Uskontojen synty

Kuuletko Jumalan äänen katsoessasi vuotavasta hanasta tippuvaa vettä? Näetkö Jumalan kasvot paahtoleivissä, pilvissä tai kallion siluetissa? Ehkä Jumala puhuu juuri sinulle lävikön kautta?!

Miljoonan seuraajan Lentävän Spagettihirviön -seurakunta on yksi maailman nopeimmin kasvavista uusista uskonnoista.

https://areena.yle.fi/1-50534728
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Niin mitä sinä ajattelet aiheesta? Käsittääkseni olet uskovainen.


Uskon takana voi olla tietämättömyyttäkin. Esimerkiksi siitä, miten Raamattu on syntynyt ja miten eri kulttuurit vaikuttavat senkin sisältöön. Usein ihmiset pitävät aivonsa kasassa toistamalla, Raamattu on Jumalan sanaa ja tullut suoraan taivaasta, mutta sehän ei mene niin. Kaaos on helpompi hallita jonkin sellaisen avulla, jolla on suurempi mahti hallita.

Varmaan useilla uskovilla löytyy ajattelusta epärealistisuutta. Minulla oli sitä paljon.

LS

Äänestä
  • Aloittaja

    >>> Niin mitä sinä ajattelet aiheesta? Käsittääkseni olet uskovainen.

    Ihmisen henkilökohtaisella uskolla ei ole mitään tekemistä itse uskonnon kanssa. Usko on henkilökohtainen ja ainulaatuinen tapa käsittää ympäröivässä maailmassa tapahtuvia asioita. Uskonnot taas ovat kollektiivinen tapa ajatella, uskoa johonkin yhteiseen. Esim. kristityt uskovat Jeesukseen pelastajana, muslimit vastaavasti profeetta Muhammediin jne. Joten tieto ihminen uskonnollisuudesta on epärelevanttia tässä nimenomaisessa kysymyksessä. Ateistit, juutalaiset, muslimit, hindulaiset, kristityt tai lentäviin lautasiin uskovat voivat tasapuolisesti pohtia kysymystä sekä oman, että muiden uskontojen synnystä.

    >>> Kaaos on helpompi hallita jonkin sellaisen avulla, jolla on suurempi mahti hallita.

    Kaaosta ei pysty hallitsemaan kukaan, ei ihminen eikä Jumalakaan. Kaaoksen luonne on itsessään sellainen, sillä kaaos on järjestyksen vastakohta. Valo ja pimeys, kaaos ja järjestys, nämä kulkevat ikuisesti käsi kädessä. Maailmankaikkeuden ehkä yksi suurimmista paradokseista on siinä, että kaoottinen liike pyrkii kohti järjestyneisyyttä ja järjestys pyrkii täysin eri suuntaan - kohti kaaosta.

    Avaus on yritys saada ihmisiä ajattelemaan omaa asemaansa eri lahkoissa (esim. helluntailaisuus) ja pohtimaan rohkeasti kysymyksia lahkojen arvoista ja etiikasta.

    Äänestä

  • Henki kirjoitti:

    >>> Niin mitä sinä ajattelet aiheesta? Käsittääkseni olet uskovainen.

    Ihmisen henkilökohtaisella uskolla ei ole mitään tekemistä itse uskonnon kanssa. Usko on henkilökohtainen ja ainulaatuinen tapa käsittää ympäröivässä maailmassa tapahtuvia asioita. Uskonnot taas ovat kollektiivinen tapa ajatella, uskoa johonkin yhteiseen. Esim. kristityt uskovat Jeesukseen pelastajana, muslimit vastaavasti profeetta Muhammediin jne. Joten tieto ihminen uskonnollisuudesta on epärelevanttia tässä nimenomaisessa kysymyksessä. Ateistit, juutalaiset, muslimit, hindulaiset, kristityt tai lentäviin lautasiin uskovat voivat tasapuolisesti pohtia kysymystä sekä oman, että muiden uskontojen synnystä.

    >>> Kaaos on helpompi hallita jonkin sellaisen avulla, jolla on suurempi mahti hallita.

    Kaaosta ei pysty hallitsemaan kukaan, ei ihminen eikä Jumalakaan. Kaaoksen luonne on itsessään sellainen, sillä kaaos on järjestyksen vastakohta. Valo ja pimeys, kaaos ja järjestys, nämä kulkevat ikuisesti käsi kädessä. Maailmankaikkeuden ehkä yksi suurimmista paradokseista on siinä, että kaoottinen liike pyrkii kohti järjestyneisyyttä ja järjestys pyrkii täysin eri suuntaan - kohti kaaosta.

    Avaus on yritys saada ihmisiä ajattelemaan omaa asemaansa eri lahkoissa (esim. helluntailaisuus) ja pohtimaan rohkeasti kysymyksia lahkojen arvoista ja etiikasta.

    Yleensä uskonnon sisällä puhutaan henkilökohtaisesta uskosta. Olen kuullut uskonnon sisältä monta kertaa ajatuksen siitä, että kyse ei ole uskonnosta vaan henkilökohtaisesta uskosta esim Jeesukseen ja että ne on kaksi eri asiaa.

    Niin tietysti terminä kaaos on järjestyksen vastakohta ja uskonnollinen ehkä sanoisi että Jumala on järjestyksen Jumala. Ajattelin kaaosta ehkä ihmisen tarvetta pyrkiä hallitsemaan jotain uskon kautta, mitä ei muuten koe pystyvänsä hallitsemaan, se luo tietynlaista turvaa.

    Monet erottautuvat lahkoista ja ovat itsenäisiä saarnamiehiä, esim tälläkin palstalla, mutta ovatko loppuviimein erottautuneet yhtään mistään, jostain uskonnosta ovat oppinsa saaneet. Hurjinta on, että usein sitten nojataan siltikin sellaiseen tietoon, joka omaa uskoa pönkittää, mutta voi olla esim netistä poimittua huuhaapropaganda aineistoa.

    Niin ymmärsin mihin pyrit, en tiedä johtaako se mihinkään. Ihmisillä on aika vahva oma uskonsakin.

    LS

    Äänestä

Ajattelisin että lentävän spagettihirviön uskonnolla on tarkoitus herätellä valtaapitäviä, esimerkiksi uskonto ja uskonnonvapaus voi vaikuttaa jopa nykylaissa.

LS

Äänestä

Uskontojan on varmaankin hyvin paljonkin, ateismikin yhtenä toisten joukossa.

Mutta mikä on pysyvää?
Spagettihirviö uskonto on ajan ilmiö, ihmisestä syntynyt ja pian sammuva.

Ei pidä siis sotkea uskontoa ja uskoa, jonka Jumala vaikuttaa.

Kysyin, mikä on pysyvää?

Vastaus löytyy Raamatusta:

28 ja sanoi: "Me olemme kieltämällä kieltäneet teitä opettamasta tähän nimeen; ja katso, te olette täyttäneet Jerusalemin opetuksellanne ja tahdotte saattaa meidän päällemme tuon miehen veren".
29 Mutta Pietari ja muut apostolit vastasivat ja sanoivat: "Enemmän tulee totella Jumalaa kuin ihmisiä.
...
30 Meidän isiemme Jumala on herättänyt Jeesuksen, jonka te ripustitte puuhun ja surmasitte.
31 Hänet on Jumala oikealla kädellänsä korottanut Päämieheksi ja Vapahtajaksi, antamaan Israelille parannusta ja syntien anteeksiantamusta.
32 Ja me olemme kaiken tämän todistajat, niin myös Pyhä Henki, jonka Jumala on antanut niille, jotka häntä tottelevat."
33 Kun he sen kuulivat, viilsi se heidän sydäntänsä, ja he tahtoivat tappaa heidät.
34 Mutta neuvostossa nousi eräs fariseus, nimeltä Gamaliel, lainopettaja, jota koko kansa piti arvossa, ja hän käski viedä miehet vähäksi aikaa ulos.
35 Sitten hän sanoi neuvostolle: "Israelin miehet, kavahtakaa, mitä aiotte tehdä näille miehille.
...
38 Ja nyt minä sanon teille: pysykää erillänne näistä miehistä ja antakaa heidän olla; sillä jos tämä hanke eli tämä teko on ihmisistä, niin se tyhjään raukeaa;
39 mutta jos se on Jumalasta, niin te ette voi heitä kukistaa. Varokaa, ettei teitä ehkä havaittaisi sotiviksi itse Jumalaa vastaan."
( Apt 5)

Mikä on Jumalasta, sitä ei mikään voi kukistaa.

Spagettihirviökin sitä yrittää, mutta ei mahda mitään.

Tässähän taustalla oli se, että apostolien julistaessa evankeliumia Jeesukseksesta Kristuksesta lisääntyi paljon niitä, jotka uskoivat Herraan Jeesukseen.

14 Ja yhä enemmän karttui niitä, jotka uskoivat Herraan, sekä miehiä että naisia suuret joukot.
( Apt 5)

Ja tämä suuntaushan on edennyt läpi vuosituhansien, jo 2000 vuoden ajan.

Tässä on kysymyksessä siis ajallisesti kestävästä uskosta, ei mistään hetken trendistä, hetkellisestä "muoti-ilmiöstä", joita menee ja tulee, mutta ne eivät ole pysyviä, vaan ne pian unohdetaan.

On helppoa uskoa Jeesukseen Kristukseen, kun on saanut välittömän rukousvastauksen, vahvistuksen uskolle, jonka Jeesus vaikuttaa.

16 Ja uskon kautta hänen nimeensä on hänen nimensä vahvistanut tämän miehen, jonka te näette ja tunnette, ja usko, jonka Jeesus vaikuttaa, on hänelle antanut hänen jäsentensä terveyden kaikkien teidän nähtenne.
( Apt 3)

Ja kuinka spagettihirviö näkyy Suomessa?

Oletko nähnyt spagettilävikkö päässään kulkevia kansan keskuudessa paljonkin?

Entä risti kaulassaan kulkevia?

Usko Toivonen

Äänestä
  • Jos Jesus joskus tulisi, niin mahtaa sen ranteita vieläkin pakottaa sen verran että jokainen joka kantaa kidutusvälinettä kaulassaan tai sen edessä kumartaa: ZZZipp..
    Pelkkä katse tappaa sellaiset.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos Jesus joskus tulisi, niin mahtaa sen ranteita vieläkin pakottaa sen verran että jokainen joka kantaa kidutusvälinettä kaulassaan tai sen edessä kumartaa: ZZZipp..
    Pelkkä katse tappaa sellaiset.

    Vartiotorni-uskonnon edustajat usein kommentoivat tavallasi.

    Kysymyksessähän ei ole ristin palvonnasta, vaan sanan rististä, evankeliumin ristiinnaulitusta Herrasta Jeesukesta Kristuksesta julistamisesta.

    Kuten Paavali todistaa:

    1 Niinpä, kun minä tulin teidän tykönne, veljet, en tullut puheen tai viisauden loistolla teille Jumalan todistusta julistamaan.
    2 Sillä minä olin päättänyt olla teidän tykönänne tuntematta mitään muuta paitsi Jeesuksen Kristuksen, ja hänet ristiinnaulittuna.
    ( 1Kor 2)

    14 Mutta pois se minusta, että minä muusta kerskaisin kuin meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen rististä, jonka kautta maailma on ristiinnaulittu minulle, ja minä maailmalle!
    ( Gal 6)

    Ja kysymyksessä ei ole siis ristin ylistyksestä, vaan siitä mitä Jeesus Kristus teki ihmiskunnan puolesta.

    5 mutta hän on haavoitettu meidän rikkomustemme tähden, runneltu meidän pahain tekojemme tähden. Rangaistus oli hänen päällänsä, että meillä rauha olisi, ja hänen haavainsa kautta me olemme paratut.
    6 Me vaelsimme kaikki eksyksissä niinkuin lampaat, kukin meistä poikkesi omalle tielleen. Mutta Herra heitti hänen päällensä kaikkien meidän syntivelkamme.
    7 Häntä piinattiin, ja hän alistui siihen eikä suutansa avannut; niinkuin karitsa, joka teuraaksi viedään, niinkuin lammas, joka on ääneti keritsijäinsä edessä, niin ei hän suutansa avannut.
    ( Jes 53)

    Kysymyksessä on siis tunnus Kristuksen rakkauden symbolista.

    16 Siitä me olemme oppineet tuntemaan rakkauden, että hän antoi henkensä meidän edestämme; meidänkin tulee antaa henkemme veljiemme edestä.
    ( 1Joh 3)

    Risti symboloi suurinta rakkautta, sitä että Jeesus Kristus antoi henkensä puolestamme.

    Usko Toivonen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Henki kirjoitti:

Kuuletko Jumalan äänen katsoessasi vuotavasta hanasta tippuvaa vettä? Näetkö Jumalan kasvot paahtoleivissä, pilvissä tai kallion siluetissa? Ehkä Jumala puhuu juuri sinulle lävikön kautta?!

Miljoonan seuraajan Lentävän Spagettihirviön -seurakunta on yksi maailman nopeimmin kasvavista uusista uskonnoista.

https://areena.yle.fi/1-50534728

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu