Pitkäaikaistyötön jolla oli unelmia yliopistosta valmistuessaan. Ura, no sitä ei tullut vaan pelkkää masennusta, itsetuhosia-ajatuksia, työttömyyttä ja alkoholia. Minusta piti tulla menestyjä tai niin ainakin luulin kun valmistuin maisteriksi it-alalta. Ja paskat, syrjäytynyt 4-seinän sisälle eikä palkata edes siivoojaksi.
Kohtalotovereita?
40v ja syrjäytynyt
13
1089
Vastaukset
- Anonyymi
Joo tuu outokumpuu
- Anonyymi
Juu
Muutamaksi päiväksi pääsin siivoamaan osa-aika työ joka loppui kokonaan kun lopetin sen. Teet niin tai aina väärin päin - Anonyymi
En kelpaa töihin vaikka mitä maksettais.
- Anonyymi
ICT alan työttömät voi tehä jonkun sivuston, paitsi että on jo monia. Mut työttömille, jooko ku jaksais.
Ei täs oo mittään järkeä.
Ne jokka pystyy opiskelemaan ja työssä oppimaan sähköalaa et saa luvat. Tai ja kuorma auto kortti voisi toimia jos vaan pystyy hankkimaan.
Niin ja tietty ulkomaille töihin pitäs osata edes jotain kieltä. No palkkaa ei kyllä jää yhtään ylimääräistä silloin verottaja ja tulli vie ne viimeisetkin jos ei tiedä miten missäkin laki toimii, suomessa ainakin maksuja on.
Mutta kaikkeahan ei tarvitse itse osata aina voi kysyä kaverilta, paitsi että jo ei ole ja nykyään ei palkata koko kaveri porukkaa vain yksi.
Netti on kyllä mutta onko itsellä ja ehtiikö joka asiaa netistä etsimään töissä, yleensä ei töissä saa ehdi mitään etsiä. - Anonyymi
Kannattaa ryhdistäytyä ja hankkia pikimmiten se toinen ammatti ja mielellään sellaiselta alalta, missä jo nyt on työvoimapulaa. Tämä takaa jatkuvan ansion.
Ei kai mikään työ ole "kivaa" , mutta siitä saa vähän rahaa millä pärjäilee.
Perinteiset vanhat ammatit pitää nostaa uudelleen kunniaan eikä
niitä ole syytä millään lailla väheksyä. Muutaman harjoitusvuoden jälkeen voi jo hyvinkin ryhtyä itsenäiseksi yrittäjäksi jos on rahkeissa varaa. - Anonyymi
Nyt olisi oikea aika hakautua koulutukseen. Älä jää tuleen makaamaan .
- Anonyymi
Nopeasti vaan lähihoitajan tai putkimiehen oppiin, niin pian saa tehdä hulvattomasti töitä arkena ja välillä viikonloppuisinkin.
- Anonyymi
Älä jää neljän seinän sisälle ulisemaan vaan ota itseäsi niskasta kiinni ja hakeudu
toisen ammatin koulutukseen. Niin muutkin tekevät.- Anonyymi
Joojoo outokumpu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joojoo outokumpu
Älä jää Outokumpuun maatumaan, vaan hakeudu muualle vaikka töihin.
- Anonyymi
Hae apua.
- Anonyymi
Outokummussa tyhmyys vaan tiivistyy, kun kaikki kykenevät on lähteneet muualle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Outokummussa tyhmyys vaan tiivistyy, kun kaikki kykenevät on lähteneet muualle.
Toi o totta outokumpu
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671232- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että337703- 51661
- 109648
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116646- 51638
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574