valitettavasti varsin usein pahaan kierteeseen tavallisella lääketieteellisellä hoidolla salvoineen ym. lääkkeineen.
      Toimenpide 1. Paasto Paasto aloittaa kehoon kerääntyneiden myrkkyjen poistamisen. Paaston pituus on täysin riippuvainen ihottumaa sairastavan tilasta. Normaalisti haluaisimme suositella 9-10 päivän pituisella paastolla. Joskus saattaa paaston alkaessa,ihotuma pahenee. Paastoessa täyty juoda lähde vettä noin 3 litraa päivässä. Porkkana mehut ovat hyviä ei sokerillisiä.
      Ihottumasairas ei siedä hedelmähappoja, ei siis appelsiinituoremehua tai omenamehua. Mustikka mehu ilman sokeria. Suola kylvyt tekee hyvää. 2 kg Karkeata meri suolaa ameeseen. Kaada suola ameeseen ja laita aluksi tulikuumaa vettä, niin että suola sulaa ja sekoittuu ja sitten lisää vettä saa olla ihan lämmintä noin 38 asteista, ettei tule kylmä ja siinä noin 20-30 minuuttia.
      Yleistä. Ravinnon tulee ennen kaikkea olla emäksistä, kivennäis ja vitamiini- sekä kuiturikasta pitääkseen vatsan kunnossa. Sen on oltava kevyttä ja helpostisulavaa ravintoa. mitä yksinkertaisempaa sitä parempi. Maito ja maitotuotteet eivät sisälly ihottumasairaan ravintoon. Ennen kaikkea pitää vältää juustoa. pureskele ruoka hyvin. Sen on sekoituttava hyvin sylkeen ennen nielemistä. Liiku niin paljon kuin voit. Liikunta lisää kehon verenkiertoa ja jouduttaa parantumista. Vältä myös voimakaitta mausteita. Monet eivät siedä mansikkaa. Ole mynteinen ! Pidä huumoria yllä!

      Tässä vähän tuosta kirjasta.

      • Anonyymi

        Jos se on ihon pinnalla olevaa ihottumaa niin se lähtee kolmessa viikossa kun voitelet sitä Molkosanilla. Ei ne lääkkeet sitä paranna.


      • Anonyymi

        Aloitan tänään vesipaaston ja koitan 25 vrk. saada paastottua.YouTubesta on jäänyt mieleen nainen, joka vesipaastottuaan 25 vrk oli parantunut kaikista sairauksistan. Tykkään voimakkaista mausteista.Mausteet tekee hyvän maun ruokaan.

        Mulla kutina menee kiusalliseksi sokerinsyönnin jälkeen.Muuten oon cool.Toisaalta kun saan kutinan katoamaan muutamassa minuutissa kun oliiviöljykurkumajauheseosta hieron punoitukseen.

        Ap.
        Seppo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      59
      6839
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      354
      5933
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      54
      3284
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      2969
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      190
      1532
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1258
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      996
    8. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      55
      917
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      900
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      867
    Aihe