https://fi.wikipedia.org/wiki/Awak_Kuier
Perussuomalaisena tykkään, että Awak Kuier on esimerkillinen pakolainen Suomessa. Pyrkii edistämään omaa ja Suomen parasta niillä lahjoilla, mitä on Luojalta saanut tai itse hankkinut.
Sitten on joitakin etnisiä ryhmiä, joissa pitäisi esiintyä myös urheilulahjakkuuksia, kun vertaa ko. ryhmän kansainvälisiä näyttöjä, mutta jostain syystä ei Suomessa näytä kiinnostavan urheilu.
Muutama urheilija saattaisi lisätä koko ryhmän arvostusta suomalaisten silmissä.
Perussuomalaisena tykkään, että Awak Kuier on esimerkillinen pakolainen Suomessa. Pyrkii edistämään omaa ja Suomen parasta niillä lahjoilla, mitä on Luojalta saanut tai itse hankkinut.
Sitten on joitakin etnisiä ryhmiä, joissa pitäisi esiintyä myös urheilulahjakkuuksia, kun vertaa ko. ryhmän kansainvälisiä näyttöjä, mutta jostain syystä ei Suomessa näytä kiinnostavan urheilu.
Muutama urheilija saattaisi lisätä koko ryhmän arvostusta suomalaisten silmissä.
Vastaukset 25
Vanhimmat
– Pääministeri Marin myi elvytyspaketin suomalaisille kertaluonteisena tukena, mutta nyt puhutaan jo uusista paketeista ja eurobondeista. Hallitus romuttaa surutta Suomen budjettisuvereniteetin ja ajaa suomalaiset vuosikymmenien velkavankeuteen samalla kun Etelä-Eurooppa odottaa käsi ojossa seuraavaa tukipakettia. Euroalue on muuttumassa pysyväksi tulonsiirtounioniksi eikä se tunnu haittaavan hallitusta tippaakaan, perussuomalaisten kansanedustaja S Antikainen moittii.
Luulen että pian PS lähtee nousuun
Elvytyspaketti eli Italian jne verojen maksaminen suomalaisten selkänahasta
Rokotussekoilu, tilattiin melko tehotonta Zenecaa joka lisäksi koaguloi veren aiheuttaen veritulppashokin, ja röyhkeä hallitus markkinoi tällaista eläkeläisille. Nyt hysteerinen hallitusporukka yrittää ostaa putinistien ainetta piikitettäväksi, röyhkeys vain kasvaa
Tapaud Yli- Viikari ja Pöysti vihreä poliitikko ja kähmintä, kun hallitus ei puutu rakenteelliseen korruptioon ja itse nimittää tovereita virkoihin
Tässä on hyvät mahdollisuudet, että PS lähtee nousuun kannatuksessa
Kysyn termistä
Mitä hän on paennut urheilijana?
Onko hän arabi?
Eikö arabimaissa tai islamissa saa urheilla, sitäkö hän pakeni? Eikö hän ole maahanmuuttaja?
Chilestä tuli aikanaan oikeasti poliittisia pakolaisia ja he pääosin palasivat takaisin
Palaako urheilija takaisin jos saa urheilla omassa maassaan vai meneekö hän USAhan suurten urheilurahapatojen ääreen?
Urheilija tai taiteilija maahanmuuttajana on ongelma, koska ne usein kärkkyvät USAn rahoja ja vain elättävät itseään Suomessa. Kaikki muistavat Venäjältä tulleet
Viulisti Mullovakin YYA-aikaan loikkasi Suomessa mutta USAn rahojen ääreen
Hyvä urheilija, mikäs siinä, mutta miksi tosiaan pakolainen?
Jos olisi vaikka palkattu ammattiurheiljaksi niin tilanne olisi selvä.
Olisi työpaikka ja siihen löydetty hyvä työntekijä, sellainen maahanmuutto on ok.
Mutta jos ilman varsinaista syytä maahan tulee kymmenin tuhansin ihmisiä, ei se muuta asiaa vaikka siellä joukossa on myös urheilija.
Siksi tosiaan pakolainen kun 2 vuotiaana oli vain ja ainoastaan sitä mitä vanhemmat sanoivat. Olisikin ollut aikas harvinainen jos olisi ollut 2v ammattiurheilija
Kyllä moni yrittäjäpersu on 2 vuotiaana jo ihan täysi ammattilainen, kontataan keittiöön ja salakuljetetaan keksejä äidin piilosta omaan. Sitä tietä ura jatkuu aina Baltian businekseen saakka ja keksit vaihtuu toisiin aineisiin.
Imbesillit vouhkaavat täällä, miksi Awak Kuier on pakolaisena täällä ja onko hän paennut tänne urheilijana. Kuier on nyt 19-vuotias. Hän on sudanilaisten vanhempien Egyptissä syntynyt lapsi, joka muutti Suomeen 2-vuotiaana ja on saanut Suomen kansalaisuuden. Ei kaksivuotias mitään pakolaisuutta valitse sen enempää kuin urveilu-uraakaan. Ottakaa persupellet asioista selvää ennen kuin alatte irvailla.
Tätähän käytetään siltoina jo tänne tulleille haitoille ja mitä lisää vielä tulee
- muttei näistä kaikea hyvää viiti noteerata juuri kun miten solutajat käytävät näitä tärppejä
VIHER VASURIT TUHOAVAT SUOMEN JA SUOMALAISUUDEN
Vai siellä luonasi vouhkaavat?
Hyvä reuhka, itse vouhkaat.
Miksi pakenivat Egyptistä? Eihän se ollut sotaa käyvä maa?
Ja varsinkin kun Awak lähti ulkomaille pelailemaan...
YLE teki tuosta ” suomalaisesta” jopa NELJÄ eri juttua tänään!?
Eli meille oikeille suomalaisille tungetaan kurkusta alas, kuinka tuo afrikkalainen olisi suomalainen.
Kuulemma Awak ihan kaipaa kotimaataan? Niinpä. Sitä ihanaa Suomea, jossa hänen esi- isänsä paimensivat vesipuhveleita viidakossa...
https://yle.fi/urheilu/3-11886959
"Awak Kuier, 19, teki suomalaista urheiluhistoriaa! Varattiin toisena WNBA:han..."
Kyllä me voimme olla tästä suomalaisina ylpeitä. Koripallo on Yhdysvalloissa urheilulaji, jonka harrastajamäärät ovat ihan järjettömän suuria. Se, että nuori urheilija ylipäätään saa varauksen WNBA:n on huippusuoritus. Kärkipään varausnumero ihan käsittämättömän kova juttu.
Voimmehan me lallatella tyhmyyksiä perintötekijöistä tai naaman väristä, mutta pitkiä tyttöjä on aina ollut Suomessa. Kaikki eivät vaan ole jaksaneet harjoitella, kun tyttökaverit ovat lähdössä shoppailemaan tai limudiskoon. Kyllä tällainen kovan luokan menestyminen vaatii myös luonnetta ja päätä sekä kovaa työtä. Ei sitä pelkillä perintötekijöillä vielä olla huippu-urheilija.
Olen suomalaisena iloinen ja ylpeä Awak Kuierin menestyksestä. Samalla olen iloinen myös Kotkan Peli-Karhujen puolesta. Seura on tehnyt erinomaista nuorisotyötä.
Terveisin Moktar. ;)
Älä turhaan mokuta.
Et sinä mikään suomalainen ole. Kotivenakko sinä olet.
"pitkiä tyttöjä on aina ollut Suomessa. "
Jep, 180 senttisiä kymmenvuotiaita on maassa pilvin pimein.
Huutonaurua:)
Itse asiassa dinkat ovat pituudeltaan Afrikan suurin heimo, jonka keskipituus on reilut 180 senttiä. Suomalaisten miesten keskipituudeksi mainitaan n. 178 cm ja naisten n.165 cm. Ilmankos afrikkalaisia on paljon ammattikoripalloilijoina.
Itse asiassa väestön keskipituus ei ole kovinkaan ratkaisevaa, koska hajonta on suuri ja pitkiä yksilöitä esiintyy aina jokaisessa populaatiossa. Ratkaisevaa on, että pitkät yksilöt ohjataan jo nuoresta alkaen koripallon pariin.
Awak Kuierin onni oli ohjautua jo nuoresta koripallon pariin. Hän on myös liikunnallisesti poikkeuksellisen lahjakas, mitä tietysti auttaa menestymään urheilijana. Kyllä tytön menestys maailmalla lasketaan suomalaisuuden ansioksi, joten meidän kannattaa ihan syystäkin olla ylpeä hänestä.
Terveisin Moktar. ;)
Ehdottomasti lasketaan suomalaisuuden ansioksi ja samalla ihmetellään missä päin afrikkaa se suomi sijaitsee:D
Eiköhän naureta tovi jos toinenkin;)
Hyvä, että olet samaa mieltä kanssani.
Tottahan sekin on, että amerikkalaiset trumpistit eivät tiedä mistään mitään, mutta maailma nyt vaan on tällainen.
Mutta tokihan nauramme yhdessä. ;)
Nauretaan nauretaan ;)
Onhan se niin huvittavaa, että suomessa läpikulkumatkalla ollut Kuier olisi jotenkin suomalainen.
Onko Lauri Markkanen nykyään intiaani, kun hän on ollut rapakon takana?
Entä Martti Ahtisaari, onko hän kenties herero, ovambo vaiko sittenkin kavango?
Mutta, onnea dinkat, onnea Sudan!!
Parempi sekin kuin että olisi rasisti!
Suomalaiset rupeavat jo viimeistään nyt käsitämään mitä hävitäjiä ja tuhoojia toi kaarti on VIHERIÄ-VASURIT
- nämähän jakavat rahamme ja tuhoavat suomen toiminnan VIHREELA-SIIRTYMÄLLÄ
Joo ja vetävät suomen täyteen kehitysmaalasia valestajia vaaroineen
Kuka vaan voi olla mitä vaan. Minäkin olen intiaani, mitäs siitä sanotte?
Teki siis Sudanilaista historiaa. Ei ole suomalainen, vaan sudanilainen Suomen kansalainen. Hyvä, että pääsee eteenpäin.