Kieltämättä hieman huvitti palstan toiminta kuluneen viikon aikana nyt kun selailin sitä.
Kun tiedot kehysriihen sujumisen ongelmista tulivat julkisuuteen niin eikös täällä alkanut muutaman kirjoittajan taholta vahingoniloinen älämöinti joiden sisältö oli tiivistettynä "keskusta eroaa hallituksesta".
Itse pidin kohtalaisen selvänä, ettei kehysriihessä ollut niin sovittamattomia ristiriitoja, että sen kaatua olisi pitänyt ja toinkin sen esille vastatessani kapille hänen ketjuunsa:
"En tiedä miksi mutta itselläni on ollut tässä viikon tätä kehysriiheä seurattuani hieman tunne, että koko härdelli on Keskustan profiilin nostatusta hallituskumppanien tuella.
En Korkmanin tapaan näe yhtään hyvää syytä miksi Keskustan tulisi hallitus jättää. Nyt ei ole sen aika. Tuo lopun ajatelma kertoo, että Korkmanissa löytyy myös sarkasmia:
"Entä mikä on huono syy hallituksen jatkamiselle? Se kiteytyy tokaisuun, jonka mukaan jopa huonoin päivä hallituksessa on parempi kuin paras oppositiossa. Totta, mutta tuo ei ole hyvä syy jatkaa. Hallituksessa olo ei saa olla vain miellyttävien päätösten tekemistä ja ikävien ratkaisujen jättämistä tuleville päättäjille.""
Mutta nyt on syytä jättää tämä episodi taakse ja yhdessä keskittyä muutamaan asiaan. Kenenkään ei ole syytä jäädä tuleen makaamaan tässä asiassa.
Keskitytään siis edelleen suojautumiseen, kasvomakseihin ja käsien pesuun ja sosiaalisten tilanteiden välttämiseen sekä koronarokotusten ottamiseen sitten kun jokaiselle tulee määrätty vuoro. Sekä yhdessä saattaa pandemian jälkeiseen elämään normaaliutta ja tukea jokainen omalta osaltaan taloudellista nousua käyttämällä kotimaisia palveluja mahdollisimman paljon. Mikä ei tietenkään poista mahdollisuutta lähteä ns. palmusaarille kun se on turvallista.
Keskusta on edelleen hallituksessa ja vahva toimija
10
93
Vastaukset
- Anonyymi
Jos palstan äänekkäimmät saisivat päättää suomen asioista niin pääministerinä olisi Halla-aho ja valtiovarainministerinä Sipilä ja Turtiaiselle rakennettaisiin sisäministerin virka. Kaikkein äänekkäin saisi varmaankin kapin poistettua kaikista keskustelupalstoilta jonka jälkeen vaatisi itselleen everstin arvoa ja ilmaisia tuhkakuppeja koko loppuelämäkseen.
Onneksi tosielämässä ei huutamisella ja vihakirjoituksilla pärjää vaan rauhallinen yhteistyö on se joka toimii. Sanna Marin toimi korostetun viileän rauhallisesti koko kehysriihen ajan ja luotsasi hallituksen yli tämän vaikean hetken. Tämä ei kuitenkaan ollut hallituksen vaikein hetki vaan se oli se yli vuoden takainen tilanne jossa hallitus totesi Suomen olevan keskellä pandemiaa.
Silloin hallitus kääräisi hihansa ja päätti toimia ja sen tuloksena olemme nyt tässä tilanteessa jossa olemme pandemian miltei selättäneet mahdollisimman pienin uhrein.
Samalla Orpo ja Halla-aho taviot (teksi mieli sano tätä ps:n ryhmyriä tampioksi) yrittivät vetää mattoa hallituksen alta.
Kiitos hallitus ja pääministeri Sanna Marin"Onneksi tosielämässä ei huutamisella ja vihakirjoituksilla pärjää vaan rauhallinen yhteistyö on se joka toimii. Sanna Marin toimi korostetun viileän rauhallisesti koko kehysriihen ajan ja luotsasi hallituksen yli tämän vaikean hetken. Tämä ei kuitenkaan ollut hallituksen vaikein hetki vaan se oli se yli vuoden takainen tilanne jossa hallitus totesi Suomen olevan keskellä pandemiaa."
Näin juuri. Ei tuo varmasti ollut kunniaksi kenellekään tämä kehysriihi.
Mutta jos siinä sai muutama poliitikko hieman höyryjä päästeltyä niin se on vain hyvä.
Uskoni hallituksen toimintakykyyn ei laskenut mutta toisaalta moisia näytelmiä ei soisi usein käytävän tässä vaikeassa tilanteessamme joka onneksi on kohti parempia aikoja menossa.
- Anonyymi
No olihan tuolla "episodilla" ainakin viihdearvoa ja sai ihmiset kiinnittämään huomiota muuhunkin kuin koronaan.
Oletteko muuten huomanneet, että koronauutisointi on vähentynyt huomattavasti nyt kun ollaan menossa ilmeisesti vakaampaa aikaa päin. Niinhän siinä kävi kuin kävi ja oikein hyvä niin. Eli kepunkin johdosta löytyi sitä tässä tilanteessa tarvittavaa viisautta, jota eilen avaukseni yhdessä viestissä uskoinkin löytyvän.
Eilen illalla viimeisessä viestissäni avauksellani olin jo varma lopputuloksesta ja sanoin näin:
"Näyttää nyt siltä, että hallitus ei tule kaatumaan. Kepun taholta sellaiseen pyrkimykseen viitettä antanut on ollut vain teatteria. Tosin niin huonoa sellaista, että jos sitä olisi teatterissa esitetty, en olisi näytökseen lippua ostanut".
Vaikka ymmärtäisikin kepun tarkoitusperiä tuossa teatterissaan, hieman kuitenkin ihmettelee, että miksi sittenkään tekivät tuollaisen näytelmän. Luulenpa, että kepun kannattajista hallituksen kaatumista halunneet - sellaisiakin kai on - nyt jättävät kannatuksensa ja hallituksessa pysymisen kannalla olevien silmissä puolueen johto ei saa pisteitä tuollaisesta näytelmästä.Poliittisia tarkoitusperiä on usein mahdotonta ymmärtää ulkopuolelta koska siellä sisäpuolella pätevät toisenlaiset lainalaisuudet.
- Anonyymi
Ei puolueiden kannattajat jätä tai vastaavasti palaa puolueeseen yksittäisten tapahtumien vieminä, siihen tarvitaan pidempi linja. Toki joitakin mustavalkoisia tai kyllä-ei asioita on, mutta yleensä asiat ovat monitahoisempia, myös näissä poliittisissa tarkoitusperissä.
Keskusta on enemmän kuin pahasti profiloitunut äärettömän vastuuttoman punavihreän politiikan takaajaksi, ja se on se pitkä linja, jota tällä kertaa yritettiin kääntää perinteiseen keskustalaiseen vastuullisen politiikan suuntaan. No, lopputulema ei juuri tilannetta muuta.
Keskustan kannattajat ymmärtävät terveen julkisen talouden merkityksen koko kansantaloudelle, toisin kuin vasemmistopuolueiden kannattajat, joille tärkeintä on yhden jos toisenkin ryhmän saamien verovaroista kustannettujen etuuksien maksimointi, maksoi mitä maksoi, ja vaikka loputtomalla velanotolla. Anonyymi kirjoitti:
Ei puolueiden kannattajat jätä tai vastaavasti palaa puolueeseen yksittäisten tapahtumien vieminä, siihen tarvitaan pidempi linja. Toki joitakin mustavalkoisia tai kyllä-ei asioita on, mutta yleensä asiat ovat monitahoisempia, myös näissä poliittisissa tarkoitusperissä.
Keskusta on enemmän kuin pahasti profiloitunut äärettömän vastuuttoman punavihreän politiikan takaajaksi, ja se on se pitkä linja, jota tällä kertaa yritettiin kääntää perinteiseen keskustalaiseen vastuullisen politiikan suuntaan. No, lopputulema ei juuri tilannetta muuta.
Keskustan kannattajat ymmärtävät terveen julkisen talouden merkityksen koko kansantaloudelle, toisin kuin vasemmistopuolueiden kannattajat, joille tärkeintä on yhden jos toisenkin ryhmän saamien verovaroista kustannettujen etuuksien maksimointi, maksoi mitä maksoi, ja vaikka loputtomalla velanotolla."Keskusta on enemmän kuin pahasti profiloitunut äärettömän vastuuttoman punavihreän politiikan takaajaksi, ja se on se pitkä linja, jota tällä kertaa yritettiin kääntää perinteiseen keskustalaiseen vastuullisen politiikan suuntaan."
Sipilä toteutti omasta mielestään vastuullista politiikkaa (jota peräänkuulutat) edellisessä hallituksessa ja mikä siitä oli seurauksena? Vastaus. Ennätysmäinen vaalitappio josta Keskusta ei ole vieläkään toipunut.
Voiko sanoa, että Sipilä toteutti tuolloin äärettömän vastuutonta talouspolitiikkaa jos ajattelee sen vaikutusta puolueen kannatukseen?
Nykyhallitus toteuttaa tasa-arvoisempaa talouspolitiikkaa mutta se ei vielä ole heijastunut Keskustan kannatukseen koska luottamus on mennyt jo aiemmin. Miksi? Koska Keskustan politiikka on liian poukkoilevaa ja marionettimaista. Keskusta ei nyt osaa olla keskellä.- Anonyymi
aito-arska kirjoitti:
"Keskusta on enemmän kuin pahasti profiloitunut äärettömän vastuuttoman punavihreän politiikan takaajaksi, ja se on se pitkä linja, jota tällä kertaa yritettiin kääntää perinteiseen keskustalaiseen vastuullisen politiikan suuntaan."
Sipilä toteutti omasta mielestään vastuullista politiikkaa (jota peräänkuulutat) edellisessä hallituksessa ja mikä siitä oli seurauksena? Vastaus. Ennätysmäinen vaalitappio josta Keskusta ei ole vieläkään toipunut.
Voiko sanoa, että Sipilä toteutti tuolloin äärettömän vastuutonta talouspolitiikkaa jos ajattelee sen vaikutusta puolueen kannatukseen?
Nykyhallitus toteuttaa tasa-arvoisempaa talouspolitiikkaa mutta se ei vielä ole heijastunut Keskustan kannatukseen koska luottamus on mennyt jo aiemmin. Miksi? Koska Keskustan politiikka on liian poukkoilevaa ja marionettimaista. Keskusta ei nyt osaa olla keskellä.Ei voi välttyä siltä, että Saarikon halu pysyä hallituksessa oli sittenkin aika suuri.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8bb8062a-9f5f-4bba-ac2a-dd802b21ba4b
"Pääministeri ei edelleenkään vastaa vaan päättää juoda ensin rauhassa kahvit. Hän haluaa antaa Saarikon odottaa pääministerin heräämistä.
Saarikko lähettää Marinille tekstiviestin, jossa hän kirjoittaa, että pääministerin aiemmin esittämä kompromissipohja käy keskustalle.
Pääministeri Marin ei puhu Saarikon kanssa edellisen illan käytäväkeskustelun ja yhden puhelun jälkeen sanaakaan, ennen kuin keskustan puheenjohtaja aamulla kirjoittaa viestissään pääministerille, että asiat ovat kunnossa.
Vasta vahvistusviestin saatuaan pääministeri soittaa Saarikolle. Tämän jälkeen hän kutsuu kaikki viisikon jäsenet Kesärantaan puoleksipäiväksi vahvistamaan ja julkistamaan sovun."
- Anonyymi
Lähinnähän tässä tuntee myötähäpeää Kepua ja ennen kaikkea Saarikkoa kohtaan joka suurella äänellä ja uholla ilmoitti että jos meno ei muutu niin Kepu lähtee koko hallituksesta!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4f93c559-d00d-40fa-a7a5-a47d5b6f196a
No mikä nyt sitten muuttui? Kuten nyt tiedämme niin Kepuhan ei saanut mitään "lypsämiään" asioita "läpi" vaan joutui tyytymään Marinin jo maanantaina esittämään kompromissiin vaikka sen silloin hylkäsikin MUTTA hyväksyi sitten keskiviikkona käytännössä samat asiat - AIKA NOLOA!
Tällä käyttäyttymisellä Kepu paalutti itselleen pitkäksi aikaa apupuolueen maineen jolle kelpaa mikä vaan kunhan pääsee tai saa olla hallituksessa! Kuka voi kannattaa puoluetta kun et voi tietää mikä tulee missäkin tilanteessa olemaan puolueen linja??? - Anonyymi
Suomen vasemmistolaispuolueet: SDP, Vasemmistoliitto, Vihreät, Suomen keskusta, RKP. Haaveilevat Euostoliitosta, No ei vasemmistolaisuudella nyt mitään vikaa toisaalta ole mutta Euostoliitto voi olla kyseenalainen
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5222510Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512207Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032158Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle101353Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491333- 971318
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621121Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise911096Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035