"Kristiina Halkola on lastenlastensa kanssa erittäin läheinen – maksaa jokaisen autokoulun..."
https://www.is.fi/menaiset/ihmiset-ja-suhteet/art-2000007909907.html
Vai onko taiteellisessa kylttyyrisuojassa, kuten muutkin taivaanrannamaalarit.
https://www.is.fi/menaiset/ihmiset-ja-suhteet/art-2000007909907.html
Vai onko taiteellisessa kylttyyrisuojassa, kuten muutkin taivaanrannamaalarit.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos maksaa toisen laskun, ei lahjaveroa tarvitse maksas.
Onko varma tieto tämä?
Riippuu laskun suuruudesta. Alle 5000 euron arvoisia lahjoja voi antaa samalle ihmisille verovapaasti kolmen vuoden välein.
Ei tartte veroja maksaa tuon suuruisesta lahjasta lastenlapsille.
4999 euroa voi antaa lahjaksi kenelle vaan. Samalle henkilölle sen voi tehdä kolmen vuoden välein.
Lehdessä oli juuru juttu, jossa verottaja kertoi perintöverotuksetsa ja siintä miten sitä voi ennakoida verotuksen pienentämiseksi.
Näyttää siltä ettei tarvitse maksaa
https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/omaisuus/lahja/milloin-pitää-maksaa-lahjaveroa/
Kova stalinisti niin kuin Krisse voi hyvin pärjätä elämässä, kunhan se saa nauttia porvariyhteiskunnan eduista. 🤣
Suomessa vaikka kuinka monet vanhemmat kustantavat lapsilleen autokoulun. Oletko sinä tivannut heistä moneltakin sitä, ovatko he muistaneet maksaa sponsoroinnista lahjaveron?
Kristiina Halkola on tähän mennessä ensimmäinen. Eikös vain?
Akka oli kovimpia stalinisteja Suomessa.Helppoahan se on maksaa vakoilusta saamillaan palkkioilla pikku kommareitten kortit.Mitätön naamanvääntelijöitten porukka. Aikoinaan näitä tyyppejä suojeli Sorsat Koivistot Haloset Saariset ynnä muut vasemmistolaiset perkeleet.Tämän tyypin jälkeläiset pitää viedä uudelleenkoulutusleirille jonnekin erämaahan.Lahjattomat, muka taiteilijat jotka elävät yhteiskunnan varoilla,tuottamattomina verovarojen kuluttajina.
Tämä Kristiina Halkola valitti joskus lehdessä että on pieni eläke. Mutta näköjään siitä maksellaan kuitenkin lastenlasten autokouluja. Eikö nuo kuulu vanhempien maksettavaksi. Itse maksoi kesäansioistani.
Jos haluaa maksaa, niin maksakoon. Ei se toisille kuulu.