40v ja syrjäytynyt

Anonyymi

Pitkäaikaistyötön jolla oli unelmia yliopistosta valmistuessaan. Ura, no sitä ei tullut vaan pelkkää masennusta, itsetuhosia-ajatuksia, työttömyyttä ja alkoholia. Minusta piti tulla menestyjä tai niin ainakin luulin kun valmistuin maisteriksi it-alalta. Ja paskat, syrjäytynyt 4-seinän sisälle eikä palkata edes siivoojaksi.

Kohtalotovereita?

13

1092

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo tuu outokumpuu

    • Anonyymi

      Juu
      Muutamaksi päiväksi pääsin siivoamaan osa-aika työ joka loppui kokonaan kun lopetin sen. Teet niin tai aina väärin päin

    • Anonyymi

      En kelpaa töihin vaikka mitä maksettais.

    • Anonyymi

      ICT alan työttömät voi tehä jonkun sivuston, paitsi että on jo monia. Mut työttömille, jooko ku jaksais.
      Ei täs oo mittään järkeä.
      Ne jokka pystyy opiskelemaan ja työssä oppimaan sähköalaa et saa luvat. Tai ja kuorma auto kortti voisi toimia jos vaan pystyy hankkimaan.
      Niin ja tietty ulkomaille töihin pitäs osata edes jotain kieltä. No palkkaa ei kyllä jää yhtään ylimääräistä silloin verottaja ja tulli vie ne viimeisetkin jos ei tiedä miten missäkin laki toimii, suomessa ainakin maksuja on.
      Mutta kaikkeahan ei tarvitse itse osata aina voi kysyä kaverilta, paitsi että jo ei ole ja nykyään ei palkata koko kaveri porukkaa vain yksi.
      Netti on kyllä mutta onko itsellä ja ehtiikö joka asiaa netistä etsimään töissä, yleensä ei töissä saa ehdi mitään etsiä.

    • Anonyymi

      Kannattaa ryhdistäytyä ja hankkia pikimmiten se toinen ammatti ja mielellään sellaiselta alalta, missä jo nyt on työvoimapulaa. Tämä takaa jatkuvan ansion.
      Ei kai mikään työ ole "kivaa" , mutta siitä saa vähän rahaa millä pärjäilee.
      Perinteiset vanhat ammatit pitää nostaa uudelleen kunniaan eikä
      niitä ole syytä millään lailla väheksyä. Muutaman harjoitusvuoden jälkeen voi jo hyvinkin ryhtyä itsenäiseksi yrittäjäksi jos on rahkeissa varaa.

    • Anonyymi

      Nyt olisi oikea aika hakautua koulutukseen. Älä jää tuleen makaamaan .

    • Anonyymi

      Nopeasti vaan lähihoitajan tai putkimiehen oppiin, niin pian saa tehdä hulvattomasti töitä arkena ja välillä viikonloppuisinkin.

    • Anonyymi

      Älä jää neljän seinän sisälle ulisemaan vaan ota itseäsi niskasta kiinni ja hakeudu
      toisen ammatin koulutukseen. Niin muutkin tekevät.

      • Anonyymi

        Joojoo outokumpu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joojoo outokumpu

        Älä jää Outokumpuun maatumaan, vaan hakeudu muualle vaikka töihin.


    • Anonyymi

      Hae apua.

      • Anonyymi

        Outokummussa tyhmyys vaan tiivistyy, kun kaikki kykenevät on lähteneet muualle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Outokummussa tyhmyys vaan tiivistyy, kun kaikki kykenevät on lähteneet muualle.

        Toi o totta outokumpu


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      101
      1233
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      91
      850
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      774
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe