jäseniä Venäjä (vähemmistöjen sorto ja Tshetshenia), Kiina ei yhtään parempi. Ei kö parempi olisi unohtaa mokoma siis lakkauttaa toiminta?
Turvallisuusneuvosto
rikollisvaltioiden yhtymä
4186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on kyse terrorismin vastaisesta sodasta.
Tiibetin miehitystä ja kansanmurhaa silläkin kukkulallalla.
Lisää rahaa, teknologiaa, yrityssiirtoja vaan Kiinaan, niin kyllähän se jo alkaa toimiinkin uhoamistensa sijaan.
Amerikkalaiset toimivat taas tässäkin edelläkävijöijöinä, kuten pitäessään vallassa Stalinin diktatuuria lehmänkauppoineen.
Onpahan omalta mantereelta kaukana toistaiseksi, vai ovatko?
Yhdysvallat, joka on hyökännyt kymmeniin eri valtioihin(esim. Vietnam, Korea, Kuuba, Afganistan, Irak,) tehnyt monia vallankaappauksia eri maissa(esim. Chile, Haiti)perustanut Guantanamon vankileirin, kiduttanut vankeja Abu Ghraibissa ja harjoittanut rotuerottelua.
Yritti pelastaa Vietnamin kansan siinä tällä kertaa onnistumatta.
Pelasti Eteläkorean kansan P(aska)-Korean väkivaltaiselta valtausyritykseltä.
Esti Neuvostoliiton ydinaseiden rahtaamisen Kuubaan ja siten myös suoran uhan omaa demokraattista valtiotaan kohtaan.
Pelasti Afganistanin kansan talebanien hirmuvallan alta ja samalla hävitti terroristien koulutuskeskusia.
Pelastaa Irakin kansaa terroristien kynsistä.