Otin juuri käyttöön 1998 mallisen auton

Koska olen aina ollut köyhä ja pienituloinen on pakko elää suu säkkiä myöten.
Asun maalla jossa vuokrat ovat halvat 250€/kk. Mutta kaupoilla on käytävä, matkaa 17 km. Tarvitsen siis autoa.
Otin juuri käyttöön auton jonka markkinahinta on luokkaa 100€ (romutus)
Minulla ei ole varaa käyttää sitä 2000€ romutuspalkkiota.
Autoon tein itse kaikkien pyörien jarrukorjauksen ja vaihdoin jarrunesteen.
Renkaat ostin työkaverilta vanhat mutta vähänn ajetut kitkarenkaat hintaan 60€ / sarja. Niillä ajan arviolta noin 5 vuotta.
Autolla on ajettu 200 tkm ja se on halveksittu grillieväs.
Mielestäni olen tehnyt ilmastoteon vailla vertaa.
18264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Mikä automerkki ?

Äänestä
  • Rapea ranskalainen, mutta ruosteeton.

    Äänestä

-90 luvun autot ovat parhaita: tekniikka ja ajo- ominaisuudet hyviä, ainakin ranskalaisissa, ja pellit kestää. 2000 - luvulla ei ole tullut oikeastaan mitään todella tärkeää, mitä kaipaisi. Pimeänäkökameraa odotellessa, se on 70 vuotta odottanut markkinoita. Joihinkin kalliimpiin uusiin autoihin sen saa, mutta ihmiset haluaa mieluummin ajaa hirvikolareita tai saada sydärin heijastimettomasta kulkijasta tien pientareella, kuin investoida kameraan.

Äänestä

Jos ottaa autosta romutuspalkkion, auto menee suoraan paaliin, ilman että siitä irroitetaan mitään varaosia, ei kovin ekologista.

Äänestä
  • Autosta on mahdollista pelastaa aika paljon varaosia ennenkuin antaa sen paalaukseen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Autosta on mahdollista pelastaa aika paljon varaosia ennenkuin antaa sen paalaukseen.

    Moottori ja vaihteisto pitää romuttajan mukaan olla, mutta riittää että se loppuunajettu on nostettu pellin alle.

    Äänestä

Tuohan kuulostaa aika uudelta meikäläisen korvissa.
Itse olen ajanut yli 25 vuotta samalla diesel Mersulla vm. -1988!
Perustekniikka edelleen alkuperäinen, moottori, vaihteisto, perä jne.
Poikittaiset vetoakselit vaihdatin varmuuden vuoksi keväällä (alkuperäiset) mittarissa 950.000 km! Etu iskarit vieläkin tehtaan jäljiltä hyvillä katsastus arvoilla!
Nyt ole eläkkeellä enkä tule autoa vaihtamaan, vaikka vihreät verottaa kohta kaikki näännykssin ja jäteasetus maaseudulla ajaa ihmistet sammakkokankaan maksuautomaateiksi.

Eläkelläinen

Äänestä

shitroen?

Äänestä
  • Mikä malli?

    Äänestä

Se on ympäristön kannalta ehdottomasti parasta että käytetään autoja ja muitakin tuotteita mahdollisimman pitkään.
Itsellä on kodinkoneet 30 vuotta vanhoja ja edelleen täysin käyttökelpoisia.
Sähköhellan ja jääkaapin termostaatit juuri vaihdoin, mitään muuta ei ole tarvinut tehdä. Pesukone Upo pesukarhu meni vaihtoon kun varaosia ei enää saanut mistään.
Tilalle käytettynä ostettu Bosch, ollut käytössä 10 vuotta.
Niin ja auto on -98 uutena ostettu ranskatar, antaa edelleen hyvät kyydit.

Äänestä

Mutta maksat sitten veroa monta kertaa enemmän kuin auton arvo. Samoin vakuutus on kallis vanhassa autossa.

Äänestä
  • Verot ja liikennevakuutukset ovat pakollisia, miten ne liittyvät siihen millainen ympäristövaikutus autolla on?
    Aloittajan pointti on että turhalla kaluston uusimisella vain lisätään ympäristörasitusta.
    "Vähäpäästöisyys" ei voi koskaan kompensoida uuden auton valmistuksen aiheuttamaa uusiutumattomien luonnonvarojen kulutusta.

    Äänestä

Ittellä vm 2009 Ford Focus, 1,6 l pienellä koneella aj.300 tkm ,ruosteeton,sain sen kun edellinen omistaja hylkäsi ja uhkasi ajaa vain paalaimeen. Nyt tehnyt kaikki tarvittavat huollot ja katsastettu. Ajelen halpoja kilometrejä mitä nyt tarvitsen ,lähinnä juurikin se kaupalla käynti, joitain tavaroiden ostosreissuja sekä sukulaisten moikkaamista. Siinäpä ne mun ajot,ehkä 6-7000 km /vuosi.
Eipä taida tarvita muunlaiseen autoon vaihtaa, udkon että kestää mun ajot vielä pitkään,työssä kun ei tarvitse käydä vaan muilla pienillä tuloilla elelen.
Päästöjä ei paljoa tule eikä halvemmalla oikein saa enää mitään.

Äänestä
  • Mulla 1999 toyota avensis ajettu 450 000 eikä mitään huoltoa tartte tehä muuta kun ajaa .
    Vakuutus pelkkä liikenne 200e vuosi autovero 312e vuosi
    Halpaa on ajaa työttömänäkin !

    Äänestä

Vihrein ja edullisin valinta: Ajan l- autoilla ja takseilla sen mikä kulkea tarvitsee. Jo vakuutusten ja ajoneuvoveron vuotuisilla maksuilla tekee monet kauppamatkat. Toisinaan on ollut vähän odottelua mutta eipä ole sitten sitä murheenkryyniä pihassa hellittävänä ja huollettavana ja katsastettavana.

Äänestä

Auton valmistuskin tarvitsee luonnonvaroja ja energiaa, miksi pitäisi olla aina uusi auto, muitakin tuotteita, kuten vaatteita ja kodinkoneita kehoitetaan käyttämään pitkään.

Äänestä

Itse ajelen vähät ajoni viiden vuoden välein katsastettavalla 1970- lukulaisella autolla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Koska olen aina ollut köyhä ja pienituloinen on pakko elää suu säkkiä myöten.
Asun maalla jossa vuokrat ovat halvat 250€/kk. Mutta kaupoilla on käytävä, matkaa 17 km. Tarvitsen siis autoa.
Otin juuri käyttöön auton jonka markkinahinta on luokkaa 100€ (romutus)
Minulla ei ole varaa käyttää sitä 2000€ romutuspalkkiota.
Autoon tein itse kaikkien pyörien jarrukorjauksen ja vaihdoin jarrunesteen.
Renkaat ostin työkaverilta vanhat mutta vähänn ajetut kitkarenkaat hintaan 60€ / sarja. Niillä ajan arviolta noin 5 vuotta.
Autolla on ajettu 200 tkm ja se on halveksittu grillieväs.
Mielestäni olen tehnyt ilmastoteon vailla vertaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu