Turkistarhauksen lopettaminen

Anonyymi

Nyt löytyi sopu seuraavaksi kahdeksi vuodeksi ja vaikka turveala sai tukipaketin, se ei suurta kuvaa muuta. Turvetuotanto loppuu ja asiaa ei tarvitse erityisemmin edes edesauttaa. Päästömaksumekanismi hoitaa kyllä asian.

Nyt pitäisi puristaa turkistuotanto pois, mahdollisesti jollain lopetuspaketilla.

Turkisala on taloudellisesti heikoilla ja kutistumassa kovaa vauhtia mutta armonisku olisi nyt helppo tehdä.

Alan merkitys on taloudellisesti lähes nolla, vaikka yrittävätkin pullistella. Tappiolliset yritykset eivät voitoista veroja maksa, vientikaupasta ei arvonlisäveroa synny, yrittäjätuloa ei juuri ole ja ulkomaiset sesonkityöntekijätkään eivät verotuloja mainittavasti jätä.

Tukea ei juuri löydy kun taloudellista merkitystä ei enää ole, tai sitä joka tapauksessa ei ole kuin pieni murto-osa turvealan koosta.

Vaikka tilamäärää keinotekoisesti suurennellaan, määrä on merkittävästi pienempi, tuskin yli 400 yrittäjää. Monella vaan on useampi tila tai eivät tuota mutta näkyvät tilastoissa eri syistä.

Poliittisestikin aika olisi paras mahdollinen, hallituspohja on hyvä. Vaikka Keskusta ja RKP kitisevät, RKP on pieni ja Keskusta ostettavissa halvalla.

Turkisalan lobbausvoimakin on hyvin heikko, Tiura & Harkimo tuntevat monia mutta poliittisesta urasta on pitkä aika ja arvostus ei liene kovin suurta yli puoluerajojen, ei välttämättä edes omassa puolueessaan. Kokoomus on myös niin kriisiytynyt sisäisesti että sillä ei puolueena ole juuri merkitystä asiassa.

10

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pahaa tekee lukea näitä keskusteluja, kun itsekeskeiset viherpiipertäjät yrittää ajaa Suomen taloutta kuralle. Suomalainen pohjolan oloissa kasvanut turkis on hyvässä maineessa maailmalla, eikä turkistarhauksen lopettaminen Suomesta ole muuta, kuin eurojen lahjoittamista kiinalle, jossa turkiseläimet saavat tietenkin "yksityisswiitit" käyttöönsä , mutta eläinten olosuhteethan näitä kettutyttöjä ei oikeasti kiinnosta vaan että saataisiin Suomesta yksi ammattikunta lopetettua. Turvetuotannosta sen verran, että 97 % soista on luonnontilassa. Suot ei ole todellakaan ole loppumassa. Suomi tarvitsee jokaisen euron, jonka se saa tuotannosta, puhumattakaan työllistämisvaikutuksesta.

    • Anonyymi

      Voisihan se tosiaan olla hyvä puristaa pois ennen kuin kuolee itsestään vanhanaikaisuuteen ja korkeisiin kuluihin. Sillä saisi hyvin nostetta vaaleissa eli voisi hyvinkin saada useamman puolueen aktivoitumaan, jopa osan kokoomuksestakin.

    • Anonyymi

      Miksi sinulla on niin kova into sekaantua toisten ihmisten elämään ja tuhota heidän elinkeinoaan? Oletko jokin fasisti yli-ihminen?
      Saako sinulle tulla esittämään käskyjä, mistä pitää luopua ja mitä et saa tehdä.
      Turkiala tuo merkittäviä verotuloja moniin kuntiin ja työllistää.
      Pitäisikö tuottavaa työtä tekevien ihmisten ryhtyä tatuointitaiteilojoiksi tai muita tyhjänpäiväisyysaloja hasrrastamaan.
      Kyllä kateellinen vasuri aina osaa puukottaa selkään , mutta ei kykene esittämään mitään rakentavaa , joka parantaisi turkistaloutta ja ratkoisi alan ongelmia...:/

      • Anonyymi

        Ei se mitään verotuloja tuo kun tilat on tappiollisia, hyvin ei mene kuin edunvalvojilla, virkailijoilla ja parin ison keittiön johtajalla.


      • Anonyymi

        niin on, ei pidä valtion tuohon puuttua missään muodossa


    • Anonyymi

      Turkistarhaus ei eroa kissojen ja koirien pitämisestä kerrostaloasunnossa.

      • Anonyymi

        Kyllä eroaa. Turkistarha on eläimelle parempi paikka elää kuin yksin kerrostalossa ilman luontoa ja lajitoverien seuraa.


    • Anonyymi

      Mihin johtaa kasvissyönti ja eläinoikeustoiminta?
      Natsi-saksan Aatu kannatti noita asioita ja mihin se johtikaan...

    • Anonyymi

      Jos niitä turkiksia ei tuoteta täällä, ne tuotetaan muualla. Pois silmistä, pois mielestä. Kysyntä kuitenkin jatkuu. Sama turpeessa, sitäkin jatkossa tarvitaan.

      • Anonyymi

        Hyvin näyttää kysyntä jatkuvan Sagan huutokaupassa, juuri katsoimme äsken työryhmässä aamulla ennen puoluekokousta. Ei meidän ehkä tarvitse toimia, näyttävät saavan ihan itse ja ilman tukeakin lakkaamaan, eikä tarvitse edes kauaa odottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      42
      2850
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2601
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2574
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2144
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      43
      2000
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      313
      1752
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1536
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1135
    Aihe