Onko peli menetetty?

Anonyymi

Tosiaan, hammaslääkärissä kävin ensimmäisen kerran 8 vuoteen, ja aikamoinen shokki.Aivan järkyttynyt olen vieläkin.en olisi ikinä uskonut että olisi näin huonossa kuonossa suuni, koska ei ollu mitään kipuja. Samantien hammaslääkäristä kauppaan ja sähköhammasharjat,langat,suuvedet ja tahnat
mukaan!
muistakaa pitää niistä hampaista huolta!
Minun kysymykseni onkin, onko minun hampaat pilalla? Onko mahdollista paikata jokainen? Mitähän tämä tulisi maksamaan julkisella, kun opiskelija olen. Kiitos jo etukäteen vastauksista!

Hammas: D 18; Karies
Hammas: D 17; Karies; Karies: Hampaan dentiinikudos
Hammas: D 16; Karies; Karies: Hampaan dentiinikudos; Karies
Hammas: D 15; Karies: Hampaan dentiinikudos
Hammas: D 14; Karies: Hampaan dentiinikudos
Hammas: D 13; Karies: Hampaan dentiinikudos
Hammas: D 12
Hammas: D 11
Hammas: D 21
Hammas: D 22; Karies: Hampaan dentiinikudos
Hammas: D 23; Karies
Hammas: D 24; Karies
Hammas: D 25; Karies: Hampaan dentiinikudos; Karies: Hampaan dentiinikudos; Karies: Hampaan dentiinikudos
Hammas: D 26; Karies: Hampaan dentiinikudos
Hammas: D 27; Karies: Hampaan dentiinikudos
Hammas: D 28; Karies
Hammas: D 38
Hammas: D 37; Karies: Hampaan dentiinikudos; Karies; Karies: Hampaan dentiinikudos; Karies: Hampaan dentiinikudos
Hammas: D 36; Karies: Hampaan dentiinikudos; Karies: Hampaan dentiinikudos
Hammas: D 35; Karies
Hammas: D 34
Hammas: D 33
Hammas: D 32
Hammas: D 31
Hammas: D 41
Hammas: D 42
Hammas: D 43
Hammas: D 44
Hammas: D 45
Hammas: D 46; Karies; Karies; Karies: Hampaan dentiinikudos
Hammas: D 47; Karies; Karies; Karies; Karies
Hammas: D 48

4

1993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Julkisella maksaa noin puolet siitä, mitä yksityisellä. Saatat olla pienituloisena oikeutettu toimeentulotukeen. Mutta ainakin entisaikaan silloin piti olla kaikkien opintolainojen nostettuina.

      Välttämättä pieniä alkavia reikiä ei tarvitse paikata, vaan niiden eteneminen voi pysähtyä hyvällä hoidolla. Jos varaa hammaslääkärihoitoihin ei ole, eikä ole pahempia oireitakaan, niin huolehdi kahdesti päivässä hampaiden harjaamisesta ja puhdista myös hammasvälit huolellisesti (hammasväliharja, hammaslanka tms). Käytä riittävän pehmeää hammasharjaa ja tarvittaessa aristavien hampaiden hammastahnaa.

      Hammaslääkärisi olisi kuulunut itse kertoa sinulle, mitä tutkimustuloksesi merkitsee.

      https://www.terveyskirjasto.fi/trv00100

      Itse kärsin pahasta hammaseroosiosta jo teini-iässä, ja silti risat leegot ovat olleet suussani yli 30 vuoden ajan. En pysty satsaamaan niihin sellaisia summia, mitä vaatisivat. Eli ainakaan tässä ajassa en ole kuollut huonojen hampaiden aiheuttamiin tauteihin. Lisävaurioiden syntyä on mahdollista jarruttaa hyvällä kotihoidolla.

    • Anonyymi

      Alahampaat ovat aika hyvät, vain kudessa on reikiä. Eli varmaan alaleuka on ok, kun vain paikkaukseen pääset.
      Ylähampaat kuulostavat pahalta. Mitä jos teettäsit ylhäälle tekarit nyt. Jos joskus myöhemin on rahaa ja hammaslääketiedekin on kehittynyt niin sittenhän voit laittaa muutamilla nastoilla kiinnitettävät koko tekarit. Kannattasiko kysyä hammaslääkäriltä tällaisesta ratkaisusta?
      Minulle on laitettu takahampaiksi impantteja sellaisiin kohtiin, joista on yli 10 v. sitten poistettu hammas. Johtui siitä kun ylhäällä vastaavassa kohdassa oli, saatiin hammaspari purennan parantamiseksi.

    • Anonyymi

      Olet opiskelija. Jos olet korkeakouluopiskelija, hampaasi hoidetaan YTHS:n hammaslääkärillä melkein ilmaiseksi.

      Julkisella puolella laskua kertyy, sillä töitä on todella paljon. Yksityiseen hammaslääkäriin sinulla tuskin on varaa.

      Vain hammaslääkäri, joka on tutkinut suusi, pystyy sanomaan, mitä on tehtävissä ja mitä hoito suunnilleen voi tulla maksamaan vähintään. Se mitä tehdään riippuu myös sinusta ja maksukyvystäsi. Näistä asioista on puhuttava hammaslääkärin kanssa.

    • Anonyymi

      Eikö hammaslääkäri kertonut mitään jatkotoimista? Tuollaisessa tilanteessa olisi pitänyt heti varata aika paikkausten aloittamiseksi pahimmista hampaista, tai ainakin kehoitettu varaamaan aika. Missä kävit hammaslääkärissä (YTHS?). Yksityislääkäri olisi varmaan jo tyrkyttänyt toimenpiteitä.

      Nykykäytännön mukaan hampaat pyritään pitämään suussa mahdollisimman pitkään jos ne on paikkaamalla ja muilla hoidoilla saatavissa kuntoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      73
      2813
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2348
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2198
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      3
      2095
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1534
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1449
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1237
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1100
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1087
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1034
    Aihe