Tuli siis e-laastarit aloitettua. Kuukautiset oli laastareiden aloittamisesta asti ollut myöhässä, noin viikon, mutta ne on epäsäännölliset joten kyse ei ole raskaudesta (testin olen myös muutamaan kertaan tehnyt) :) Kävin aloittamassa ne kuntani neuvolasta koska ajattelin hyödyntää ”alle 20 vuotiaiden ilmaisen ehkäisyn” edun ku sitä ei aiemmin oo mieleen tullut :D Noh siellä sitten sanottiin että kuuluisi aloittaa vasta vuodon ekana päivänä, mutta malttamattomana laitoin sen jo samana päivänä. Siellä kyllä sanottiin että jos sen aloittaa muulloin niin lisäehkäisy viikon ajan, muuten ok. Ajattelin myös täältä varmistaa koska mun olo on vähän epävarma tästä. raskaus olisi elämäntilanteeni ajatellen tosi huono juttu.. opiskelut ja kaikki vielä kesken.
ehkäisylaastareiden aloitus
9
158
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä haluat varmistaa täällä?Ettet ole raskaana vai mitä?
- Anonyymi
sitä että toimiiko tää laastari nyt ihan siten miten pitää? Jos kuitenkin tein niinkuin neuvolassa sanottiin ” jos sen aloittaa heti, 7 päivän aikana lisäehkäisy, muuten ei tarvitse ”
- Anonyymi
Laastari vaihdetaan uuteen viikon kuluttua. Kolmen viikon kuluttua pidetään viikon tauko, jonka aikana kuukautisten pitäisi alkaa.
- Anonyymi
näin mullekkin kerrottiin! Itellä nyt vaan se miten tää mahtaa toimia jos aloitin muulloin kuin vuodon ekana päivänä :D ”laastari kiinnitetään 24 tunnin kuluessa kuukautisten alkamisesta. jos et kiinnitä sitä 24 tunnin aikana, käytä jotain muuta menetelmää kuten kondomia, laastarin ensimmäisen viikon ajan” näin sanoo siis ehkäisynetti niminen sivusto... en tiedä ymmärsinkön tuon ja neuvolassa sanotun nyt oikein vai mitenkä :D
- Anonyymi
Käyttö aloitetaan kuukautiskierron ensimmäisenä päivänä, ja uusi vaihdetaan kierron 8. ja 15. päivinä. Kolmen käyttökerran jälkeen (kierron päivä 22) laastari poistetaan. Seuraavat 7 vuorokautta ollaan ilman laastaria. Tällöin yleensä tulee kuukautisvuoto.
Olisko kannattanut noudattaa ohjeita eli aloittaa kun kuukautiset alkavat.Nyt sun hormonitoiminta on mennyt sekaisin.- Anonyymi
mites sitten se mitä neuvolassa sanottiin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mites sitten se mitä neuvolassa sanottiin?
Mutta sähän kerroit ettei sun kuukautiset olleet alkaneet kun laitoit laastarin. Eli sun olis pitänyt aloittaa vasta kun sulta tulee verta. Vai oliko niin kiire harrastaa seksiä ilman kondomia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta sähän kerroit ettei sun kuukautiset olleet alkaneet kun laitoit laastarin. Eli sun olis pitänyt aloittaa vasta kun sulta tulee verta. Vai oliko niin kiire harrastaa seksiä ilman kondomia.
epäsäännölliset kuukautiset -> menkat välillä jää välistä... tässä vaan pohdin toimiiko niinkuin neuvolassa ja ehkäisynetissä sanottu :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
epäsäännölliset kuukautiset -> menkat välillä jää välistä... tässä vaan pohdin toimiiko niinkuin neuvolassa ja ehkäisynetissä sanottu :)
Ihme ettei niiden menkkojen välistä jäämistä tutkittu vaan suoraan aloitetaan ehkäisy. No tee raskaustesti jos kuukautisia ei ala kuulumaan. Mutta jos et harrastanut seksiä niin ei sun pitäis olla raskaana. Vaikka ite en luottais laastariin jos se on vaikka huonosti kiinni ihossa.Mutta sulla sitä ongelmaa tuskin tulee olemaan,jos on sellanen ihotyyppi että laastarit pysyy muutenkin hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948321
- 403982
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021926- 241420
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html361341Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,331153Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121100Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53867Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31842Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29807