Puoluejohto tekee vimmatusti työtä säilyttääkseen yhteiskunnan organisaatioita, rakenteita, tuotannollisia systeemejä, energiantuontantotapoja, virastoja ja monia muita toimintoja, jotka ovat aikapäivät sitten tuomittu lopetettavaksi rakenteisiin epäsopivina. Jarruttamalla kehitystä ja häviämällä peli kerrallaan monta kertaa joka vuosi, ei äänistäjä voi enää uskoa koko puolueen sanomaan pätkääkään, ei edes hyvää tarkoittaviin puolueen polittisiin päämääriin.
Keskustapuolueen poliittinen ongelma
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kepussa luullaan, että inttämällä loppuun saakka pystytään tarvittavat muutokset estämään. Harkintaa tulisi käyttää sokeuden sumentaessa näkymää.
Ympäristövihamielisyys poistaa kepulaiset äänestäjät ennenaikaisesti uurnilta.
Kepu ei ymmärrä, että meidän on siirryttävä kivihiilen käyttäjiksi.
Kivihiiltä ei kannata suositella missään muussa tilanteessa, kuin väliaikaisena polttoaineena turpeen korvaamiseksi voimalaitoksilla. Turve kun tuottaa noin 1,5 kertaisesti CO2 päästöjä kivihiilen polttamiseen nähden, niin siksi on järkevää suositella kivihiiltä siirtymävaiheessa turpeen korvaajaksi ja sitten mahdollisimman nopeasti lopettaa myös kivihiilen poltto. Tämä on järkevin tie.