Mopopoika kuoli, kun auto kääntyi eteen ja bemarikuskin syytteet hylättiin

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/67edf36e-59c7-4e49-a24c-070e68e7e9b7

"Vaikka lain mukaan vasemmalle kääntyvän on väistettävä vastaantulevaa liikennettä, käräjäoikeus totesi, ettei auton kuljettajalla ollut ollut aihetta varautua siihen, että joku lähestyy risteystä ”ainakin 50 % sallitun ajonopeuden ylittävällä vauhdilla”."

Että näin.

Muistakaa tämä kun kaahaatte tuolla 150 km/h keula pystyssä taajamassa. No okei, otetaan sen verran takaisin, että Tampereelle poliisin tiedotteiden mukaan on ajettu taajamassa tutkaan "vain" 130 km/h.

8

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osaatko lukea? Jutussa sanotaan 70 - 80 km/h.
      Vai taasko näit märän unen, jossa mentiiin 200 km/h keula pystyssä ja kumit sauhuten pyöräteillä lasten yli, rällättiin huvisaastuttaen :D :D :D

      • Anonyymi

        Kumin poltto keula pystyssä 200 km/h vauhdissa ei muuten onnistu joka Jannulta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kumin poltto keula pystyssä 200 km/h vauhdissa ei muuten onnistu joka Jannulta.

        Jooei, mutta Tampereella kuulemma tapahtuu joka päivä, vieläpä pyörätiellä, ja samalla ihmisten päälle ajaen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kumin poltto keula pystyssä 200 km/h vauhdissa ei muuten onnistu joka Jannulta.

        En saa kumia palamaan jos etupyörä ei ole maassa... missähän vika?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En saa kumia palamaan jos etupyörä ei ole maassa... missähän vika?

        😄👍👍


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En saa kumia palamaan jos etupyörä ei ole maassa... missähän vika?

        Mopossasi ei ole moiseen vaadittavaa vääntöä.


    • Anonyymi

      Voi kun edes vähän suurempi osa vanhemmista ymmärtäisi pitää jälkikasvunsa kurissa vielä heidän eläessään ja kaikki osat toimintakuntoisina.
      Ryhmäpaine mopon virittämiseen on sen verran suuri, että 15 vuotias harvoin itse pystyy hillitsemään itseään. Aika piittaamaton saa kyllä olla jos ei ymmärrä onko pojan tai jopa tytön mopo viritetty vai ei. Ja varsinkin onko se viritetty aivan tappovehkeeksi asti vai onko tyydytty ottamaan skootterista variaattorin prikka pois...
      Osa vanhemmista jopa osallistuu mopon virittämiseen tilaamalla luottokortillaan viritysosia jälkikasvulleen. Ei kukaan luule, että 80-kuutioinen sylinterisarja voisi olla laillinen alkuperäisen tilalle, ei kukaan.
      Toisaalta tosiasia on se, että ei poliisikaan välitä mopon virittämisistä. Sen verran kahjosti nuoriso ajaa, että siinä näkee kuinka pieni pelko on poliisin puuttumisesta asiaan. Muutama siviilikrossipyörä-poliisi saisi kerättyä kymmeniä viritettyjä mopoja pois liikenteestä päivässä, jos tämä katsottaisiin tärkeäksi toiminnaksi. Terkkuja poliiseille, olette aivan munattomia tässä asiassa.

    • Anonyymi

      "Syyttäjä ja menehtyneen mopopojan vanhemmat valittivat päätöksestä hovioikeuteen vaatien auton kuljettajan tuomitsemista."
      Syyttäjälaitos ilmeisesti on tällaisessa asiassa hieman eri linjoilla kuin oikeuslaitos?
      Vanhempien reaktion tietysti inhimilliseltä kannalta ymmärtää,...mutta entä syyttäjän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      143
      5988
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      428
      2993
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      153
      2981
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2324
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      20
      2171
    6. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      66
      1552
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      78
      1517
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1194
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1122
    10. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      53
      1050
    Aihe