Tiilikaisen valinta oli taas yksi esimerkki hyväveli järjestelmästä, joka elää ja voi hyvin.
Suomessa kaikki asiat hoidetaan hyväveli/sisko systeemien kautta.
Suomessa ei välttämättä raha vaihda omistajaa, vaan annetaan ja maksetaan palvelu palveluksesta.
Suomessa kaikki asiat hoidetaan hyväveli/sisko systeemien kautta.
Suomessa ei välttämättä raha vaihda omistajaa, vaan annetaan ja maksetaan palvelu palveluksesta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Muistaakseni Sipilä sanoi joskus hyvävelinimitysten olevan mennyttä aikaa. Paula putosi sittemmin ministeriöön kuin myös Tiilikainen. Nyt heille on löydetty uudet tehtävät.
HYVÄVELI ON VANNONUT VALAN,, olla käymättä veljeään vastaan.! Valaan kuuluu lupa katkaista kaula ja menee yli maan lakien.. IL.fi
Käräjäoikeus käsitteli asiaa ilman yleisöä lautamieskokoonpanolla. Arkistokuva Lahden oikeustalon ovelta. RISTO LASILA
Tekijän kuva
Petri Elonheimo
[email protected]
Tänään klo 1:29
Osapuolet olivat tutustuneet toisiinsa sosiaalisessa mediassa. Tutustuminen johti seksisuhteeseen. Tekoaikaan 28-vuotias mies oli tehnyt kahdesti seksuaalisia tekoja tekoaikaan 13-vuotiaalle lahtelaiselle lapselle.
Helsinkiläinen sai vastattavakseen syytteen törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Oikeutta asiassa käytiin 13. heinäkuuta. Nyt viikkoa myöhemmin maanantaina Päijät-Hämeen käräjäoikeus hylkäsi syytteen.
Tuomio ei ole julkinen. Käräjätuomarin julkisen selosteen mukaan syyte kaatui, koska oikeudessa ei edes väitetty, että tekoihin olisi liittynyt pakottamista ja siksi, että näyttämättä jäi, että vastaaja olisi rikosoikeudellisen tahallisuuden edellyttämällä tavalla tiennyt asianomistajan olevan alle 16-vuotias.
Tuore käräjätuomio ei ole vielä lainvoimainen.
LUE MYÖS
12- ja 15-vuotiaat tytöt viettivät yön aikuisten miesten kanssa, oikeus hylkäsi syytteet – näin rikosoikeuden professori kommentoi
12- ja 15-vuotiaat vietiin asuntoon mieskolmikon kanssa: Suutelua, huumeita ja syyte törkeästä lapsenraiskauksesta – oikeus ei tuominnut mistään