Suomen palkkataso duunareilla jopa

80% alhaisempi kuin keski-euroopan maissa!!!
966
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tanskassa demarien uudistamat työmarkkinat ovat nostaneet palkkatasun 800...900 euroa korkeammaksi kuin Suomessa.
Ei silti merkitse että Suomen palkat olisivat vain viidesosa.

Tanskassa ekat 12 kk voi irtisanoa syytä ilmoittamatta.
Suomessa tämä saisi ay-juristit epätoivoon kun ei voi ajaa työnantajia konkurssiin.

Äänestä
  • Tuolla ei ole paskankaan merkitystä, Suomessa koeaika on 6kk, toisaalta voi sopia määräaikaisia, käyttää välitysfirmoja, jotka myös tekevät soppareita tyyliin "kutsutaan töihin tarvittaessa". Eikä "ay juristit asiaan puutu". En ole toistaiseksi vielä kuullut ihmisestä, jota ei voi irtisanoa, ei ole osunut kohdalle, nyt olen jo eläkkeellä.
    Et liene koskaan ollut töissä, kun et käytäntöjä tunne. Äläkä tunge sitä iänikuista "kuopion esimerkkiä", millä ei oikean työelämän kanssa ole mitään tekemistä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuolla ei ole paskankaan merkitystä, Suomessa koeaika on 6kk, toisaalta voi sopia määräaikaisia, käyttää välitysfirmoja, jotka myös tekevät soppareita tyyliin "kutsutaan töihin tarvittaessa". Eikä "ay juristit asiaan puutu". En ole toistaiseksi vielä kuullut ihmisestä, jota ei voi irtisanoa, ei ole osunut kohdalle, nyt olen jo eläkkeellä.
    Et liene koskaan ollut töissä, kun et käytäntöjä tunne. Äläkä tunge sitä iänikuista "kuopion esimerkkiä", millä ei oikean työelämän kanssa ole mitään tekemistä.

    Aivan, työnantajat käyttävät Suomessa jopa tavallista työntekijää kalliimpaa vuokratyövoimaa....koska siitä pääsee tarvittaessa eroon helpommin kuin vakituisesta työntekijästä, jonka kanssa firma on naimisissa kunnes kuolema erottaa. Tai jossain harvinaisessa tapauksessa ennen firman kuolemaa YT-neuvottelut

    Äänestä

Työn tuottavuus ja työn kokonaishinta ratkaisee, ei se, mitä laiska duunari saa.

Äänestä

Onhan nuo menotkin suomen duunareilla pienemmät kuin jossain muualla?
Sveitsissä minimipalkka 3800 e kk tarkoittaa että sillä ei elä pitää ottaa toinenkin työ taikka tinkiä ruokamenoista.

Äänestä
  • 3800+-80%+=760,+ei+ole+suomalaisen+duunarin+palkka..+Sveitsikin+siis+palkkakuopassa,+jos+duunrin+palkan+pitäisi+olla+Euroopassa+10+000€+kuten+aloituksessa+sen+kuvaillaan+olevan,+siis+jos+duunaripalkka+Suomessa+on+2000€...jos+duunaripalkka+Suomessa+on++2800€+on+eurooppalainen+palkkataso+siis+14+000€.+Nyt+äkkiä+Eurooppaan+duuniin.+No+olihan+tuossa+aloituksessa+sana+"jopa"+ja+duunari+määritelmäkin+sopii+siivoojasta+presidenttiin+asti.

    Äänestä

Suomi taitaa olla 16-vuotisten porvarijohtoisten hallituskausien jäljiltä enempi neljäs Baltianmaa kuin Pohjoismaa.

Äänestä
  • Juuri näin ovat asiat.

    Äänestä

Sama koskee korkeammin koulutettuja:

"Berebichez kertoo, että totuus iski vasten kasvoja. Palkkataso on Suomessa paljon huonompi kuin hän osasi odottaa.

–  Ajattelimme, että täällä ansaitsisi ehkä puolet siitä, mitä palkat New Yorkissa ovat. Emme osanneet ajatella, että palkkataso olisi vain viidenneksen, Berebichez sanoo Ylen haastattelussa."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

80% alhaisempi kuin keski-euroopan maissa!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu