SDP ei ole enää se vastuullinen Suomen asioiden hoitaja

Sanna Marinille karmea isku, ei voi jatkaa

Suomi järjestää mahdollisesti historiallisen suurta yllätystä Euroopan unionille, kun eduskunnan perustuslakivaliokunta (PeV) edellyttää eduskunnan suurelta salilta kahden kolmasosan enemmistöä äänestettäessä EU:n 750 miljardin euron koronaelvytyspaketista.

Dramaattinen äänestys perustuslakivaliokunnassa päättyi lukemin 9–8 opposition ja hallituspuolue keskustan edustajien voittoon. Jos Suomi päätyy hylkäämään – kuten nyt on hyvin mahdollista – pääministeri Sanna Marinin (sd) Brysselissä viime heinäkuussa neuvotteleman sopimuksen, estyy EU:n elvytysvälineen paneminen täytäntöön kaikissa jäsenmaissa.



Marin tuhosi SDP:nkin...
Marin viimeisteli Rinteen aloittaman demarien vasemman laidan vallankaappauksen. Entisestä valtionhoitajapuolueesta on tullut yhteiskunnan kehityksen jarru, joka keskittyy hallituksessa vain puolustamaan menolisäyksiä.

Marinin, ideologia edellä SDP, saa lämmintä kannatusta toisilta vasemman laidan puolueilta Vasemmistoliitolta ja Vihreiltä. Yrityksille Marin tarjoaa veronkorotuksia ja julkisen talouden kestävyys ei voisi vähempää kiinnostaa.

Yhteistyö tarkoittaa nykyiselle SDP:lle Marinin tahtoon taipumista, niin omalle puolueväelle kuin hallituskumppaneillekin. Marin tuhosi SDP:n.

Vasemmiston ongelma on kokonaisuuksien ymmärtäminen. Heti ensimmäisinä hallitus kuukausina Rinne ja kumppanit alkoivat menolisäyksien generoinnin. Tulopuolta ennemminkin murskattiin kuin esimerkiksi työllisyyden hoitoon olisi käyty jämäkästi kiinni. Toimittiin täysin hallitusohjelman hengen vastaisesti.

SDP ei ole enää se vastuullinen Suomen asioiden hoitaja, mitä sen johto ennen oli.

Nyt on noussut vasemmistolla joku päähän ja rahaa jaetaan raivolla ympäriinsä epätarkoilla suunnitelmilla.
-miksi juuri nyt piti nostaa kehitysapukin 1,35 miljardiin sadoilla miljoonilla ?
Sipilän hallitus sai sitäkin hillittyä vähän laskemalla.

1

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä kyseessä kokoomuksen kesäteatteri, jossa taas takki kääntyy tiuhaan, eikä tarkoitus ole kaataa tukipakettia, vaan ainoastaan hallitus. Sanna Marinille tämä oli loistava voitto. Keskusta on nyt lähempänä maan pintaa ja kokoomus oppositiossa, eli kaikki hyvin valtakunnassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      91
      7181
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7109
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      119
      6438
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5538
    5. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5434
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5255
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      42
      5141
    8. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      5064
    9. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4635
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3775
    Aihe