Auton pakoputken paikkaus

Moi osaisko joku antaa hyödyllisiä lisäohjeita.
Pakoputken ja äänenvaimentimen liittymäkohdassa on reikä, jonka aion yrittää itse paikata. Ostin Motonetista paikkausteippiä ja varmuuden vuoksi myös paikkaustahnaa. Teippipakkauksen ohjeissa käsketään puhdistaa paikattava alue liasta ja ruosteesta ja antaa moottorin käydä hetken aikaa jotta pakoputkisto lämpiää. Sitten pitäisi sijoittaa paikattavalle kohdalle kuumuudelta suojaava alumiinifolio jonka päälle sitten nähtävästi teippi tulee. Paikkaa kehoitetaan vielä vahvistamaan paikkaustahnalla, ja koko homman pitäisi kovettua kun pakoputki kuumenee moottorin käydessä.
En ole koskaan ennen yrittänyt tehdä mitään tällaista, ja epäilyttää monikin asia. Ensinnäkin - millä lika kannattaa puhdistaa pakoputkesta? Mitään herkästi syttyvää ainetta tuskin voi käyttää kohteessa, jota kuumennetaan jatkuvasti?
Kaipaisin myös käytännön vinkkejä siitä miten teipin saa tarpeeksi tiiviisti ja mitä tahansa muita neuvoja pakoputkia itse paikanneilta ihmisiltä. Kiitos jo etukäteen.

1

1530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinkuin ohjeessa sanotaan: Puhdista ensin irtoruoste pakoputken pinnalta teräsharjalla, teräsvillalla, tai hiomapaperilla. Sitten tahnaa reiän päälle ja ympärille.
      sen jälkeen kiedot alumiinifolion putken ympäri, ja folion päälle se musta bitumiteippi. Moottori käyntiin muutamaksi minuutiksi että bitumiteippi kuumentuu alumiiniin kiinni.

      Ilmeisesti se ostamasi paikkausteippi oli tollasta ??
      https://img.karkkainen.com/images/f_auto,q_auto/v1/tuotekuvat/5412386545917_4/crc-exhaust-bandage-130-cm-pakoputken-paikkanauha.jpg

      itse olen joskus varmistanut (vanhaan kesäutooni) vielä rautalangalla että koko viritelmä pysyy kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      64
      3202
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2974
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2862
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2678
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2558
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2540
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2311
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2188
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2088
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2082
    Aihe