Missä on Suomen parhaat automuseot?
Suomen automuseot
Tiiraaja
133533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sieltä löydät myös sellaisia, joiden kaltaisia ei ole missään muualla. Siksi sitä mainostetaan myös ulkomaalaisille turisteillekin Matkailun Edistämiskeskuksen toimesta.
Sijainti: Pohjois-Espoo, Bodomjärven pohjoispuolella. Helppo löytää kartalta, opasteet Kehä kolmosen varrella.
Kirkkonummen puolelta löytyy myös yksi jonnne ajoin joskus Aavarannan ohi kulkevaa tietä. Ehkä joku muu muistaa sen tarkemman sijainnin?
Olen sen verran pitkään ja läheltä seurannut Espoon Automuseon (= Huhdan romiksen) toimintaa, että en voi kehua. Autot ovat täysiä romuja ja huonosti esillä eikä kunnon infoa mistään. Kannattaa ennenminkin ajella Turkuun asti Suomen parhaaseen automuseoon ja käydä katsomassa Ketosten kokoelmaa TS Auto- ja Viestintämuseossa. Pääkaupunkiseudun paras on Astalan kokoelma eli Helsingin Automuseo Munkkisaaressa.
autotehtaan museo
Löytyykö tästä kotisivuja?
En ole nähnyt nettisivuja. Autoja on kuitenkin muistaakseni ainakin 3 hallissa. Paljon Saabeja. Mutta myös yksi halli, jossa on vanhempia autoja.
TURUN AUTOMUSEO Liedossa on myös hyvä pikku miljöö. Parhaita SUOMEN automuseoita toki, ellei rarahin on Uudenkaupungin autotehtaan automuseo. Miksikö? No, kun poikani työskentelee Mersujen parissa autotehtaan yhtenä sankarina.
UUdenkaupungin automuseoon on pääsymaksu, nettisivu paljastaa - ainoa näkemiskeino. Mutta kannattaa. https://museot.fi/museohaku/index.php?museo_id=21034 https://fi.wikipedia.org/wiki/Uudenkaupungin_automuseo
Kangasalassa on kaksi automuseota. Mobilia ja Vehoniemen automuseo. Jälkimmäisessä on yleensä enemmän autoja. Edellisessä on vaihtuvia näyttelyitä. Molemmat kannattaa käydä samalla retkellä katsomassa.
Sijainti on Lahti- Tampere tien varressa n. 25 km Tampereelta. Tampereelta lähdettäessä ensin tulee Mobilia ja sitten Vehoniemi.
kyllä mobilian näyttely on mennyt tosi huonoksi kun täytyy laittaa autot lasikaappiin vähä niinku menis lihakauppaan. kyllä autot pitää päästä näkeen läheltä.en mene mobiliaan ennenkuin lasit on rikottu.
Vaasan auto- ja moottori museo. esillä autoja, moottoripyöriä ja vaasassa valmistettuja veneen moottoreita.
---
MOBILIA
VEHONIEMI
2 KOVAA...EN MUISTA EES HELSINGIN SEUDULTA AINOASTAAN KUN ESPOON AUTOMUSEON. MUNKKISAARI JA TÖÖLÖ SULKIVAT OVENSA JO 2000-LUVULLA
ei tarvi ku mennä liikenteeseen ,niin näkee museoautoja suomessa ..
hki-porvoo uusi porvoontie (vanha) sunnuntaisin kun kesällä pyöräilee kyllä näkee
hienoja autoja ym..kulkijaa