Voiko maailmanloppu tulla?

Anonyymi

Milloin tahansa?

8

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ihan, mutta:

      "Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu."
      Matt. 24:14

      • Anonyymi

        Jeesus ei myös kertonut ihan kaikkea, koska häntä ei olisi ymmärretty oikein. Raamatussa (Johannes 16 - Raamattu 1992 (KR92) - RAAMATTU.FI)
        on teksti, jossa sanotaan:

        ”Paljon enemmänkin minulla olisi teille puhuttavaa, mutta te ette vielä kykene ottamaan sitä vastaan”.

        Elikkä tieto tuotiin eri kansoille eri aikoina juuri sen mukaan, jota ihmiset juuri sillä hetkellä pystyisivät omaksumaan.


    • Anonyymi

      Ihmiselle voi kyllä tulla loppu milloin tahansa ja se on sen maailmanloppu kun ei tänne enää pääse vaikka haluaisikin.

      • Anonyymi

        Voiko maailmanloppu tulla? Voi. Mutta ei vielä. Menee vielä pitkä aika. Mutta koska sielu on ikuinen, pitää syntyä yhä uudestaan ja uudestaan (vaikka et haluaisikaan). Saṃsāra (sanskritiksi संसार 'läpikulku; eteneminen monien vaiheiden kautta') on elämän kiertokulku.


      • Anonyymi

        Veda kirjallisuus kertoo, että aikaisemminkin on ollut elämää. Jossain välissä koko universumi tuhoutui (ei ainoastaan maapallo). Sen jälkeen (pitkän ajan kuluttua) taas universumi luotiin uudelleen, joka pitkän ajan kuluttua tuhoutui jne. Se tapahtuu koko aika uudestaan ja uudestaan.


    • Anonyymi

      Voi ny iso V.... menkää nyt vaikka jäätelölle lasten kanssa tällaisella ilmalla ja nauttikaa elostanne .

      Jättäkää nuo taikauskoiset liirumlaarumit masentuneille jauhopäisille uskovaisille joiden pää on sekotettu mitä kummallisimmilla harhoilla .

    • Mistä Hitosta me sen voisimme tietää? Mitä edes tarkoitat maailmanlopulla?

    • Kyllä voi. Jos tarpeeksi suuri asteroidi osuu Maapalloon, se on varma maailmanloppu.
      Ja se on täysin mahdollista.
      Yksi maailmanloppu osui dinosauruksien aikaan suuren asteroidin syöksyttyä maahan. Se oli jo maailmanloppu monille lajeille, mutta jotkut eläinlajit sentään säästyivät. Jos asteroidi olisi ollut tarpeeksi suuri, koko maapallo olisi tuhoutunut.
      Täydellinen maailmanloppu olisi siis sellainen, että tarpeeksi suuri (siis hirvittävän iso) asteroidi syöksyy maapallolle, ja tuhoaisi kaiken elämän , kenties murskaisi maapallonkin täydellisesti. Sellaisesta lopusta ei sentään vielä ole mitään merkkejä, mutta vuosituhansien tai vuosimiljoonien aikana sellainenkin kohtalo maapallolla voi olla olemassa.
      Mutta jos maapallolle sattuu kohtalo, että se tuhoutuu, pitää ymmärtää, että maailmankaikkeudessa voi miljardeja muita "maapalloja ", joissa voi olla elämää ja elämä jatkuu siellä. Meidänkin pallomme voi elää vielä miljardeja vuosia, eikä tuhoa tule, paitsi mitä itse aiheutamme maapallollemme. Ajan kannsa nekin tuhot korjautuvat ja elämä jatkuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      207
      13946
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      7130
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      194
      6771
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      97
      4699
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      72
      4630
    6. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4451
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      72
      4305
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4102
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      100
      3876
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3660
    Aihe