"Köyhät" valittaa ilmaisesta ruoasta

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/03221098-17bc-40f0-ae13-5c68e8cd18de
"Tällaista nurinaa hävikkiruokaa jakavat kohtaavat.
– Tällä hetkellä eniten ihmetystä aiheuttaa se, että ruokakasseista ei löydy juurikaan lihatuotteita ja kassit ovat hyvin kasvispitoisia. Olisiko tänä vuonna tullut kaksi kertaa kuorma, jossa on ollut myös lihaa, Jyrä kertoo."

Eikö mikään kelpaa, kun valitetaan ilmaiseta ruoastakin.
Pitäisikö siellä olla sisäfilettä ja paistilihaa.
Onkohan ilmaisruoasta valittaja edes oikeasti köyhä, kun oikeasti köyhä tuskin valittaa, jos saa ruokaa ilmaiseksi, eikä ole valikoiva.
Eri asia on niillä, joilla on ruoka-allergioita, niin ei voi syödä tiettyjä ruokia, koska aiheuttavat vakavia terveys vaivoja.
1658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Liian hyvin kun on asiat, niin tämä on lopputulos. Kertoo vaan omalta osaltaan meidänkin maan "köyhien" ongelmien olevan oikeasti luksusongelmia. Kyllä on varaa leikata sosiaaliturvasta.

Äänestä
  • Ne on ulkomaalaisia eniten sitten ne myös myy niitä ruokia Virossa ja baareissa. Sekä vaihtaa huumeisiin. Suhteilla menee liha tietyille. Joku syö kuormaston päältä. Siellä käy oikeita tarvitsijoita sekä huijareita . Asunto osakkeiden ja autojen omistajat ei tietysti ole oikeita. Varattomat tarvitsevat yhteisiä yhteisö ruokaloita rottien takia sekä terveyden että on turvallista.

    Äänestä

Tampereella ulkomaalaiset nuoret viskoo ruokapaketteja tien viereen ruoka avusta kun ei heille käy makkara eikä jotkut muut. Heidän on parasta pysytellä heidän uskonnon tiloissa syömässä omaa ruokaa ja heidän uskonnon ravintoloissa.

Äänestä

Etkö sinä valita jos saat kaupasta huonoa ruokaa??? Tusin söisit homeisia peiiä tai mätiä lihoja???? Jokaisella on oikeus valittaa jos ei miellytä, eikä saa sitä mitä voi syödä.

Oli se sitten itse maksettua tai saatua, ruuan pitää olla sellaista jota pystyy syömään.

Äänestä

Eihän siellä kassissa ole lainkaan olutta tai savukkeita.

Äänestä

Yhdessä ruokajakelupaikassa oli sisällä lappu että emme vastaa jos tuotteet homeessa. En tosiaankaan käynyt jatkossa siellä. Arveluttavaa jos on päiväysvanhaa kalaa tai kanaa.

Äänestä
  • Siihen auttaa se konsti mitä harrastetaan arabimaissa, kun ei ole edes kylmäkoneita.
    Korvennetaan ruokaa avotulella ja sen jälkeen mätetään sekään hurjasti mausteita, niin maistuu tavattoman hyvälle eikä ole haittaa mistään pahasta hajusta tai homeesta.

    Äänestä

Niin eikös cyrry ole justiin hyvä mauste siihen jos vähän pilaantunutta.Kyllä nyt joku sääntö pitäs olla mitä edes saa jakaa. Eikös sen verran vois avustustyöntekijä katsoa jos ihan pehmeä tomaatti niin heitetään pois. Nykyään kun käyn avustuspaikoissa ni ok tuotteita.

Äänestä

Rinneropheetta paljonks sait?

Äänestä

Jos lisäksi muuta kaipaa mitä jakelussa on voi sen ostaa itse eikös niin.

Äänestä

Vaimo rupesi kantamaan tätä ilmaisruokaa meillekin, vaikka ei me ihan köyhiä olla, ihan kohtalainen eläke molemmilla. Siellä jakelupisteessä salaattiainekset ei kuulemma kelpaa, niinpä olen joutunut sijaiskärsijäksi ja joudun syömään rehuja harva se päivä, kun vaimo niitä kantaa. Painokin jo tippuu.
Onko oikein, että joudun kärsimään, kun kasvikset ei köyhille kelpaa?

Äänestä

Juu kaalisalaattia tänään söin ja välillä on viinirypäleitä,omenaa,paprikaa.

Äänestä

Moi!
Jos joku haluaa vähentää hävikkiä ja tilata edullisia tuotteita(myös sentin tuotteet), tämän linkin kautta tilattaessa saat 5€ alennuksen jos tilaus yli 30€ ja minä lapsiperheen yh-äiti saan pisteitä omaan käyttöön ja jatkossa myös alennuksen seuraavasta tilauksestani. Olen kiitollinen jokaisesta, joka käyttää koodiani linkin kautta :)
Rakkautta ja edullisia ostoksia kaikille! Vinkkinä vielä yli 35 euron tilauksiin aina ilmainen toimitus Schenkerillä.
Tässä ilmaista rahaa 5€ ja hyvä mieli :)
https://prz.io/lD80R1hA

Äänestä

Ihmisellä on oikeus valia it syö joten ruokajakelupisteissä pitäisi saada itse valita ruokansa. On kummaa että tungetaan kasseihin "luultavasti" halutut ruuat, ei kukaan voi teitää mitä kukin haluaa syödä! Jokainen saa valita itse. Piste.

Äänestä

Itse kun aikanaan noita ruokakasseja hain, niin olin oikein tyytyväinen sisältöön, ehkä syystä että osaan kokata ja laittaa ruokaa.

Kerran mukaan tuli joku valmis salaattiateria, jonka sitten annoin ystävällisesti takaisin sanoen että olen allerginen yhdelle salaatin ainesosalle, ja pyysin antamaan sen jollekulle toiselle.

Meille nuo avustukset aikanaan oli tosi tärkeitä, ja tulivat tarpeeseen.

Äänestä

Jos pitäisi ruokakassi hakea niin olisin täysin tyytyväinen siihen mitä saa.
Lukekaa Dalai Laman kirjallisuutta niin opitte kiitollisuudesta. Raamattukin kai ihan hyvä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/03221098-17bc-40f0-ae13-5c68e8cd18de
"Tällaista nurinaa hävikkiruokaa jakavat kohtaavat.
– Tällä hetkellä eniten ihmetystä aiheuttaa se, että ruokakasseista ei löydy juurikaan lihatuotteita ja kassit ovat hyvin kasvispitoisia. Olisiko tänä vuonna tullut kaksi kertaa kuorma, jossa on ollut myös lihaa, Jyrä kertoo."

Eikö mikään kelpaa, kun valitetaan ilmaiseta ruoastakin.
Pitäisikö siellä olla sisäfilettä ja paistilihaa.
Onkohan ilmaisruoasta valittaja edes oikeasti köyhä, kun oikeasti köyhä tuskin valittaa, jos saa ruokaa ilmaiseksi, eikä ole valikoiva.
Eri asia on niillä, joilla on ruoka-allergioita, niin ei voi syödä tiettyjä ruokia, koska aiheuttavat vakavia terveys vaivoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu