Voiko maailmanloppu tulla?

Anonyymi

Milloin tahansa?

8

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ihan, mutta:

      "Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu."
      Matt. 24:14

      • Anonyymi

        Jeesus ei myös kertonut ihan kaikkea, koska häntä ei olisi ymmärretty oikein. Raamatussa (Johannes 16 - Raamattu 1992 (KR92) - RAAMATTU.FI)
        on teksti, jossa sanotaan:

        ”Paljon enemmänkin minulla olisi teille puhuttavaa, mutta te ette vielä kykene ottamaan sitä vastaan”.

        Elikkä tieto tuotiin eri kansoille eri aikoina juuri sen mukaan, jota ihmiset juuri sillä hetkellä pystyisivät omaksumaan.


    • Anonyymi

      Ihmiselle voi kyllä tulla loppu milloin tahansa ja se on sen maailmanloppu kun ei tänne enää pääse vaikka haluaisikin.

      • Anonyymi

        Voiko maailmanloppu tulla? Voi. Mutta ei vielä. Menee vielä pitkä aika. Mutta koska sielu on ikuinen, pitää syntyä yhä uudestaan ja uudestaan (vaikka et haluaisikaan). Saṃsāra (sanskritiksi संसार 'läpikulku; eteneminen monien vaiheiden kautta') on elämän kiertokulku.


      • Anonyymi

        Veda kirjallisuus kertoo, että aikaisemminkin on ollut elämää. Jossain välissä koko universumi tuhoutui (ei ainoastaan maapallo). Sen jälkeen (pitkän ajan kuluttua) taas universumi luotiin uudelleen, joka pitkän ajan kuluttua tuhoutui jne. Se tapahtuu koko aika uudestaan ja uudestaan.


    • Anonyymi

      Voi ny iso V.... menkää nyt vaikka jäätelölle lasten kanssa tällaisella ilmalla ja nauttikaa elostanne .

      Jättäkää nuo taikauskoiset liirumlaarumit masentuneille jauhopäisille uskovaisille joiden pää on sekotettu mitä kummallisimmilla harhoilla .

    • Mistä Hitosta me sen voisimme tietää? Mitä edes tarkoitat maailmanlopulla?

    • Kyllä voi. Jos tarpeeksi suuri asteroidi osuu Maapalloon, se on varma maailmanloppu.
      Ja se on täysin mahdollista.
      Yksi maailmanloppu osui dinosauruksien aikaan suuren asteroidin syöksyttyä maahan. Se oli jo maailmanloppu monille lajeille, mutta jotkut eläinlajit sentään säästyivät. Jos asteroidi olisi ollut tarpeeksi suuri, koko maapallo olisi tuhoutunut.
      Täydellinen maailmanloppu olisi siis sellainen, että tarpeeksi suuri (siis hirvittävän iso) asteroidi syöksyy maapallolle, ja tuhoaisi kaiken elämän , kenties murskaisi maapallonkin täydellisesti. Sellaisesta lopusta ei sentään vielä ole mitään merkkejä, mutta vuosituhansien tai vuosimiljoonien aikana sellainenkin kohtalo maapallolla voi olla olemassa.
      Mutta jos maapallolle sattuu kohtalo, että se tuhoutuu, pitää ymmärtää, että maailmankaikkeudessa voi miljardeja muita "maapalloja ", joissa voi olla elämää ja elämä jatkuu siellä. Meidänkin pallomme voi elää vielä miljardeja vuosia, eikä tuhoa tule, paitsi mitä itse aiheutamme maapallollemme. Ajan kannsa nekin tuhot korjautuvat ja elämä jatkuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2993
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe