Kreationismi ei ole tiedettä

Kreationismilla ei ole mitään sijaa luonnontieteissä. Jotkin uskovat ovat uskoneet valheelliset väitteet, joiden mukaan kreationismi olisi varteenotettava kilpailija tieteelle. Todellisuus on kuitenkin toinen, kreationistien väitteillä ei ole edes hypoteettista arvoa tieteessä, ne ovat täysin arvotonta roskaa, eikä väitteisiin kiinnitetä yhtään mitään huomiota, koska ainoatakaan tieteellistä todistetta kreationismin puolesta ei ole koskaan esitetty.

Sitten kun esitetään, sitten tieteilijät kuuntelevat mutta toistaiseksi mitään ei ole esitetty.

PS. Täälläkin on pyydetty satoja kertoja kreationismia tieteeksi väittäviltä linkkejä kreationismien tieteellisiin tutkimuksiin. Koskaan edes yhtä ei ole saatu.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kai tiedät, että jumala asuu ontossa maassa.

Äänestä

Tiedettä tai ei mutta kuitenkin kreationismilla mennään :)

Äänestä
  • Itse asiassa ei mennä mihinkään. Kreationistien juna meni jo ja raiteetkin on purettu. Siinähän seisotte asemalaiturilla odottamassa.

    Äänestä

Vaikka kreationismi onkin sekava termi, joka pitää oikeastaan sisällään kaikki luomiseen liittyvä tarinat, niin yksikään niistä ei ole onnistunut antamaan mitään luonnontieteille.

Hassuimmasta päästä ovat nuoren maan kreationistit, joiden olemassaoloa pidin alunperin vitsinä. Myöhemmin vasta sain tietää, että jotkut tosissaan uskovat sitä.
Näiltä samaisilta tahoilta tulee esimerkiksi käsitys, että jos evoluutioteoria kaatuisi, niin silloin kaikki alkaisivat uskomaan juuri heidän Jumaltaruunsa.

Vanhan maan kreationismista en tiedä juuri mitään. Se tuntuu olevan hiljaisen porukan uskomus, ja sellaisena se voikin pysyä. Kaukana muista kuin omasta fanikunnastaan.

Sitten on toki ihan puhdas aukkojen Jumala kreationismi. En muista nimikettä, mutta missä Jumala omassa piilossaan tuuppii asioita eri suuntiin. Tässä siis uskotaan tieteitä, mutta se Jumala on pakko olla siellä takana ohjaamassa kaikkea jostakin syystä.

Äänestä
  • Aukkojen jumala tarkoittaa sitä, että kun ei osata selittää rationaalisesti mikä aiheuttaa lunnon ihmeet, niin niihin aukkoihin tungetaan jumala.

    Äänestä

Totesit, että kreationismilla ei ole mitään sijaa luonnontieteissä.

No miksi pitäisi olla, koska eihän tieteen atomikoosteisilla mittatikuilla pystytä tutkimaan atomikoosteisesta maailmankaikkeudesta kuin sen viisiprossaista aineosaa, yhdeksänkymmenen viiden prossan ollessa tieteelle täysin tuntematonta aluetta.

Paljon muitakin ilmiöitä on tieteen ulottumattomissa, kuten mm. poltergeist- ilmiöt, enneunet, tulevaisuuden näkeminen, jne., jne.

Lueskelin äskettäin erään hurskaan englantilaisnaisen Ursula Southillin ( s. 1487, k. 1561) saamia tulevaisuusnäkyjä, joista muutama (Lähde Pekka Sartola: ”Profeetat puhuvat”):

”Ja Englanti päästää sisään juutalaiset, Sinä ajattelet, että outoa, mutta totta se on!, Juutalainen, jota pidettiin pilkkana syntyy kristitystä Englannissa.
Mutta valitettavasti Sota seuraa työn kanssa Missä asuvat Pakana ja Turkki. Nämä maat tahtovat lukita hurjaan kiistaan yrittävät ottaa toistensa hengen”.
(Tuohon aikaan ennenkuulumatonkin ajatus, juutalainen jossain tärkeässä virassa.
Juutalaisesta, kristinuskoon kääntyneestä Benjamin D Israelista tuli kuitenkin brittihallituksen ministeri.)

”Kaikkialla maailmassa ihmisen ajatus lentää voi nopeasti kuin silmänräpäys.”
”Korkeiden mäkien läpi ylpeä ihminen ajella voi, Ei hevonen tai aasi vierellä kulje. Veden alla mies kävellä voi, voi ajella, voi nukkua, voi jopa puhua.”
”Vedessä rauta , kellua voi helposti kuin vene puinen. Kultaa voi nähdä purossa ja kivenä Maassa joka on vielä tuntematon.”
”Ja rakkaus kuolee ja avioliitto lakkaa Ja kansat heikkenevät kun vauvat vähentyvät Ja vaimot hyväilevät kissoja ja koiria Ja mies elää melkein kuin sika”
”Kun ihminen tulee tekemään inhottava teko, Ihminen tulee tuhota lasten elämän
Ottamalla heidät kuin heidän vaimonsa”.

Ja poistoon aloitus kommentteineen, koska rikkoo jonkun palstalaisen tieteellistä maailmankuvaa.
-jeesusfani-

Äänestä

Kreatonismi tiedettä ? kai kaikki nyt tietää että kreatonismi on yksi hulluimmista uskonnoista mitä maailmassa on kehitetty

Äänestä

Tiede tutkii, vaatii näytön, kreationismi julistaa että kaikki on koska Jumala sen loi. Miten kreationismi voisi olla tiedettä? Mitä siinä edes tutkittaisi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kreationismilla ei ole mitään sijaa luonnontieteissä. Jotkin uskovat ovat uskoneet valheelliset väitteet, joiden mukaan kreationismi olisi varteenotettava kilpailija tieteelle. Todellisuus on kuitenkin toinen, kreationistien väitteillä ei ole edes hypoteettista arvoa tieteessä, ne ovat täysin arvotonta roskaa, eikä väitteisiin kiinnitetä yhtään mitään huomiota, koska ainoatakaan tieteellistä todistetta kreationismin puolesta ei ole koskaan esitetty.

Sitten kun esitetään, sitten tieteilijät kuuntelevat mutta toistaiseksi mitään ei ole esitetty.

PS. Täälläkin on pyydetty satoja kertoja kreationismia tieteeksi väittäviltä linkkejä kreationismien tieteellisiin tutkimuksiin. Koskaan edes yhtä ei ole saatu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu