Milloin tahansa?
Voiko maailmanloppu tulla?
8
221
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ihan, mutta:
"Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu."
Matt. 24:14- Anonyymi
Jeesus ei myös kertonut ihan kaikkea, koska häntä ei olisi ymmärretty oikein. Raamatussa (Johannes 16 - Raamattu 1992 (KR92) - RAAMATTU.FI)
on teksti, jossa sanotaan:
”Paljon enemmänkin minulla olisi teille puhuttavaa, mutta te ette vielä kykene ottamaan sitä vastaan”.
Elikkä tieto tuotiin eri kansoille eri aikoina juuri sen mukaan, jota ihmiset juuri sillä hetkellä pystyisivät omaksumaan.
- Anonyymi
Ihmiselle voi kyllä tulla loppu milloin tahansa ja se on sen maailmanloppu kun ei tänne enää pääse vaikka haluaisikin.
- Anonyymi
Voiko maailmanloppu tulla? Voi. Mutta ei vielä. Menee vielä pitkä aika. Mutta koska sielu on ikuinen, pitää syntyä yhä uudestaan ja uudestaan (vaikka et haluaisikaan). Saṃsāra (sanskritiksi संसार 'läpikulku; eteneminen monien vaiheiden kautta') on elämän kiertokulku.
- Anonyymi
Veda kirjallisuus kertoo, että aikaisemminkin on ollut elämää. Jossain välissä koko universumi tuhoutui (ei ainoastaan maapallo). Sen jälkeen (pitkän ajan kuluttua) taas universumi luotiin uudelleen, joka pitkän ajan kuluttua tuhoutui jne. Se tapahtuu koko aika uudestaan ja uudestaan.
- Anonyymi
Voi ny iso V.... menkää nyt vaikka jäätelölle lasten kanssa tällaisella ilmalla ja nauttikaa elostanne .
Jättäkää nuo taikauskoiset liirumlaarumit masentuneille jauhopäisille uskovaisille joiden pää on sekotettu mitä kummallisimmilla harhoilla . Mistä Hitosta me sen voisimme tietää? Mitä edes tarkoitat maailmanlopulla?
Kyllä voi. Jos tarpeeksi suuri asteroidi osuu Maapalloon, se on varma maailmanloppu.
Ja se on täysin mahdollista.
Yksi maailmanloppu osui dinosauruksien aikaan suuren asteroidin syöksyttyä maahan. Se oli jo maailmanloppu monille lajeille, mutta jotkut eläinlajit sentään säästyivät. Jos asteroidi olisi ollut tarpeeksi suuri, koko maapallo olisi tuhoutunut.
Täydellinen maailmanloppu olisi siis sellainen, että tarpeeksi suuri (siis hirvittävän iso) asteroidi syöksyy maapallolle, ja tuhoaisi kaiken elämän , kenties murskaisi maapallonkin täydellisesti. Sellaisesta lopusta ei sentään vielä ole mitään merkkejä, mutta vuosituhansien tai vuosimiljoonien aikana sellainenkin kohtalo maapallolla voi olla olemassa.
Mutta jos maapallolle sattuu kohtalo, että se tuhoutuu, pitää ymmärtää, että maailmankaikkeudessa voi miljardeja muita "maapalloja ", joissa voi olla elämää ja elämä jatkuu siellä. Meidänkin pallomme voi elää vielä miljardeja vuosia, eikä tuhoa tule, paitsi mitä itse aiheutamme maapallollemme. Ajan kannsa nekin tuhot korjautuvat ja elämä jatkuu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3832517IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk751952- 1541489
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten141336Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021231Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48995- 125975
- 71882
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44880- 28843