Olisiko viisainta liittyä Natoon niinkuin Viro jolla ei ole omia ilmavoimia?
Hävittäjät ovat vihollisen ohjushyökkäyksen ensi kohteita joka on otettava huomioon konfliktin sattuessa. Meillä on oltava tehokas it-ohjusjärjestelmä.
Hävittäjät ovat vihollisen ohjushyökkäyksen ensi kohteita joka on otettava huomioon konfliktin sattuessa. Meillä on oltava tehokas it-ohjusjärjestelmä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei meitä huolita NATO:n jäseniksi ilman omaa aseistusta. Myös Viro joutuu jossain vaiheessa sijoittamaan aseistukseen.
Ei tule näillä näkymin Virolle omia ilmavoimia, ei ne tarvitse kun NATO hoitaa ilmpuolustuksen. Suomi pääsisi ilman muuta Natoon.
Miksi sitten Viro pääsi vaikka oli Suomeen verrattuna vaatimaton aseistus?
Jäsenmaksut vielä päälle. Ei ole ilmaista sekään. Eikä mitään varmuutta tuesta.
Sotapelissä tilanteenaikainen huoltotoiminta paljastaa, että F-35 tarvitsee asiantuntijoita ja aikaa enemmän kuin muut. Vähiten kansallisesti itsenäiseen operointiin soveltuva kone.
Miksi sotkevat käsitteet aina kun hävittäjä on laiva eikä lentokone.
Yliopistoissa on niin viisaita professoreita että kohta Polkupyörä = Taisteluristeiloijä, 3eli Battlecruiser.
Uskon että Nato vaatii Suomelta myös ilmavoimia Muurmanskin sekä Petroskoin tukikohtien ja Itämeren takia jos joskus liitymme järjestöön ja riittäviä maavoimia myöskin,Virolle vaatimukset on lievemmät koska maa on paljon pienempi ja samoin sen kansa. Suomi on taas Nato mittapuun mukaan verrattain suuri valtio pinta-alan mukaan mutta pieni väestöltään pinta-alaan suhteutettuna.
Viisainta olisi viimeinkin liittyä Ruotsin puolustusvoimien kanssa.
Siihen on nyt hyvä mahdollisuus kun Ruotsi lupaa kaikki hävittäjänsä(!) Suomen puolustukseen jos valitsemme Jass Gripenin.
Sotapelit näyttävät sen valtavan edun joka saadaan mahdollisuudesta käyttää Ruotsia lentokoneiden tukialueena.
Huollot ja tankkauskin voidaan tehdä Pohjanlahden takana lyhyen lentomatkan päässä.
Kaikin puolin ylivoimainen tarjous saada 60 hävittäjän ostolla käyttöön 160 hävittäjää.
Maksa 1 ota 3.
Jas kriippeneitä voitaisiin kasata Suomessakin.